Sve manji broj žena na vodećim pozicijama želi biti CEO tvrtke. Tako je barem pokazalo istraživanje kojeg je provela Weber Shandwick, jedna od vodećih PR tvrtki na svijetu. A glavni razlog za to je nedostatak ženskih uzora.
Žene u top menadžmentu ne žele biti CEO
PR kompanija Weber Shandwick, u suradnji s tvrtkom KRC Reasearch, proveli su istraživanje na više od 1700 osoba na vodećim pozicijama – muškaraca i žena, i otkrili da kada žene rade za kompaniju u kojoj je druga žena na CEO poziciji, vjerojatnije će ostati u kompaniji, ali i same stremiti toj poziciji. Istraživanje je provedeno u 19 zemalja diljem Sjeverne Amerike, Europe, Azije i Latinske Amerike.
Točnije, samo je 23% žena reklo da žele biti na čelu velike kompanije, za razliku od 32% muškaraca koji su izrazili želju da jednog dana budu na poziciji CEO-a. No, kada je na poziciji CEO-a žena, onda postotak s 23% raste na 29%.
„Naše istraživanje pokazalo je da kada žene rade za ženu, više su motivirane da i same postanu korporativni vođe. Ovi rezultati vode prema zaključku da ako stvarno želimo rodnu jednakost na vrhu, moramo promovirati više žena na CEO pozicije i to moramo napraviti već danas“, rekla je u službenoj objavi Gail Heimann, predsjednica Weber Shandwicka.
Ovakav postotak autori istraživanja pripisuju nedostatku ženskih uzora, odnosno malom broju žena na CEO pozicijama u velikim kompanijama. Današnje žene CEO-i imaju veliku odgovornost inspiracije budućih generacija žena CEO-a, ali i rušenja postojećeg staklenog stropa.
Razlike u želji za promicanjem rodne ravnopravnosti gotovo nema – oba se spola zalažu za promicanje, ali i smatraju da je jedan od najvećih razloga zašto bi se trebao povećati broj ženskih CEO-a uloga mentorstva. Tako istraživači smatraju da se mentorstvo sve više shvaća kao pouzdan način kojim se može pomoći ženama da zauzmu više pozicije i povećaju broj rodnih inicijativa u kompanijama.
Naravno, razlike postoje ovisno o regiji u kojoj posluje ispitana kompanija, pa je tako u Sjevernoj Americi najviše žena reklo da nisu zainteresirane za CEO poziciju (68%). U Europi je s ne odgovorilo 39% žena, a u Aziji njih 22% (dok je 51% njih odgovorilo možda).
Razlika u vještinama liderstva između muških i ženskih CEO-a gotovo nema. Autori su istaknuli jednu iznenađujuću razliku, a to je rodna razlika nestaje kada žena dođe na poziciju CEO-a, odnosno žene ne gledaju na rodne razlike u vođenju poslovanja. No, prema istraživanju, kompanije koje imaju veći broj žena u top menadžmentu ostvaruju bolje rezultate (34%) poslovanja od kompanija koji imaju mali broj žena u menadžmentu.
Foto: 123rf