Velike kompanije sve više svojim inicijativama nastoje postići ravnopravnost spolova. No, kako to izgleda unutar samih kompanija i pomažu li ti programi zaista zaposlenicima, bila je tema novog istraživanja koje su proveli u The Boston Consulting Group-i .
Rezultati su pokazali kako se s time zaposlenice baš i ne slažu. Premda njihove kompanije provode razne aktivnosti, napredak prema ravnopravnosti spolova je tek slabo vidljiv.
Tri od četiri žene smatraju da to nije tako
U istraživanju je bilo intervjuirano 200 izvršnih direktora i direktorica te viših rukovoditelja iz 21 zemlje i 17.500 zaposlenika koji su sudjelovali u anketi, a čak tri od četiri ispitanice izjasnile su se kako smatraju da takvi programi ništa ne poboljšavaju.
Premda je čak 91 % ispitanica upoznato s time da njihove kompanije provode takve programe za raznovrsnost, tek 27 % njih je priznalo kako od njih imaju koristi.
Muškarci koji su sudjelovali u istraživanju smatraju da njihove tvrtke ženama pružaju potpore kod napredovanja na mjesta rukovoditelja ili srednjeg menadžera, što je potvrdilo njih 72 %, dok se s time slaže tek nešto više od polovice ispitanih žena (njih 54 %). Muškarci tako manje prepoznaju okolnosti prema kojima žene ne doživljavaju učinke ravnopravnosti spolova.
Oni uz to smatraju kako je zapošljavanje najveći izazov u spolnoj ravnopravnosti, dok je ženama to napredovanje i ostanak na radnom mjestu.
Stav društva prema zaposlenim ženama se poboljšao, pokazalo je istraživanje, a i sve je više radno sposobnih žena na tržištu rada.
Zaključci istraživanja
Zbog slabih učinaka ovih programa žene su sve više frustrirane, pada im moral, a to se odražava i na cijelu kompaniju. I zato kompanije moraju pomno birati inicijative kojima će provoditi ravnopravnost spolova i otkriti koje su vrijedne, a koje nisu.
Jednokratni treninzi su tako manje učinkoviti nego što to ljudi misle. S druge strane, „skriveni dragulji“ kriju se primjerice u praćenju njihovog karijernog puta, omogućavanja porodiljnog dopusta i mogućnosti fleksibilnog radnog vremena nakon povratka na posao.
Foto: 123rf