8 savjeta za upravljanje društvenim mrežama

Društvene mreže poduzetnicima mogu biti višestruko koristan alat, kako za promociju, tako i za prodaju. Prije no što zaplovite tim vodama, pročitajte nekoliko naših preporuka i savjeta.

Upravljanje društvenim mrežama koje donosi profit

Zapitajte se: Gdje su vam kupci, korisnici…?

Kako vjerojatno nemate novca na bacanje za promociju na društvenim mrežama, isplati se istražiti koju od njih koristi najviše vaših kupaca, sadašnjih i potencijalnih, pa se fokusirati na jednu ili dvije umjesto na više njih odjednom.

Možda ćete pronaći već postojeće stranice i grupe u kojima se okupljaju i koje možete iskoristiti na više načina – recimo, učiti iz njihovih dobrih primjera i pogreški.

Isplanirajte što ćete raditi, kako i kad

Upravljanje društvenim mrežama zna biti zahtjevno jer stranica na Facebooku ili korisnički račun na Twitteru ne služi samo za promociju proizvoda i usluga, već ujedno i kao prodajni kanal, služba za reklamacije i druge oblike korisničke podrške, gradnju imidža i brenda…

Postavite ciljeve, odredite korake kojima ćete ih ostvariti i alate pomoću kojih ćete to učiniti. Podijelite posao sa suradnicima i zaposlenicima (ako ih imate) ili uskladite vlastiti raspored (ako ih nemate), tako da ne preoptereti radni dan i ne ugrozi obavljanje drugih zadaća.

Ne pretvarajte se, ne skrivajte se

Nemojte se bojati pokazati i svoje ljudsko lice. Naravno, u svakom trenutku trebate zadržati profesionalan i poštovanjem ispunjen odnos. No, budite pritom topli i iskreno srdačni. Ni u kojem slučaju nemojte ignorirati one koji prate vašu stranicu, ma koliko neugodni ili dosadni bili. Priznajte kad ste pogriješili, ponudite ispriku.

I promičite svoje suradnike i sebe zajedno s onim što nudite. Ljudi se lakše povezuju s drugim ljudima nego s hladnim korporativnim logotipom.

Podijelite znanje

Ukaže li se prilika, ne ustručavajte se podijeliti svoje znanje na području kojim suvereno vladate. S mjerom, naravno, kako ne bi ispale arogantne ili bahate. Pomozite savjetom ili preporukom. Pojavi li se problem koji ne možete ili ne znate riješiti, uputite na nekog za koga ste sigurne da to može.

Slušajte što vam govore

Neće vam se uvijek svidjeti ono što će vam korisnici i posjetitelji reći, ali ne dajte se smesti. Na društvenim je mrežama bolje više slušati, a manje pričati o sebi (i svom autu). Kad razdvojite žito od kukolja, ostat će vam puno korisnih savjeta za poboljšanje poslovanja i usavršavanje onoga što nudite.

Društvene mreže traže društvene ljude

Uključujte se u rasprave, odgovarajte izravno na postavljena pitanja, budite aktivne. Ništa gore od službene stranice na Facebooku na kojoj je komunikacija jednosmjerna ili ograničena samo na korisnike.

Nemojte kasniti s odgovorima

Društvene mreže su živahna platforma, na kojoj se komunicira stalno i vrlo brzo. Pokažite im kako mogu računati na to da će od vas dobiti relevantan odgovor, na koji neće morati danima čekati.

Dajte im razlog više za ostanak

Uz već spomenute elemente važne za održavanje visoke razine kvalitete u komunikaciji na društvenim mrežama, ne zaboravite korisnicima tu i tamo ponuditi i ponešto ekstra, nešto što mogu naći samo na platformi putem koje razgovarate. To mogu biti, recimo, popusti i akcije za koje će znati samo oni koji vas redovno prate.

Foto: 123rf

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više