San i produktivnost: ako san pati, patit će i vaš posao

Spavanje je najbolja meditacija, rekao je svojedobno Dalaj Lama. I znamo da je u pravu, ali znamo i da nam sna nerijetko nedostaje. Radnička klasa je kroz povijest, „zahvaljujući“ modelu rada po satu, bila nagrađivana za davanje prioriteta radu ispred sna. No, to se polako mijenja. San našem organizmu pruža vrijeme za odmor, ali i oporavak, čime regulira naše hormone i kemikalije u mozgu, a upravo su nam one važne za budnost i koncentraciju. Ali ne samo to, san ide ruku pod ruku s našom produktivnošću na poslu.

Ljudi koji spavaju manje sati nego što im je potrebno ne samo da osjećaju konstantni umor, već imaju i poteškoće s koncentracijom te teže donose odluke, a i jedno i drugo važno nam je u poslu, piše Well Right.

Bez sna nema ni produktivnosti – evo zašto

San i produktivnost usko su povezani. Kao prvo, dobar san uvelike poboljšava naše kognitivne funkcije. Dok spavamo, naš mozak prolazi kroz različite faze, od kojih izdvajamo duboki san i REM fazu. To pridonosi procesima pamćenja i učenju. Osobe koje redovito dobro spavaju u većini slučajeva imaju bolje kognitivne sposobnosti, zbog čega su i učinkovitiji u radnom okruženju, piše Dekra.

Uz to, san je naš najbolji prijatelj kad je riječ o koncentraciji, a ona nam je nužna za uspješno obavljanje radnih zadataka. Naime, nedostatak sna može uvelike smanjiti sposobnost održavanja pažnje i koncentracije. Rezultat je ono što nikako ne želimo – smanjena produktivnost.

U velikom broju poslova važna nam je, ako ne i ključna, i kreativnost. I ovdje san igra jednu od glavnih uloga. Istraživanja ukazuju na to da san igra važnu ulogu u poticanju kreativnosti. Tijekom sna, naš mozak obrađuje informacije i stvara nove veze. To može rezultirati inovativnim rješenjima i idejama. Oni s dobrim snom češće razmišljaju izvan okvira i lakše pronalaze nove perspektive.

Posao nažalost često vežemo i uz stres, a dobar san može regulirati stres. Nedostatak sna povećava razinu hormona stresa – kortizola. To  dugoročno može imati ozbiljne posljedice po zdravlje. S druge strane, kvalitetan san pomaže u smanjenju stresnih reakcija, a tako se stvara uravnoteženo i održivo radno okruženje.

Usko povezano sa stresom, važno je napomenuti i da san podržava emocionalno dobrostanje. Ono također može imati veliku ulogu na radnom mjestu. Nedostatak sna nerijetko povećava razdražljivost, stres i anksioznost, a to otežava suočavanje s radnim izazovima. Stabilizirano emocionalno stanje stvara pozitivno radno okruženje.


Pročitajte više: 5 razloga zašto je dobar san važan za produktivnost


Kako bolje spavati? Madrac i jastuk su ključni, ali ne i jedini važni

A kako uopće poboljšati san, a tako i produktivnost? Za početak, važna je rutina, odnosno važno je da vrijeme odlaska na spavanje i buđenja bude što sličnije svaki dan. Zahvaljujući rutini spavanja, naše tijelo može regulirati svoj unutarnji sat, a to rezultira lakšim zaspivanjem.

Nadalje, važni su temperatura, osvjetljenje i udobnost spavaće sobe. Trebali bismo ju održavati hladnijom, koristiti zavjese za blokiranje svjetla i, naravno izabrati dobar madrac i jastuk.

Madraci su osnova dobrog i kvalitetnog sna te je vrlo važno odabrati onaj koji će odgovarati vašim potrebama. Osim na produktivnost na poslu, madrac nerijetko utječe na naše svakodnevno raspoloženje, kvalitetu sna te osjećaj u leđima i vratnoj kralježnici. Madraci stoga trebaju pružiti najbolju potporu i udobnost.

Velik izbor madraca naći ćete u JYSK-u: madrace s oprugama i madrace od pjene te boxspring madrace. U njihovom vodiču za održavanje i njegu madraca pronaći ćete korisne savjete za odabir onog pravog. Osim toga, posjetite vama najbližu JYSK trgovinu gdje vam njihovi zaposlenici s titulom Stručnjaka za kulturu spavanja uvijek stoje na raspolaganju i provest će vas kroz JYSK-ov studio madraca.

Jastuk je, uz madrac, temelj dobrog i kvalitetnog sna te vaše produktivnosti tijekom dana. JYSK nudi jastuke različitih punjenja, materijala i dimenzija. Neki od modela sadrže prirodna punjenja poput guščjeg i pačjeg perja i paperja, a neki su punjeni posebnim mikrovlaknima. Imaju i posebne jastuke od anatomski oblikovane pjene, memorijske pjene te rezane pjene. Izbor jastuka i najprikladnijeg materijala, punjenja i potpore nije uvijek lak zadatak, stoga je tu detaljan vodič kroz jastuke.


Pročitajte više: Dr. Oz otkriva zašto trebate odvojiti vrijeme za drijemanje


Na spavanje ne idite gladni, ali prije spavanja izbjegavajte teške obroke

Barem nekoliko sati prije spavanja izbjegavajte stimulanse poput kofeina i nikotina. Riječ je o poznatim stimulansima koji mogu ometati proces spavanja. Ograničite unos alkohola jer i on može narušiti kvalitetu sna. Na spavanje ne idite gladni, ali prije spavanja izbjegavajte teške obroke. Namirnice za lagani obrok prije sna, koji može potaknuti san, su puretina, orasi i mlijeko.

Važno je i da prije spavanja od sebe maknemo sve ekrane – računalo, telefon, televizor. Oni emitiraju plavo svjetlo koje može smanjiti proizvodnju melatonina, a to je hormon koji regulira san. Sat vremena prije spavanja trebali bismo maknuti sve ekrane.

Pomoći će nam i redovita tjelovježba. Valjalo bi vježbati najmanje 30 minuta dnevno, ali svakako nemojte raditi intenzivne vježbe prije spavanja. Stvorite i svoj mali „spa“ ritual ili otkrijte neke navike koje će vas opustiti prije spavanja. To može biti slušanje umirujuće glazbe, čitanje knjige, meditacija…

Ako ništa od ovoga ne pomaže dovoljno – uvijek je dobra ideja obaviti razgovor sa stručnjacima.

Za još informacija kako unaprijediti kvalitetu svog spavanje posjetite JYSK školu spavanja.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -