Isprobali smo recept za talijansku parmigianu. Tajna je u par trikova

Italija, tradicija, ljubav prema hrani… Sve upućuje na parmigianu. Parmigiana di melanzane specijalitet je duboko ukorijenjen u talijanskoj kulturi. U različitim dijelovima Italije – na Siciliji, u Napulju, pa i Puglii – priprema se na različite načine. Ipak, mi smo pronašli recept koji će se svidjeti baš svakome. Ako se odlučite okušati u pripremi ovog recepta, zapamtite da ga je dobro pripremiti unaprijed, jer je parmigiana najukusnija kad se ohladi na sobnu temperaturu. Tada svaki okus sjedne na svoje mjesto.

Talijanska parmigiana – recept koji će oduševiti i najzahtjevnije gurmane

U različitim dijelovima Italije, u ovo se jelo dodaju različite vrste sira – recimo, sicilijanska parmigiana koristi cacciocavalo, a napuljska mozzarella di bufalo. Drugačiji su i ostali dodaci. Primjerice, u Napulju se koristi ragu, u Puglii kuhana šunka ili mortadela u Puglii, na Siciliji jaja, pa čak i čokolada. Razlikuje se i način predpripreme patlidžana (prženi, pohani, grilani), a u receptu iz nastavka oni se peku u pećnici bez drugih dodataka.

Sastojci:

  • 900 g patlidžana
  • 400 g pelata (rajčice u konzervi)
  • 3 velike svježe rajčice ili 2-3 dl pasiranih rajčica
  • 3 češnja bijelog luka
  • svežnjić bosiljka
  • 100 g polutvrdog sira (scamorza, provola, cacciocavalo)
  • 60 g svježeg sira (primo sale, ricotta)
  • 30-40 g ribanog parmezana
  • maslinovo ulje
  • sol

Pročitajte više: Ovaj vikend na repertoaru su (Baby) Lasagne. Imamo recept koji će uspjeti svima


Priprema:

  1. Patlidžane operite, posušite, odrežite dio gdje se nalazi stapka, a zatim narežite na ploške po dužini ili na kolutove po širini debljine oko 1/2 cm. Nije ih potrebno guliti, a ni soliti i ispirati. Ako znate da su gorki, posolite ih nakon rezanja i ostavite u cjedilu najmanje pola sata. Potom isperite i posušite (može i kuhinjskim papirom).
  2. Složite kriške patlidžana na dva velika pleha obložena papirom za pečenje. Svaku krišku malo nauljite kistom s obje strane. Stavite ih peći u pećnicu koju ste zagrijali na 180-200 °C oko pola sata.
  3. Dok se patlidžani peku, pripremite umak od rajčice. Pelate sitno nasjeckajte i stavite u dublju tavu. Svježe rajčice ogulite i nasjeckajte pa dodajte pelatima. Umjesto svježih rajčica možete dodati pasirane. Dodajte dva očišćena češnja bijelog luka, 10-ak nakidanih listića bosiljka, malo soli i žlicu maslinovog ulja. Na srednje jaku vatru stavite kuhati umak, često miješajući dok se ne zgusne, 20-ak minuta, ali pazite da se ne osuši previše. Kad je umak gotov, dodajte još 1 žlicu maslinovog ulja.
  4. Polutvrdi sir naribajte na krupni ribež, a svježi narežite na kockice. Parmezan sitno naribajte, dodajte mu protisnut češanj bijelog luka i još 10-ak sitno nasjeckanih listova svježeg bosiljka. Rukom dobro izmiješajte. Ako se odlučite za svježu mozzarellu, imajte na umu da ona u pečenju otpusti puno vode. Zato ju unaprijed nasjeckajte i ostavite na nekoliko slojeva kuhinjskog papira da upije što više tekućine.
  5. Sve je spremno za slaganje. Vatrostalnoj posudi u kojoj ćete peći malo nauljite dno, a zatim stavite malo umaka od rajčice. Složite kriške patlidžana, jednu blizu druge, čak i da se lagano preklapaju na rubovima. Preko patlidžana stavite 1/2 naribanog polutvrdog sira (ili mozzarellu) i svježi sir (primo sale, a može i ricotta). Preko sira pospite 1/3 umaka od rajčica. Pospite 1/3 parmezana. Ponovite sve još jedanput. Zadnji sloj neka vam budu samo patlidžani i rajčice.
  6. Pospite preostalim parmezanom i stavite peći u zagrijanu pećnicu na 180 °C oko 40 minuta. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi prije posluživanja.

Dobar tek!

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -