Kesten – blagodati za zdravlje i recepti koje morate probati

Postoji li namirnica koja bolje opisuje jesen nego kesten? S malo masnoće i visokim udjelom vitamina C, sličniji je voću nego orašastim plodovima. Mogu se jesti sirovi, kuhani, pečeni, a mnogo je razloga zašto bi se kesten trebao naći na vašem jelovniku!

Pitomi kesten se jede, a divlji odličan za vene

Miris kestena, bilo pečenih ili kuhanih, uvijek stvara osjećaj ugode i topline. Kesteni se pojavljuju i konzumiraju još u prethistoriji na prostorima Mediterana i Azije. U početku su uzgajani u Kini, Japanu, a potom su ih rimske legije donijele u Europu. Poznato je da su pečeni kesteni prodavani na ulicama Rima u davnom 16 st., pa se opojni miris već tada širio ulicama grada baš kao što to čini i danas. Plod kestena je crvenkasto-smeđe boje i glatke površine. Raste unutar bodljikave košuljice koja se raspukne u jesen kada plod sazrije, piše miss7zdrava.24sata.hr.

Kesteni pripadaju skupini orašastih plodova, no od svojih se rođaka (oraha, badema i lješnaka) razlikuju nižim udjelom masti i visokim udjelom škroba te jedini sadrže vitamin C. Kesteni se odlikuju posebnom teksturom i slatkim, blagim okusom. Poznato je stotinu različitih vrsta kestena. Općenito se dijele na pitome i divlje. Pitomi kesten je jestiv, a posebna poslastica među njima su lovranski maruni koji su slađi i veći od običnih kestena. S druge strane, divlji kesten, koji nažalost nije za jelo, posjeduje ljekovita svojstva. Najčešće se spominje kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara, a njegovi ekstrakti koriste se za pripremu ljekovitih pripravaka.

Kako kesten utječe na zdravlje?

Zbog nutritivne i kalorijske vrijednosti kestena, ova jesenska namirnica vrlo je zasitna, ali i zdrava. Kesten je prikladan za bezglutensku prehranu, potiče rad crijeva, a zbog obogaćenosti kalijem i fosforom – čuva srce i bubrege.

Vlakna u kestenima pomažu uravnotežiti šećer u krvi. Hrana bogata vlaknima omogućuje organizmu da apsorbira škrob, a što pomaže u izbjegavanju naglog rasta razine šećera u krvi. Prema tome, kesteni su dobri i za dijabetičare. Bogati su vitaminom C, a pola šalice sirovog kestena sadrži 35 do 45% dnevnog unosa vitamina C.

Zbog vitamina B koje kesteni sadrže, dobri su za lijep i zdrav izgled kože. Potiču proizvodnju crvenih krvnih stanica te poboljšavaju rad mozga.

Kesten – kalorije

Po nutritivnom sastavu kesteni su slični smeđoj riži, a odličan su izvor elemenata u tragovima (minerala koji su nam potrebni u vrlo malim količinama). Bjelančevine im nisu jača strana, no zato su vrlo bogati škrobom, te je od ovih plodova moguće napraviti i brašno. Kesten je jedini orašasti plod koji sadrži vitamin C, a predstavlja izvrstan izvor vitamina B6. Kesteni su također i dobar izvor kalija i folne kiseline te prehrambenih vlakana neophodnih za pravilno funkcioniranje probavnog sustava.

Kesten je namirnica koju odlikuje nešto viša energetska vrijednost, budući da 100 grama pečenog kestena sadrži oko 245 kcal. Iako je plod kestena vrlo hranjiv, dosta se teško probavlja. Zanimljivo je da pečeni kesten sadrži više vitamina, a kuhani veću količinu mineralnih sastojaka.


Pročitajte više: Kolač od kesten pirea – neodoljiiv desert s okusom nostalgije


Nutritivne prednosti kestena

Zbog visoke razine ugljikohidrata koje sadrže, kratkoročno i dugoročno poboljšavaju energiju te pomažu u radu živčanog sustava. Sadrže bakar, mineral koji pojačava snagu kostiju i jača cjelokupni imunološki sustav. Čak i nakon kuhanja, kesteni su dobar izvor antioksidansa.

Kako odabrati kestene?

Kod kupovine kestena treba obratiti pažnju da su plodovi veći, sjajni, bez rupica na ljusci, što je znak da nema nepoželjnih ličinki. Kada ih uzmemo u ruku, masa im mora odgovarati veličini, a ne smiju imati šuplji zvuk kada ih protresemo. Kestene treba čuvati na hladnom do dva tjedna, a korisno je provjeriti jesu li se na pojedinim plodovima pojavile rupice i tada takve plodove treba izdvojiti.

Kesteni kao lijek

Relativno velika energetska vrijednost koju duguje visokom udjelu škroba čini kesten odličan izbor za sportaše, osobe izložene tjelesnim naporima te djecu. S obzirom da obiluju kalijem, a istovremeno su siromašni natrijem, kesteni se savršeno uklapaju u prehranu osoba s kardiovaskularnim i bubrežnim oboljenjima.

Također, prehrambena vlakna sadržana u njima mogu biti od pomoći svim osobama s neredovitom stolicom. Čaj od lista kestena je poznati narodni lijek protiv tegoba s dišnim sustavom poput bronhitisa i astme, dok se kora i drvo kestena zbog bogatstva taninima upotrebljavaju kao adstrigensi.


Pročitajte više: Isprobajte ovu pravu jesensku poslasticu! Palačinke s kakaom nadjevene kesten pireom


Priprema kestena

Gastronomska primjena seže mnogo dalje od pukog uživanja u kuhanim ili pečenim kestenima. Dijapozon jela s kestenima raznolik je i prostire se od juha, preko glavnih jela do deserata i pečenih slastica. Kesteni se nerijetko dodaju i salatama te jelima od tjestenine. U mnogim je zemljama svijeta Božić nezamisliv bez purice punjenje nadjevom od kestena.

Osim uživanja uz šlag, pire od kuhanih kestena (zbog konzistencije slične krumpiru) svoju primjenu nalazi i kao punjenje za razna tijesta. Također, upotrebljava se i u pripremi umaka koji se poslužuju uz divljač. Pečeni kesteni se mogu osušiti i samljeti u brašno koje daje bogatu i ukusnu koru pri pripremi kolača i pita.

Želite li se zasladiti ovom zdravom namirnicom, donosimo recepte u nastavku.

Kesten pire recept

Teško da postoji bolja slastica za uživanje u jeseni od kesten pirea. Donosimo vam recept koji će donijeti jesen u vašu kuhinju!

Sastojci za kesten pire:

  • 400 g kuhanih i oguljenih kestena
  • 40 ml ruma
  • 70 g šećera
  • 12 ml arome vanilije
  • 200 ml vrhnja za šlag

Priprema

  1. Dodajte malo vode u lonac pa izmiješajte šećer. Nakon što zavrije, kuhajte na laganoj vatri dok ne dobijete polu rijetki sirup, minutu-dvije.
  2. Lonac maknite s vatre pa dodajte rum, aromu vanilije i sve malo protresite. Pustite da se malo ohladi.
  3. Kuhane i oguljene kestene postupno usitnjavajte uz dolijevanje sirupa. Kesten pire protisnite kroz pasirku.
  4. Premjestite ga uz zdjelice, na vrh dodajte šlag i po želji ukrasite čokoladnim ukrasima.

Pročitajte više: Veganski sladoled revolucija je u svijetu slastica – donosimo 3 recepta


kesten

Sladoled od kestena

Ako ste već usavršili recept za kesten pire, na pravom ste mjestu jer donosimo nešto novo – sladoled od kestena.

Sastojci za sladoled od kestena (za 4 porcije)

  • 30 dkg zaslađenog pirea od kestena
  • 3 žumanjka
  • 1 grančica vanilije
  • 7 dkg smeđeg šećera
  • 2 dcl mlijeka
  • 2,5 dcl slatkog vrhnja
  • 2 žlice ruma
  • 10 dkg čokolade u prahu

Priprema

  1. Vaniliju prerežite, izdvojite sredinu i stavite u mlijeko. Zagrijte je sa šećerom da se otopi, a potom maknite sa štednjaka.
  2. Ubacite kesten pire, a zatim jedan po jedan žumanjak.
  3. U hladnu smjesu umiješajte 2 dcl tučenog vrhnja i ruma i stavite u zamrzivač dok se smjesa ne stisne, a poželjno je ostaviti je preko noći.
  4. Prije nego poslužite ovu jesensku slasticu pomiješajte preostalo vrhnje s čokoladom pa zalijte sladoled.

Dobar tek!

Foto: Pixabay

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -