Konačno znamo zašto nastaje jo-jo efekt. Razlog je potpuno neočekivan

Svatko tko se ikada pokušao riješiti nekoliko kilograma viška zasigurno se susreo s jo-jo efektom: težina u početku pada, ali se i vrati u roku od nekoliko tjedana, često u još većem obimu nego što je bila kada smo krenuli u proces mršavljenja. No konačno znamo šato dolazi do toga, a razlog je poprilično iznenađujuć. Naime, masne stanice pamte pretilost pa im je “lakše” ponovno se vratiti u poznato stanje, piše Živim.

Istraživači s ETH u Zürichu uspjeli su pokazati da je jo-jo efekt posljedica epigenetike. To je dio genetike koji se jednostavno rečeno, zasniva na promjenama koje se zbivaju izvan niza DNK (genotipa) te promjenama ekspresije gena ili fenotipa stanice. Čimbenici okoliša, naše prehrambene navike i stanje našeg tijela – poput pretilosti – mogu promijeniti epigenetske markere tijekom života. Ali oni mogu i ostati stabilni dugi niz godina, ponekad i desetljeća, a za to vrijeme imaju ključnu ulogu u određivanju koji su geni aktivni u našim stanicama, a koji nisu.

Epigenetsko pamćenje pretilosti

Istraživači predvođeni L. Hinte, F. von Meyennom i Danielom C. Castillom, tražili su molekularne uzroke jo-jo efekta (najprije kod miševa, a potom i kod ljudi, analizirajući biopsije masnog tkiva ljudi s prekomjernom tjelesnom težinom koji su bili podvrgnuti smanjenju želuca ili operaciji želučane premosnice). Njihova istraživanja otkrila su da pretilost dovodi do karakterističnih epigenetskih promjena u jezgri masnih stanica. Ono što je posebno kod ovih promjena je to što ostaju i nakon dijete.

“Masne stanice pamte stanje prekomjerne težine i mogu se lakše vratiti u to stanje – kaže Von Meyenn u radu objavljenom u časopisu Nature. Ističu i da je “sasvim zamislivo da stanice u mozgu, krvnim žilama ili drugim organima također pamte pretilost i pridonose tom učinku”, što će biti sljedeći zadatak koji će istražiti.


Pročitajte više: Ovaj napitak od 4 sastojka fantastično skida kilograme


Prevencija je ključna

“Masne stanice su dugovječne stanice. U prosjeku žive deset godina prije nego što ih naše tijelo zamijeni novim stanicama”, kaže Hinte. Trenutačno nije moguće promijeniti relevantne epigenetske oznake u staničnoj jezgri lijekovima i tako izbrisati epigenetsko pamćenje, piše Živim.

“Možda je to nešto što ćemo moći učiniti u budućnosti”, kaže Hinte. Ali zasad moramo živjeti s ovim efektom pamćenja. Von Meyenn dodaje: “Upravo zbog ovog efekta pamćenja važno je izbjeći prekomjernu težinu jer je to najjednostavniji način borbe protiv jo-jo efekta”.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -