Goranka Jokić iz hotela Academia: Prihvaćanje vodeće pozicije u hotelijerstvu predstavljalo je početak ‘veze’ s hotelom

Nakon završenog studija ekonomije i turizma pri Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji Goranka Jokić započinje svoj karijerni put. „Situacija u državi nije bila baš naklonjena mladima u potrazi za prvim zaposlenjem, jer je svjetska financijska kriza ostavila traga u Hrvatskoj. Prilagodila sam se i odradila sezonske poslove u hotelskim kućama, recepcijske i ugostiteljske.“

Pripravnički staž kao odskočna daska

Njen je karijerni put označilo odrađivanje pripravništva u hotelskoj grupaciji Milenij hoteli u Opatiji. Današnji Amadria Park dao joj je pripravnički staž koji je uključivao da se kroz unaprijed zadani program u 12 mjeseci rada upoznaju svi segmenti hotelskog poslovanja sa ciljem osposobljavanja za preuzimanje operativnih i rukovodećih poslovnih funkcija u hotelijerstvu. „Za mene je to predstavljalo odličnu odskočnu dasku i iskustvo koje sam tamo stekla uveliko mi je pomoglo u svim daljnjim poslovima koje sam obavljala“, prisjeća se Jokić.

Nakon odrađenog staža pružila joj se prilika za preseljenjem u Zadar i zapošljavanje u kompleksu vila za smještaj u Petrčanima. „Tamo sam zajedno s još jednom kolegicom preuzela brigu oko ukupnog poslovanja za 3 vile na području Petrčana i jedne vile na području Sukošana.“

Financijama i računovodstvom do zamjenice predsjednika Uprave

Nakon tri godine, odlučila se vratiti u Zagreb gdje se turizam ubrzano širio i rastao. Doguravši do pozicije Finance & Administration Specialist, „…u tom trenutku poslovne karijere, odlučujem se za financije i računovodstvo kao svoj daljnji put u karijeri.“ Iako trenutno na porodiljnom dopustu, voditeljica je računovodstva i financija u hotelu Academia. Također, od travnja 2020. zamjenica je Ivice Prevolšeka, predsjednika Uprave, „…koji je izniman lider i stručnjak u području ekonomije i hotelijerstva, te od kojega sam imala prilike jako puno učiti u svim aspektima poslovanja Društva.“


Pročitajte više: Promjena stila vođenja je odgovor na nedostatke radne snage; kako zaposliti i zadržati najbolje potencijale?


Od ukupne popunjenosti na svim razinama doslovno preko noći smo došli na nulu

Hotel Academia vrhunac svog poslovanja ostvario je u 2019., pa su njegovi poslovni planovi i očekivanja za 2020. bili na visokoj razini. Tad je uslijedio najveći izazov u njenoj karijeri, prisjeća se

„Svjetska pandemija COVID-19 nastupila je u najnepovoljnijem razdoblju godine, kada su rezerve novčanih sredstava bile na najnižem nivou. U našem poslovanju došlo je do gubitka svih planiranih prihoda – masovnog otkazivanja već napravljenih rezervacija u predstojećoj godini te potpunog zaustavljanja ulaska novih rezervacija od strane i agencija i individualnih gostiju.“ Uz to, otkazivali su se dogovoreni eventi, svadbene svečanosti. „Od ukupne popunjenosti na svim razinama doslovno preko noći smo došli na nulu, zaustavljeni su svi priljevi po osnovi rezervacija, a to je obuhvaćalo i zaustavljanje plaćanja po ranije preuzetim.“

Ovisili o brojevima epidemioloških slučajeva

Prisjeća se i groznog osjećaja neizvjesnosti jer nisu mogli predvidjeti što ih čeka. Poslovno planiranje, nužan preduvjet daljnjeg poslovanja, bilo je gotovo onemogućeno neizvjesnošću smjera razvoja pandemije.

„Uveli smo praksu da planiranje radimo isključivo na kratkoročnoj razini (mjesec za mjesec ili do maksimalno tri mjeseca) jer su promjene u epidemiološkoj situaciji bile svakodnevne, tako da je i upravljanje ljudskim resursima bilo izazovno, kao i smanjenje plaća radnicima u mjesecima kad nije bilo operativnog poslovanja.“

Cijela 2020. protekla je u tom neizvjesnom poslovnom okruženju, bez stabilne osnove za daljnje poslovno planiranje, u ovisnosti o brojevima epidemioloških slučajeva.

Hotel nikad ne spava

Prihvaćanje vodeće pozicije u hotelijerstvu za nju je predstavljalo, kako to sama naziva, početak ‘veze’ s hotelom. „Posao u hotelu na vodećim pozicijama zahtijeva jako puno posvećenosti, angažmana iz razloga što hotel nikada ne spava, to je djelatnost od 0-24 i da bi funkcioniralo treba mu se maksimalno posvetiti jer i kada sve zacrtane obveze odradiš, uvijek iskoči novi problem ili situacija.“

Koliko god organizirani bili, nepredviđene situacije su uvijek prisutne. Iz toga razloga je iznimno važno uz sebe imati kvalitetan tim ljudi, kadrove koji će se dobro nositi i prilagoditi takvom poslovanju. „Na taj način funkcionira i naše društvo, tu su zaposlenici koje ćeš nazvati u 2 sata ujutro i biti siguran da će doći i kvalitetno odraditi svoj dio posla.“

Radni dani koji traju od 10 do 12 sati

Često joj se događalo da je privatne planove podređivala poslovnim. „Jednostavno drugačije ne bih uspjela. To nije uvijek tako, dogode se ti intenzivniji periodi rada i izguraju se ali volim svoj posao kao i rad općenito i mislim da je to glavni razlog prihvaćanja.“ Naravno, voli i cijeni svoj privatan život. Maksimalno iskorištava slobodne vikende i voli putovati. Tako si ‘puni baterije’, no ako osjeća da je potrebna na poslu i zna da se određene stvari moraju odraditi, neće si dozvoliti odmor dok ne odradi taj posao ili ga raspodijeli zaposlenicima. Priznaje, stoga, da njeni radni dani traju od 10 do 12 sati.

„Radni dan započinjem u 7 ujutro jer volim doći prva u ured i u tih sat vremena u miru pripremiti radne zadatke i do kraja isplanirati dnevne obveze i tijek radnog dana. Ranoranilac sam, budim se u 5 ujutro. Obožavam jutra i sve što ona nose, taj osjećaj kada imaš cijeli dan pred sobom i možeš ga kreirati i ispuniti svaku sekundu kako zamisliš.“

Najčešće, radni joj dan završava između 17 i 18 sati. Kako bi uskladila i privatno, ponekad s posla odlazi ranije, ako to dozvole obaveze u hotelu, pa po potrebi od kuće odradi ostatak obveza za taj dan. „U periodima izrade financijskih izvještaja i završnog računa, radi se i dosta više, te ti periodi budu baš intenzivni“, ističe. No, oni brzo prođu i standardan tempo ponovno zavlada.


Pročitajte više: Pet ključnih stvari za dobro upravljanje ljudima


Burnout rezultirao autoimunom bolešću

Čak i njoj, koja jako voli svoj posao, tempo je u jednom trenutku postao prenaporan. „Dogodio mi se burnout. Nakon toga sam izgubila totalno energiju i povukla se u sebe, te samo odrađivala što je bilo nužno. U konačnici, sve je rezultiralo s autoimunom bolesti štitnjače (Hashimotov sindrom).“ Dvije godine trajao je njen oporavak.
Kako je riječ o neizlječivoj bolesti, pod kontrolom je drži terapijom  zdravom prehranom.

Već osjeća grižnju savjesti zbog povratka na posao

Trenutno koristi porodiljni dopust, kojem se polako bliži kraj. U lipnju se vraća na posao, a već osjeća grižnju savjesti zbog povratka, jer kako priznaje, zna da neće moći viđati dijete u mjeri na koju je navikla i želi. „Lagala bih kada bih rekla da me nije strah kako će moj život izgledati kada se vratim na posao. Do sada mi dugotrajni sati rada nisu predstavljali apsolutno nikakav problem, znam da će ih i dalje biti jer radni tempo je takav, ali morati ću napraviti reorganizaciju svog dosadašnjeg radnog stila života.“

Nakon rođenja djeteta nedostajao joj je posao i taj stil života

Otkriva kako joj je odlazak na porodiljni dopust teško pao. Nedostajao joj je posao. „S obzirom da sam radila gotovo do samog poroda nakon rođenja djeteta uslijedio je lagani šok. Neizmjerno mi je falio posao, kao i moj užurban stil života.“ Iako ju je majčinstvo s vremenom jako ispunilo i pružilo priliku da malo stane i pogleda drugu perspektivu, „…trebalo je proći neko vrijeme da se prebacim na novi stil života, ništa ne dolazi preko noći. I dalje sam bila i još sam dostupna kolegama ali opet drugačije je to kada nisi svaki dan prisutan.“

Roman o radu u hotelu bio bi bestseller

Voli užurbanost koju donosi hotel, privlače ju kaotične situacije koje treba riješiti. „U svim ovim godinama  rada u hotelijerstvu doživjela sam stvarno puno anegdota (ponekad neugodnih, ali većinom pozitivnih) –  i uvijek smo znali komentirati koliko bi bilo zanimljivo napisati roman jer bi sigurno postao bestseller.“ Naprimjer, baš kad je u pripremi neki veći event dogodi se da dobavljač izostavi dostaviti bitne namirnice za kuhinju za pripremu glavnog jela, pa se nabava mora snalaziti brzo ili „…se dogodi velika poplava u Zagrebu ( ljeto 2020.) i poplavi dio hotela i soba baš kada krene veći broj rezervacija.“ Većinom, stvari rijetko kad idu glatko.

Foto: Goranka Jokić privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -