Iako se demencija pokazuje iznimno otpornom na liječenje lijekovima, moguće je da se korisne tvari za mozak već nalaze u našoj prehrani. Nova studija na više od 50 tisuća ispitanika, objavljena u časopisu GeroScience, otkriva da svakodnevna konzumacija šake orašastih plodova može značajno smanjiti rizik od demencije.
Sudionici istraživanja, koje je provedeno u sklopu UK Biobank projekta, pokazali su da osobe starije od 60 godina koje su svakodnevno unosile do 30 grama orašastih plodova imaju 16 posto manji rizik od razvoja demencije u odnosu na one koji nisu konzumirali orašaste plodove. Taj se postotak povećao na 17 posto ako su orašasti plodovi bili nesoljeni, bez obzira jesu li bili sirovi, sušeni ili pečeni.
No, studija je pokazala i određena ograničenja. Smanjenje rizika primijećeno je samo kod osoba koje nisu bile pretile, koje su spavale normalnu količinu sati, te koje nisu konzumirale alkohol svakodnevno niti pušile. Kod osoba koje su imale druge rizične faktore, poput mišićne slabosti ili osjećaja usamljenosti, nisu pronađene značajne poveznice između konzumacije orašastih plodova i smanjenja rizika od demencije.
Demencija i orašasti plodovi: Istraživanje od 12 tjedana
Autori studije, znanstvenici sa Sveučilišta Castilla-La Mancha u Španjolskoj, istaknuli su da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se točno utvrdilo mogu li orašasti plodovi biti učinkovita preventivna strategija za smanjenje rizika od demencije.
„Buduće dugoročne studije trebale bi ispitati učinkovitost konzumacije orašastih plodova kao strategije za prevenciju demencije kod odraslih“, navode autori.
I ranija istraživanja ukazivala su na potencijalne prednosti orašastih plodova za zdravlje mozga. Orašasti plodovi bogati su antioksidansima i hranjivim tvarima s protuupalnim svojstvima, što bi moglo pridonijeti boljem zdravlju mozga. U 12-tjednoj studiji s nasumično odabranim ispitanicima, istraživači su otkrili da svakodnevna konzumacija kikirikija poboljšava kratkotrajnu memoriju i verbalnu fluentnost kod odraslih osoba srednje dobi s prekomjernom težinom. Međutim, neka druga klinička ispitivanja nisu pronašla slične koristi, zbog čega je ova tema i dalje predmet aktivnih istraživanja.
Ova je studija pratila ispitanike u prosjeku sedam godina, a u tom razdoblju ukupna stopa pojave demencije bila je 2,8 posto. Oni koji su redovito konzumirali 30 grama orašastih plodova dnevno rjeđe su razvili demenciju.
Pročitajte više: Maslinovo ulje je ‘čarobno’. Samo pola žlice dnevno može smanjiti rizik od smrtonosne bolesti
Prehrana je isto važna
Točan razlog povezanosti konzumacije orašastih plodova s manjim rizikom demencije još nije jasan, a istraživači ističu da mehanizmi koji vode do različitih oblika demencije i dalje ostaju nepoznanica.
„Farmakološki tretmani za demenciju do sada su pokazali tek skromne rezultate u sprječavanju napredovanja bolesti“, pišu istraživači.
Unatoč tome, istraživanja ukazuju na to da se oko 40 posto slučajeva demencije može spriječiti ili odgoditi prilagodbom određenih životnih navika, poput izbjegavanja pušenja i konzumacije alkohola, tjelovježbe i smanjenja socijalne izoliranosti.
Prehrana također igra važnu ulogu. Nekoliko sustavnih pregleda pokazalo je da je pridržavanje zdravih prehrambenih obrazaca, poput mediteranske prehrane, povezano s manjim rizikom od demencije. Nedavna studija na 60.000 Britanaca pokazala je da mediteranska prehrana može smanjiti rizik od demencije čak za 23 posto. Nadalje, istraživanja sugeriraju da konzumacija maslinovog ulja, važnog dijela mediteranskog načina prehrane, može smanjiti rizik od smrti povezane s demencijom za 28 posto, piše Klik.
Iako se samo četvrtina ispitanika UK Biobank-a redovito hrani orašastim plodovima, rezultati studije otvaraju vrata budućim istraživanjima koja bi mogla preciznije definirati učinke prehrane na zdravlje mozga.
Foto: Canva