Raditi se mora: 8 savjeta kako preživjeti radni dan na paklenim vrućinama

Otvorimo li društvene mreže ili portale, uključimo li televizor ili radio… vijest je svugdje ista: toplinski val ne posustaje. Temperature se penju do 40 Celzijevih stupnjeva i u nekim bismo trenucima voljeli pritisnuti “stop” od svakodnevnih obaveza i provesti dan u klimatiziranoj spavaćoj sobi ili debelom hladu naše vikendice. No to baš i ne ide tako – i po paklenim vrućinama moramo putovati na posao i s posla i raditi. Zato donosimo savjete kako raditi po vrućinama – kako da ljetni radni dan prođe što bezbolnije.

Voda, voda pa još malo – vode. Hidratizirajte se!

Hidratacija je uvijek važna, ali tijekom srpnja i kolovoza trebamo joj posvetiti još više pažnje nego tijekom bilo kojeg drugog mjeseca. Tako je redovita hidratacija jedan od najvažnijih savjeta za rad po vrućini – ne samo ako radite na otvorenom, već i u zatvorenom prostoru. Tijekom ovakvih dana više se znojimo, što znači da gubimo više tekućine. Nemojte ju zaboraviti unijeti, i to kroz najmanje osam čaša vode dnevno za one koji rade u zatvorenom prostoru.

Neka sastanci budu online ili pak u rano jutro ili kasno poslijepodne

Lakše se diše prije 10 sati ujutro i nakon 18 sati uvečer. Ako morate na neki teren, poput poslovnog sastanka, probajte ga dogovoriti u nekom od ovih termina. Neka sastanak bude u zatvorenom i klimatiziranom prostoru. Ako ga je moguće održati online, izaberite tu opciju.

Svoju odjeću prilagodite temperaturama

Birajte laganu, prozračnu i svijetlu odjeću koja omogućuje koži da “diše”. Pamuk je dobar izbor jer upija znoj i pomaže u održavanju tijela hladnim. Bilo da radite na otvorenom ili samo putujete do posla i s posla – svakako nemojte zaboraviti pokrivalo za glavu poput šešira te sunčane naočale. I naravno, nigdje bez zaštitnog faktora.


Pročitajte više: Što nositi na posao po najvećim vrućinama?


Klima i ventilator kao najbolji prijatelji

Ako radite u zatvorenom prostoru, koristite klimatizaciju ili ventilatore kako biste održali ugodnu temperaturu. Postavite ventilator tako da cirkulira zrak kroz prostoriju. Ako nemate klimatizaciju, pokušajte zadržati prozore zatvorenima tijekom najtoplijeg dijela dana i otvorite ih ujutro i navečer kada je temperatura niža.

Odmorite u hladu

Redovite pauze neophodne su za održavanje energije i koncentracije. Ako radite na otvorenom, osigurajte si dovoljno vremena za odmor u hladu ili klimatiziranom prostoru. Pauze od 5 do 10 minuta svakih sat vremena mogu značajno poboljšati vašu sposobnost da nastavite raditi efikasno. Pauze u hladu dobro je raditi i na putu do posla ako pješačite.

Prehrana igra veliku ulogu

Lagana i uravnotežena prehrana može pomoći u borbi protiv vrućine. Izbjegavajte tešku i masnu hranu koja može dodatno opteretiti tijelo. Konzumirajte svježe voće i povrće koje sadrži visoki postotak vode, kao što su lubenica, krastavci i rajčice.

Osvježite se

Tržište nudi sve veći broj termalnih voda, a u istu svrhu možete kupiti i raspršivač u koji ćete sami uliti vodu i osvježiti se kad osjetite potrebu. Osvježiti se možete i pijući ljetne aromatizirane vode koje si možete pripremiti prije posla.

Budite okruženi ljudima

Ako radite na otvorenom, radite u paru ili timu kako biste mogli pratiti jedni druge i brzo reagirati u slučaju simptoma pregrijavanja. Podrška kolega može biti presudna u održavanju sigurnosti i zdravlja.

Ako primijetite bilo koji od simptoma pregrijavanja, odmah prekinite s radom, potražite hladno mjesto i hidratizirajte se.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

mačke i automobili

Vozači, oprez. Mačke se zavlače u automobile u potrazi za toplinom

Niske temperature opasne su i za ljude i za naše četveronožne prijatelje, a među najranjivijima našle su se slobodnoživuće gradske mačke...
- Advertisment -