Ovaj omiljeni klasik ne jedemo svaki dan. S obzirom na puno nezdrave majoneze, možda je to i bolje za naše zdravlje. Međutim, kada dođu blagdani, francusku salatu jedemo za doručak, ručak i večeru. Uz blagdansko pečenje, samu ili s kruhom, kombiniramo ju gotovo sa svim sastojcima na božićnom stolu. I nikada ne dosadi!
Teleći jezik i kavijar u francuskoj salati?
Francuska salata izvorno dolazi iz Rusije. Pogađate – u originalu se zvala ruskom salatom. Bila je puno bogatija od naše tradicionalne verzije. Neki od sastojaka koji su išli u originalnu salatu su senf, maslinovo ulje, vinski ocat, teleći jezik, kavijar i još mnogo zanimljivih sastojaka koje danas ne bismo spojili.
Salatu je “patentirao” ruski chef Oliver koji je ljubomorno čuvao svoj recept. Držao ga je u tajnosti sve dok da nije ukrao njegov pomoćnik Ivanov i podijelio ga s javnosti. Oliverovi sastojci su bili dosta skupi pa se s vremenom salata prilagodila širokim masama. Zanimljivo je da Francuzi salatu zovu ruskom, a Rusi francuskom. Mi smo naziv uzeli iz Rusije, ali nismo sigurni zašto su je Rusi nazvali francuskom. Pretpostavlja se zbog Oliverovih francuskih korijena. Povijest piše zanimljive priče, a mi pišemo recept za nešto zdraviju varijantu francuske salate.
Pročitajte više: Francuska salata po ovom receptu slagat će se uz sva blagdanska jela
Sastojci
Povrće za francusku salatu (mrkva, krumpir, grašak)
Kiseli krastavci
Tvrdo kuhana jaja
Sol, papar, kopar, češnjak
Grčki jogurt
Senf
Vrhnje
Limunov sok
Priprema
Povrće narežite na kockice jednake veličine. Mrkvu, grašak i krumpir skuhajte. Na jednake kockice narežite i tvrdo kuhano jaje. Sve skupa pomiješajte nakon što su se mrkva, grašak i krumpir ohladili. U drugoj zdjelici pomiješajte grčki jogurt, vrhnje, žličicu senfa, limunov sok i začine. Pomiješajte povrće s dresingom. Francusku salatu dobro ohladite prije jela. Dobar tek bez grižnje savjesti!
Foto: Facebook