Posljednjih mjeseci na snazi su bile različite epidemiološke mjere, strože i blaže. No njihov utjecaj je bio ogroman, posebno na ugostiteljstvo i turizam, a osjetile su ih i zračne luke. Ne samo zbog mjera unutar vlastite države nego i zbog mjera drugih država. Zračna luka Franjo Tuđman je jedna od njih, međutim posljednji podaci pokazuju odličan rast.
“Nakon višemjesečnog pada i stagnacije prometa, u Zračnoj luci Franjo Tuđman bilježi se trend postupnog oporavka. U ljetnim mjesecima se očekuje nastavak ubrzanja rasta, čiji će vrhunac obilježiti sam kraj ljetne sezone, kada se očekuje otvaranje baze kompanije Ryanair s kojom će tvrtka lansirati najveći dio planiranih novih linija za 2021. u Zagrebu”, javljaju iz Zračne luke.
Pročitajte više: Hoće li turizam u 2021. biti kao i onaj iz 2019. godine? Prema posljednjim brojkama čini se da hoće!
Promet narastao za 350%
Najveći rast je vidljiv usporedbom razdoblja travanj – lipanj 2020. godine, s istim razdobljem ove godine, pa je tako promet uvećan čak 3.5 puta (350%). Kad se govori o broju putnika, u navedenom razdoblju prošle godine je prošlo 63,401 putnik, dok su ovogodišnje brojke na razini od 220 tisuća.
S obzirom na to da se broj putnika povećao, Croatia Airlines vraća veliki broj letova pa tako od srpnja lete na 14 međunarodnih i 5 domaćih linija.
Značajan doprinos oporavku prometa se očekuje i od Ryanaira koji je već tijekom lipnja započeo prometovati na 2 linije, iz Bruxellesa i Milanu. Trendu prometnog oporavka doprinijeli su i portugalski nacionalni avioprijevoznik, TAP Air Portugal i postojeći partner, njemački Eurowings.
S obzirom na ljetne najave, zagrebačka zračna luka ima razloga nadati se značajnijem oporavku. Intenziviranje prometa na postojećim linijama, dolazak novih zrakoplovnih prijevoznika i otvaranje novih linija iz Zagreba bit će snažan poticaj, kako turističkim, tako i poslovnim putovanjima stranih i domaćih putnika koji u ovoj godini na raspolaganju imaju respektabilan izbor destinacija.
U Zračnoj luci Franjo Tuđman planira se u vrhu sezone opslužiti između 90 i 100 dnevnih zrakoplovnih operacija te će Zagreb u redovnom prometu biti povezan s ukupno 6 domaćih i 42 međunarodna odredišta.
Koji su rizici letenja tijekom COVID-19?
Imajte na umu da većina zračnih putovanja – osim privatnih letova ili javnih čartera – zahtijeva ne samo sam let zrakoplovom već puno redova i gužve, piše Business Insider.
Također znamo da se virus općenito prenosi izravno između ljudi. Stoga međuljudske interakcije predstavljaju najveći rizik među čimbenicima prisutnima u zračnim lukama.
“Zračne luke neprestano prometuju, a putnici dolaze iz raznih mjesta širom svijeta”, rekao je dr. Neil Brown, liječnik hitne medicine i glavni dijagnostičar K Health-a. “Ne možemo biti sigurni da svi primjenjuju iste mjere predostrožnosti kao i mi, kao ni ako im je to savjetovano.”
Pročitajte više: Hoće li procijepljenost utjecati na turističku sezonu i što možemo očekivati od 2021. godine?
Koje savjete trebate slijediti za letenje tijekom COVID-19?
Kako je poznato da se virus širi prvenstveno izravnim kontaktom s osobom, neživi predmeti mnogo su manje zabrinjavajući.
“Najviše zabrinjava blizina ljudi”, rekao je dr. Thomas Russo, šef odjela za zarazne bolesti na Sveučilištu u Buffalu. “Ovo bi bilo vrijeme da upotrijebite svoje najbolje maske. Ako imate N95 masku, to je idealno”, kaže on. “Ponesite vlastite maramice ako želite biti sigurni i obrišite stolove na ladicama, sav audio, TV daljinske tipke i sve takve stvari. “
Također je predložio sanaciju sjedala, naslona za ruke, naslona za glavu i bočnih zidova ako imate prozor.
Foto: Zagreb-Airport