Mala i srednja poduzeća okosnica su gospodarstva i održivosti

Klimatske promjene opet su pokazale svoju nepredvidivu narav – i baš kada smo planirali svoj event “Žene u održivosti” održati na otvorenom, priroda je odlučila izvesti svoje performanse u obliku neprekidnih kiša. Naša vizija okupljanja pod vedrim nebom uz zvuke prirode, ipak je zaživjela u zatvorenom prostoru pa nerado brišemo ‘outdoor’ iz naziva našeg eventa za liderice iz područja održivosti. Iako su nam kiše pomutile planove, nisu nam uspjele pokvariti entuzijazam i odlučnost da raspravljamo o održivosti – na suhom!

U intimnoj atmosferi predivnog zagrebačkog hotela Movenpick, okupile su se žene koje svojom održivom vizijom mijenjaju poslovanja na bolje. Kako održivost može postati dio malih i velikih poduzeća, tko na tom putu može pomoći, ali i koji su primjeri dobre prakse doznali smo od Amorelle Horvat Topić, Marijane Sabljić, Sandre Pezelj Meštrić, Tajane Gotal i Slađane Ćosić.

Žene koje mijenjaju svijet korak po korak

Žene igraju ključnu ulogu u području održivosti na globalnoj razini. Postale su liderice u mnogim inicijativama usmjerenim na zaštitu okoliša, održivi razvoj i klimatske akcije. Njihova uloga u održivosti obuhvaća različite sektore, uključujući politiku, poslovanje, obrazovanje i nevladine organizacije. Mnoge žene preuzele su vodeće pozicije u vladama i međunarodnim organizacijama, zagovarajući politike koje podržavaju održivi razvoj.

Primjerice, Jacinda Ardern, bivša premijerka Novog Zelanda, implementirala je ambiciozne klimatske politike i postavila standarde za druge zemlje u borbi protiv klimatskih promjena. Na području nevladinih organizacija i aktivizma, žene poput Grete Thunberg, koja je postala globalni simbol borbe protiv klimatskih promjena, te Vandane Shive, koja zagovara agroekološke pristupe i održivu poljoprivredu, pokazuju koliko je važna uloga žena u održivosti.

Žene u održivosti ne samo da utječu na trenutne politike i prakse, već oblikuju budućnost kroz inovacije, edukaciju i liderstvo, osiguravajući da održivi razvoj postane integralni dio globalnog napretka.

Zato smo ponosni da smo još jednom uspjeli okupiti hrvatske, a može se reći i regionalne, ESG vizionarke i liderice.

EIB podržava održive prakse malih i srednjih posuzetnika

Slađana Ćosić, direktorica EIB Hrvatska, predstavila je kako Europska investicijska banka podržava tvrtke diljem Europe, pružajući financijska sredstva za inovacije, digitalnu transformaciju i rast. Fokus je bio na ulozi EIB-a u implementaciji EU strategije održivosti, s naglaskom na financiranje zelenih projekata i integraciju ekoloških, socijalnih i upravljačkih (ESG) kriterija. Izlaganje je obuhvatilo načine na koje EIB podržava tranziciju prema zelenijoj ekonomiji, osiguravajući da nitko ne bude izostavljen u procesu transformacije.

Mala i srednja poduzeća okosnica gospodarstva i želimo im pružiti povoljnije uvjete – radimo kroz intermedijare, u Hrvatskoj radimo s HABOR-om, ali i HPB-om, ZABA-om, PBZ-om i Ersteom koji tako po povoljnijim uvjetima mogu financirati mala i srednja poduzeća”, objasnila je Ćosić.

Slađana Ćosić

Dodala je kako je EIB 2020. godine donio odluku da će se transformirati u ‘klimatsku banku’ i tako podržavati projekte koji su ‘zeleni’ odnosno održivi.

“Da, javni sektor ima svoj udio u postizanju ciljeva održivosti, ali ne može on pokriti sve, nego treba svoj obol dati i privatni sektor. Tu je velika uloga financijskog sektora koji može poticati zelenu agendu u privatnom sektoru kroz programe financiranja, kako bi se postigli ciljevi, spasio planet i ostavilo dovoljno resursa našoj djeci”.


Pročitajte više: Žene u održivosti složne: ‘U eri problema, budite rješenje’


Implementacija ESG strategija za održivu budućnost

Amorella Horvat Topić, vrhunska PwC-ova stručnjakinja za ESG, moderirala je panel raspravu ‘Od proizvodnje do prodajnog mjesta: Implementacija ESG strategija za održivu budućnost’. Na panelu su sudjelovale istaknute stručnjakinje koje su raspravljale o praktičnoj primjeni ESG strategija u različitim industrijama.

Amorelline sugovornice bile su Marijana Sabljić, Sandra Pezelj Meštrić i Tajana Gotal.

Sabljić je voditeljica sustava upravljanja, ESG-a, zaštite okoliša i stručnjakinja za zakonodavstvo kemikalija u Saponia d.d i Kandit d.o.o., koja ima više od 20 godina iskustva u području zaštite okoliša. Bogato iskustvo podijelila je Sandra Pezelj Meštrić, danas inženjerka održivosti u tvrtki Knauf Insulation u Novom Marofu, koja je 11 godina radila u Ministarstvu zaštite okoliša. Slušali smo i Tajanu Gotal koja je trenutno aktivno uključena u implementaciju digitalne strategije tvrtke Ivančica (vodeći proizvođač dječje obuće FRODDO) te vodi projekt izrade i implementacije ESG strategije, uključujući i izračun ugljičnog otiska tvrtke.

Bio je to event za sve koje zanima kako ESG strategije transformiraju poslovanje i kako žene predvode te promjene.

Kupci cijene održive prakse

Panel je potvrdio da su održivost i konkurentnost u poslovanju u Hrvatskoj neraskidivo povezani. Mnoge kompanije prepoznaju da uvođenje održivih praksi doprinosi njihovoj dugoročnoj konkurentnosti na tržištu. Primjeri kao što su energetska učinkovitost, smanjenje troškova i povećanje produktivnosti ključni su faktori koji pomažu poduzećima da ostanu konkurentna, dok istovremeno smanjuju negativne utjecaje na okoliš.

Posebno je zanimljivo da su neke tvrtke u Hrvatskoj već prije desetak godina krenule s održivim projektima, i to intuitivno, bez obzira na tadašnju manju prisutnost ESG kriterija i regulativa u odnosu na danas. Također, kupci, osobito na globalnom tržištu, sve više cijene proizvode proizvedene u skladu s održivim praksama, što tvrtkama donosi dodatnu vrijednost.

Međutim, izazovi se razlikuju ovisno o industriji. Primjerice, u prehrambenoj industriji je lakše skratiti lanac dobavljača i prilagoditi se održivim praksama nego u kemijskoj industriji, gdje su uključeni veliki dobavljači i složeni procesi. Unatoč tome, mnoge tvrtke uspijevaju postići održivost kroz inovacije, čime otvaraju nova tržišta i stvaraju nove proizvode. Tvrtke koje ulažu u inovacije, bilo da je riječ o novim proizvodima, tehnologijama ili procesima, ne samo da poboljšavaju svoju održivost, nego i pronalaze nove prilike za rast i razvoj na tržištu.

Događaj su sponzorirali Saponia, Knauf Insulation i PwC

Foto: Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

ideje za jesen

Kako iskoristiti sve kraće dane: ovo su naše ideje za produktivnu...

Kraći dani i dulje noći donose promjene u našoj svakodnevici. Dok su ljetni mjeseci preplavljeni svjetlom i aktivnostima na otvorenom, jesen...
- Advertisment -