U osam vodećih hrvatskih energetskih kompanija samo je 20 posto žena članica upravnih odbora. Riječ je o padu od 3 posto u odnosu na 2018. godinu, ali Hrvatska i dalje bolje kotira od ostatka istočne i srednje Europe. Dio je to rezultata istraživanja Boston Consulting Grupe i Women in Energy Association, predstavljenih u izvješću “Žene u energetici 2.0: Rodna raznolikost u energetskom sektoru srednje, istočne i jugoistočne Europe”.
‘Žene su kao kisik, što si više, njih je manje’
Izvještaj ima za cilj dati pregled ravnoteže spolova u sektoru energetike. Fokus je na Mađarskoj, Slovačkoj, Češkoj, Poljskoj, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Rumunjskoj, Bugarskoj i Ukrajini.
U izvještaju navode da žene čine samo 26% ukupne radne snage u sektoru energetike, ali njihova zastupljenost na višim razinama u organizacijama je još manja: prosječno 23% menadžera i 17% članova upravnih odbora čine žene.
“Na radnom mjestu gdje radim, žene su poput kisika: sve ih je manje kako idete prema gore”, ovako je to opisao jedan muškarac za ranije istraživanje.
Prethodna istraživanja BCG-a pokazala su da tvrtke koje su u vlasništvu žena prosječno ostvaruju 10% više prihoda od tvrtki u vlasništvu muškaraca. Stoga je u izravnom interesu tvrtki, uključujući one u energetskom sektoru, osigurati da žene imaju jednaku priliku za napredovanje.
Žene vjeruju da je manje žena na vodećim pozicijama jer ne dobivaju jednaku pomoć i podršku kao njihovi muški kolege, te da su zanemarene prilikom unaprjeđivanja. Kultura u sektoru energetike i dalje je uglavnom usmjerena prema muškarcima, a mnogi smatraju da je industrija “muška” i da nije idealna za žene koje žele karijeru u tom sektoru.
Kada su upitani bi li poticali svoju kćer da radi u sektoru energetike, mnogi su odgovorili negativno jer “samo muškarci mogu prevladati,” ili “zato što je ona žena” ili zbog “nedostatka tehničkih sposobnosti, pri čemu će muškarci uvijek biti bolji”.
Pročitajte više: Schneider Electric kreće u ekološke promjene, a predvode ih žene
Žene u energetici: kakvo je stanje u Hrvatskoj
Hrvatskoj je od 2018. do 2022. zastupljenost žena u radnoj snazi energetskog sektora porasla na 24 posto, odnosno za jedan postotni bod.
U regiji srednje i istočne Europe povećanje udjela žena raslo je 2 posto, na 28 posto. Hrvatska je svjedočila poboljšanju zastupljenosti žena u radnoj snazi u energetskom sektoru, ali smanjenoj prisutnosti žena na upravljačkim pozicijama.
Udio žena članica upravnih odbora energetskih kompanija smanjio se u osam od 10 ispitanih zemalja, među njima je i Hrvatska. Povećao se samo u Češkoj i Bugarskoj.
Pročitajte više: Margareta Heder: Pratila sam kako održivost mijenja poslovanje i trendove
Koji su razlozi?
Energetska kriza koja je uslijedila nakon ruskog napada na Ukrajinu smatra se pokretačem dvaju događaja povezanih s ulogom žena u energetskom sektoru. Naime, ekonomski pritisci guraju teme o različitosti i jednakosti u drugi plan. S druge strane žene se ni ne motivira previše za ulazak u energetsku industriju. Ili za napredovanje, jednom kad ipak u industriju uđu.
“Biti inkluzivniji prema ženama nije stvar izbora, već je ključni poslovni imperativ u današnjem svijetu”, napominju iz BCG-a.
Globalno gledano, udio zaposlenih žena u radnoj snazi sektora nafte i plina ostao je na 22 posto. Ukupni udio žena u svim sektorima porastao je 2 posto u posljednjih pet godina. Ostali sektori gospodarstva doživjeli su značajniji porast.
Pročitajte više: Jasmina Novak iz Solvisa: “Solarni paneli nisu čista industrija, ali vrate što zagade
Ključni problemi za žene u energetici
Problemi vezani uz rodnu raznolikost prisutni su u energetskom sektoru u sva tri ključna stadija ženskog karijernog ciklusa:
- Industrija ne uspijeva privući visokokvalificirane ženske talente već na početnoj razini karijere
- Kasnije se bori zadržati zaposlenice u srednjem stadiju karijere
- Ne nudi izvedive mogućnosti za napredovanje visoko pozicioniranim zaposlenicima koji traže prilike za promociju.
Razlozi za ove probleme mogu se pratiti do niskog broja studentica u smjerovima važnim za sektor (prije svega inženjerstvo), neuspjeh industrije u pružanju razumnog ravnoteže između posla i privatnog života za žene, te nedostatnih mogućnosti za promociju.
Srž problema leži u radnoj kulturi koja ne prihvaća rodnu raznolikost i jednake prilike, i koju je potrebno promijeniti kako bi se postigli održivi rezultati, zaključuju u izvještaju.
Foto: Canva