U tijeku su 17. Paraolimpijske igre – na jednom mjestu, ovog puta u Parizu, okupljaju sportaše čija postignuća nadmašuju fizičke barijere i pomiču granice ljudske izdržljivosti. Među njima su i brojne žene paraolimpijke – sinonim za snagu, hrabrost i nepokolebljiv duh. Inspiracija su milijunima diljem svijeta, a mi vam u nastavku predstavljamo neke od najpoznatijih.
Helena Dretar Karić
Jedna od najpoznatijih hrvatskih predstavnica je Helena Dretar Karić, koja se sportom bavi oduvijek. Bavila se rukometom sve do 1997. kad je nastradala u prometnoj nesreći i ostala u invalidskim kolicima. Međutim, njezin sportski duh nije posustao i počela se baviti stolnim tenisom.
U stolnoteniske vode uveo ju je hrvatski reprezentativac i paraolimpijac Zoran Križanec koji joj je danas trener i najbolji prijatelj. Već na prvim natjecanjima ostvarila je zavidne rezultate. Kao svoj najveći uspjeh s ponosom ističe sina Krešimira. Životni moto joj je: “Nikad ne odustaj”!
Anđela Mužinić Vincetić
Parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić nosila je hrvatsku zastavu na otvorenju pariških Paraolimpijskih igara s paraplivačem Dinom Sinovčićem. Do prometne nesreće u Srinjinama, u kojoj je zadobila prijelom sedmog i osmog prsnog kralješka uz potpuno oduzimanje nogu, igrala je odbojku. Na oporavku u Varaždinskim Toplicama posjetila ju je Helena Dretar Karić i upoznala je s parastolnim tenisom.
U paru s Dretar Karić osvojila je brojne medalje uključujući Paraolimpijske igre (2016., 2020.), svjetska prvenstva (2014., 2017.) te europska prvenstva, od čega pet zlatnih na EP (2013. – 2023.) i jednu broncu (2011.)[2] Osvojila je i dvije medalje na Svjetskim prvenstvima (2014., 2017.) i četiri na Europskim prvenstvima (2015. – 2023.) u pojedinačnoj konkurenciji.
Pročitajte više: Počinju Paraolimpijske igre! Evo kako je sve počelo, ali i što ‘diktira’ rat u Ukrajini
Keiko Sugiura
Keiko Sugiura je najstarija japanska paraolimpijka koja je osvojila zlato u Tokiju 2020., a svoj rekord želi produžiti u Parizu. Cestovna je i stazna biciklistica u kategoriji C3 iz prefekture Shizuoka. Ima 53 godine, a u Parizu će se utrkivati u ženskoj pojedinačnoj utrci C1-3 na 3000 metara, stoji na službenoj stranici.
U travnju 2016. Sugiura je ozlijeđena tijekom cestovne utrke u Shizuoki, što je rezultiralo cerebralnom kontuzijom, traumatskim krvarenjem, nagnječenjem prijeloma lubanje, ključne kosti, rebara i lopatice te ozljedama trisekcijskog kanala. Iako je preživjela, liječnici su joj rekli da se ne može izliječiti od svog stanja, jer je i dalje imala veću moždanu disfunkciju. Tijekom rehabilitacije poznanica joj je preporučila parabiciklizam te se u ožujku 2017. vratila na Utsunomiya Criterium & Road Race.
Zakia Khudadadi
Parataekwondoašica Zakia Khudadadi želi ispisati povijest u Parizu 2024. osvajanjem prve medalje u povijesti za Refugee Paralympic Team. Khudadadi, koja je trenirala s francuskom reprezentacijom, osvojila je titulu na Europskom para prvenstvu prošle godine.
Ona će se po drugi put natjecati na Paraolimpijskim igrama, ovaj put u ženskoj kategoriji K44 -47 kg. Iako je među favoritima za medalju, očekuje se da će se suočiti s teškom konkurencijom u nizu talentiranih sportaša, uključujući Peruanku Leonor Angelicu Espinozu Carranzu.
“Ako uspijemo dobiti medalju, možemo dokazati cijelom svijetu, izbjeglicama diljem svijeta, da mogu slijediti svoje snove, da mogu postići ono što traže – posebno izbjeglice s invaliditetom”.
Pročitajte više: Na Paraolimpijskim igrama u Parizu bodrimo 22 Hrvatice i Hrvata!
Nantenin Keita
Atletičarka Nantenin Keita nosila je zastavu zemlje domaćina na ceremoniji otvaranja Pariza 2024. Misli da zna što može očekivati na Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024., ali bilo je sasvim drugačije na njezinim prvim Paraolimpijskim igrama, još u Pekingu 2008. godine.
“Svi su pričali o Igrama i govorili, ‘Vidjet ćeš, Igre su lude, jednostavno su veličanstvene'”, prisjetila se i dodala da su joj prve OI na kojima je nastupila bile poput Disneylanda.
Rođena je s albinizmom, a atletiku je otkrila kroz natjecanje za osobe s oštećenjem vida koje svake godine organizira Union Nationale du Sport Scolaire (Nacionalna unija za akademski sport) u Francuskoj.
“Postoje dvije stvari koje najviše volim u svom sportu. Volim biti dio ljudske avanture koju dijelimo sa svijetom – bilo da je to trener, bilo da su to moji suigrači na treningu, bilo da su to moji konkurenti… Druga stvar koja mi se sviđa je što svatko može pronaći disciplinu koja ga zanima, bilo da se radi o skakanju, trčanju ili bacanju“.
Hrvatske boje u Parizu brani 22 sportaša/ica, od čega 9 žena. U atletici se natječu Mikela Ristoski i Ivana Purkić, u para stolnom tenisu Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić i Mirjana Lučić, u paraplivanju Emma Mečić i Paula Novina te u bocciji Anamarija Arambašić i Dora Bašić.
Foto: Instagram screenshot @paraolimpijac_hpo, Wikimedia Commons