SPARK pokret je, u suradnji s Googleom, odlučio, pomoću Google-ove aplikacije Field Trip, posvetiti dio online povijesti ženama koje su svojim djelima i postignućima pomogle stvaranju povijesti, a o kojima se baš i ne uči u povijesnim udžbenicima.
Projekt “Žene na karti” promovira žene koje su stvarale povijest
SPARK je američki neprofitabilni pokret koji se bori protiv seksualizacije žena u medijima tako da educira i aktivira mlade djevojke – u dobi od 13. do 22. godine, protiv seksualizacije žena. Nakon što su mlade aktivistice iz SPARK-a 2013. godine provele istraživanje koje je pokazalo kako je broj žena i obojenih ljudi na Google Doodle-u, kojim Google svaki dan slavi važnu povijesnu osobu ili događaj, iznimno mali, pristupili su Google-u s istraživačkim statistikama o slaboj predstavljenosti takvih osoba. Od tada tim zadužen za Google Doodle radi na tome da uravnoteži omjer povijesno značajnih muškaraca i žena na početnoj stranici Google-a.
Za razvoj projekta pod nazivom “Žene na karti“ bile su zadužene aktivistice iz SPARK tima, koje su napravile bazu podataka o ženama koje su na određenim mjestima stvarale povijest i koje su zatim te informacije proslijedile Google-u koji ih je uvrstio u svoju aplikaciju Field Trip.
Aplikacija funkcionira tako da kada se korisnik prijavi na Field Trip i aktivira povijesnu obavijest, telefon ga obavještava kada se približi nekom mjestu na kojem je žena, u jednom trenutku u vremenu, stvarala povijest dajući mu informacije o njoj i njenim postignućima.
Trenutno na aplikaciji ima oko 120 povijesno značajnih žena koje je SPARK istražio i uvrstio na kartu, iz više od 20 zemalja svijeta, no većina ih je ipak iz SAD-a. Za sada aplikacija ne uključuje povijesno značajne žene iz Hrvatske, ali, kako kažu iz SPARKA-a, žele projekt proširiti na globalne razmjere te pozivaju sve zainteresirane da se uključe u ovaj projekt. Jedino što treba napraviti je navesti ime žene od povijesne važnosti za korisnika , napisati njenu kratku biografiju i poslati SPARK-ovom timu zaduženom za projekt “Žene na karti”.
Foto: Youtube PrintScreen