Ovih sedam obiteljskih i malih hotela mjeri svoj ugljični otisak

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac u karlovačkom hotelu Korana Srakovčić dodijelila je prvih sedam certifikata ugljičnog otiska članovima Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela. Hoteli Rotondo iz Segeta Donjeg, Sveti Križ iz Arbanije na Čiovu, Villa Adriatica iz Supetra na Braču, Skalinada iz Zavale na Hvaru, Spongiola s Krapnja, San Rocco iz Brtonigle i Korana Srakovčić iz Karlovca, predvodnici su u zelenog poslovanja u hrvatskom turizmu. Uz certifikat dobili su i naljepnicu koja potvrđuje da mjere i smanjuju ugljični otisak.

Zeleno poslovanje u turizmu

Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela prva je u hrvatskom turizmu u suradnji s Ministarstvom turizam i sporta pokrenula novi projekt dekarbonizacije u svojim objektima. To je treći projekt u posljednje četiri godine u sklopu zelene i digitalne tranzicije obiteljskog i malog hotelijerstva, prethodili su mu Eco zeleni hotel i Gourmet Authentic.

„Projekt dekarbonizacije ponovo nam potvrđuje kako Nacionalna udruga malih i obiteljskih hotela prati najaktualnije promjene i trendove te potiče prilagođavanje poslovanja svojih članica”, naglasila je ministrica Brnjac.

zeleno poslovanje u turizmu

Dodala je da mali i obiteljski hoteli kontinuirano ulažu u kvalitetu, a svojim cjelogodišnjim poslovanjem i ponudom, kao i projektima koje provode, usklađeni su i sa strateškim ciljevima Vlade, koja je poduzela sve korake kako bi se Hrvatska profilirala kao održiva destinacija.

“Već smo u svijetu i prepoznati kao predvodnici razvoja održivog turizma”, istaknula je ministrica pa dodala da iako je lijepo vidjeti kako svijet prepoznaje što Hrvatska čini po pitanju održivog turizma, ti koraci su poduzeti prvenstveno zbog građana, zbog sektora, zbog razvoja hrvatskog turizma i stvaranja uvjeta da u budućnosti budemo održivi, konkurentni i otporni na sve izazove.


Pročitajte više: Ovo su trenutno najzanimljiviji boutique hoteli u Hrvatskoj


Mali poduzetnici svjesni klimatskih promjena

Čestitke je uputio i predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela Šime Klarić.

„Ovo je znak da su mali poduzetnici u turizmu itekako svjesni klimatskih promjena, aktivno žele utjecati u smanjenju stakleničkih plinova i pri tome ostvariti znatne uštede, ali i jamstvo gostima da poslovanjem pokušavaju eliminirati negativne utjecaje na destinaciju“, istaknuo je Klarić.

zeleno poslovanje u turizmu

Klarić je u Karlovcu premijerno predstavio proizvodno profiliranje članova, novi projekt udruge. Udruga je kreirala četiri nova proizvodna profila – Health&wellness, Family hotel, Business hotel i  Active&Adventure.

„Proizvodno profiliranje nužnost je hrvatskog turizma i značajno utječe na turističke rezultate u pred i posezoni. Iznimno je važno komunicirati proizvode koji su najznačajniji u destinaciji i usko vezani uz motive dolaska gostiju. U Hrvatskoj je još uvijek osnovni motiv dolaska sunce i more, ali i priroda, city break, eno-gastro ponuda, touring, kultura, manifestacije i sportski turizam. Naše promotivne kampanje kreiraju se sukladno proizvodnima i posebno su usmjerene na razdoblje pred i posezone“, poručila je na okruglom stolu o proizvodnom profiliranju Slavija Jačan Obratov, direktorica Sektora za sustav turističkih zajednica i razvoj proizvoda u Hrvatskoj turističkoj zajednici.

Foto: Boris Ščitar

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

imena za pse i mačke

Evo koja su imena za pse i mačke ove godine bila...

Koje ime dati ljubimcu? Ovogodišnji podaci otkrivaju da su vlasnici sve kreativniji te da inspiraciju nalaze u zvijezdama, omiljenim jelima, pa...
- Advertisment -