Zdenka Lončar – Odbijam razviti vještine koje uključuju sporost i tromost

Zdenka Lončar je na mjesto pomoćnice ministra za malo i srednje poduzetništvo došla iz međunarodne korporacije. Naviknuta na postizanje postavljenih ciljeva, u svom timu je implementirala mnoštvo dobrih praksi, pa je tako u njenoj upravi 44% manje bolovanja, dok je cijelo Ministarstvo ostvarilo smanjenje od 13%. Korporativna efikasnost implementirana u Ministarstvu rezultirala je drastičnim smanjenjem prekovremenih sati na svega 1%.

S njom smo razgovarali o njenoj karijeri i planovima Ministarstva za žensko poduzetništvo.

Zdenka Lončar – iz korporacije u javni sektor

Kako to da ste se odlučili dinamičnu korporativnu karijeru zamijeniti karijerom u javnom sektoru?

Poziv ministra se ne odbija! Svi smo spremni komentirati da ništa u državi ne valja, svi smo spremni stajati sa strane i kritizirati. Svi govore da treba imati puno više ljudi s iskustvom iz realnog sektora, onih koji znaju i razumiju potrebe gospodarstvenika. Prije no što sam došla u ministarstvo sam radila 26 godina u realnom sektoru: od studentskih poslova, sezonskih poslova, kod mikro i malog poduzetnika, surađivala s/radila za velike i najveće i donosim upravo to traženo iskustvo. Promjene neće donijeti netko drugo, one počinju s nama i u nama samima i ja sam taj dio spremna odraditi.

Što vam je iz korporativnog svijeta pomoglo u javnom sektoru, a koje vještine ste dodatno morali razviti?

Iskustvo rada u najboljim svjetskim korporacijama, na regionalnim pozicijama je nemjerljivo i apsolutno sve je primjenjivo za rad u javnom sektoru. Ne želim i odbijam razviti dodatne vještine koje uključuju prihvaćanje sporosti i tromosti, koje uključuju odbijanje odgovornosti za (ne)učinjeno. Razmišljam, radim i ponašam se na isti način kao i u privatnom sektoru: red, rad, rokovi i ono najvažnije: rezultati.

Javni posao uključuje i prisutnost u medijima od čega mnoge žene zaziru. Čim ste imenovani, završili ste u medijima zbog sadržaja svog životopisa. Kako ste se s tim nosili?

Prisutnost u medijima je sastavni dio pozicije na kojoj sam trenutno angažirana. Treba imati u vidu i vrijeme kada je nešto napisano (sezona tzv. „kiselih krastavaca“ ili u predizbornoj fazi i sl.), u koju svrhu i tko je to napisao. Sasvim sigurno da postoji i ona da je na žene jednostavnije, lakše napasti, jer se neće ili ne mogu braniti. “Ako si se uputio prema cilju i putem počeo zastajkivati i kamenjem gađati svakog psa koji laje na tebe, nikad nećeš stići na cilj.” Ima stvari na koje treba reagirati, a ima i onih na koje ne treba uopće obraćati pažnju.

Kako možemo potaknuti još visokokvalficiranih žena s međunarodnim iskustvom da se angažiraju u javnom sektoru i politici? Što vi vidite kao dobre strane ovakvog posla i karijere u javnom sektoru?

Žene same trebaju osjetiti potrebu za aktivnim sudjelovanjem u javnom sektoru i politici i to je onaj osnovni problem kod nas žena. Ono što danas imamo je rezultat nekih prošlih vremena kada smo bile drugačije odgajane. Danas trebamo odgajati našu djecu: dječake da poštuju žene, majke, bake, sestre i prijateljice i njihova prava, a djevojčice da su i one više nego kvalitetne i kvalificirane da sutra imaju ravnopravni status u društvu.

Dobra strana posla u javnom sektoru je da znate da ste svojim kvalitetnim, poštenim i iskrenim pristupom poslu, ljudima s kojima radite i poduzetnicima kojima se obraćate, a nadasve rezultatima sigurno doprinijeli promjenama u društvu i načinu poslovanja. Promjene su vidljive i one se dešavaju!

zdenka_lončar_1

Kako Ministarstvo planira potaknuti žensko poduzetništvo, prvenstveno startupove?

Upravo temeljem svih prethodnih i sadašnjih mjera i aktivnosti koje je Ministarstvo poduzetništva i obrta poduzimalo imamo danas rezultate s kojima se malo europskih zemalja može pohvaliti: RH je jedna od rijetkih EU zemalja koja ima vlastitu Strategiju razvoja ženskog poduzetništva 2010. – 2013., upravo završavamo analizu po istoj i na temelju toga će do konca svibnja biti i donesena nova Strategija za razdoblje 2014. – 2020.; 30% svih poslovnih subjekata su u vlasništvu žena; u zadnjih 5 godina smo postigli da nam je prosjek 41,4% svih korisnika bespovratnih potpora bio u korist žena.

Jedna od vrlo konkretnih mjera je i preferencijalni sustav bodovanja za žene poduzetnice na mjerama bespovratnih potpora našeg Poduzetničkog impulsa. Odrađen je cijeli niz aktivnosti na terenu u suradnji s ostalim ministarstvima, komorama, poslovnim udruženjima, JLS-ima itd. Isti pristup imamo i za mlade i poduzetnike početnike: kontinuirani rad na terenu poduprt s argumentima i konkretnim aktivnostima. Drugu godinu za redom smo odradili predstavljanje našeg programa Poduzetnički impuls na terenu, idemo prema županijama i gradovima, kapilarno informiramo poduzetnike na svim razinama.

Za mlade poduzetnike početnike također postoji preferencijalni sustav bodova. Naša agencija Hamaginvest je uvela jamstva za poduzetnike početnike, sad su oni dodatno osigurani i od strane EIFa pa tako EU početnici mogu dobiti jamstva u visini do 80% odobrenog kredita što prije nikako nije bio slučaj. Prošle godine uvedeni su i mikrokrediti, upravo za poduzetnike početnike u visini do 70.000kn uz kamatnu stopu od 0,99% na razdoblje do 5 godina i max poček do 6 mjeseci. Za inovatore start-upove smo ove 2014. godine uveli da se mogu sa svojim idejama prijaviti i kao fizička lica i tek ako njihova ideja/njihov projekt dobije zeleno svjetlo i ako žele dobiti bespovratna sredstva u iznosu od 5.000-50.000kn imaju obvezu osnovati gospodarski subjekt.

Samo prošle 2013. godine sam osobno sudjelovala na 5 start-up vikend događanja (2x Zagreb, 1x Rijeka, 1xDubrovnik, 1x Pakoštane) gdje smo se upravo obraćali mladoj generaciji, onima s idejama i onima koji su najpropulzivniji sa svojim projektima. Sve su to novine koje Ministarstvo poduzetništva i obrta kontinuirano uvodi temeljem onoga što znamo, temeljem onoga što slušamo potrebe poduzetnika i pratimo trendove.

Budući da imamo jako malo podataka o poduzetnicama, da li planirate napraviti neku ozbiljniju analizu ženskog poduzetništva po regijama, industrijama, vlasništvu…jer jedino će na taj način biti moguće pratiti napredak, slažete li se?

U sklopu već spomenutog Izvješća o strategiji razvoja ženskog poduzetništva za razdoblje 2010. – 2013. ćemo imati cijeli niz podataka koji će biti podloga za razdoblje 2014. – 2020. Osobno nisam zadovoljna kvalitetom istih i sasvim sigurno da ćemo u razdoblju koje slijedi posvetiti dužnu pažnju poboljšanju kvalitete svega što se tiče razvoja poduzetništva kod žena: od boljeg planiranja, boljeg praćenja dogovorenih aktivnosti na terenu, boljeg promoviranja i boljeg učenja za poduzetništvo.

Želim posebno istaknuti veliku i značajnu ulogu našeg SEECEL-a (South East Europe Center for Entrepreneurial Learning) i sve što kolegice tamo rade upravo na promicanju važnosti učenja za poduzetništvo s posebnim naglaskom na žene i vodeću ulogu Hrvatske u regiji u tom pogledu.

Foto: Dulist, privatna arhiva

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Crni petak 2024

Bliži se Crni petak. Iz udruge potrošača savjetuju na što pripaziti

Crni petak (Black Friday) dan je velikih sniženja i rasprodaja u trgovinama kojim u Sjedinjenim Američkim Državama već desetljećima počinje vrijeme...