Amerikanci radije biraju osuđenog kriminalca i silovatelja nego ženu

Novi predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, osuđeni je kriminalac, silovatelj, čovjek koji je ušao u povijest kao jedini američki predsjednik koji je dvaput opozvan u Zastupničkom domu, koji je dužan pola milijarde dolara, čovjek koji je najveći rizik za nacionalnu sigurnost koji je Amerika ikada imala – ali on, barem nije crnkinja.

Genocidni predsjednik

Pobjeda bijelog supremacista nije samo pogubna za Ameriku – pogubno je za Palestinu, Ukrajinu, crnu rasu, žene, LGBT+ zajednicu i brojne druge. Moguća je masovna deportacija stanovništva u Sjedinjenim Američkim Državama koja bi sigurno uništila ekonomiju i mogao bi se dogoditi Treći svjetski rat, a brojni hrvatski političari čestitaju tom čovjeku na pobjedi, jer nikad se ništa nije dogodilo bogatom, bijelom, heteroseksualnom muškarcu. Ne mogu ni pojmiti osjećaj žena koje su istupile u javnost u vezi seksualnih napada koje su doživjele od strane Trumpa, zbog kojih je i osuđen, vidjeti kako su milijuni ljudi glasali za njihovog zlostavljača te mi se najviše slama srce zbog tih žena. Ja vam vjerujem i jako mi je žao.

Amerika je otišla od jednog genocidnog predsjednika koji je bio previše licemjeran kako bi to priznao do drugog genocidnog predsjednika koji tu činjenicu govori s ponosom. Trumpov povratak dolazi u trenutku kada su Sjedinjene Države suočene s unutarnjim krizama, poput prava žena, imigracijske politike, rasnih tenzija i rastuće nejednakosti. Nakon njegovog prvog mandata ostali su tragovi politike koja je, prema mnogima, srušila mostove između američkih građana i svijeta te podržala one koji su željeli jaču, ekskluzivnu Ameriku u kojoj nema mjesta za sve manjine i sve ideje.


Pročitajte više: Trump je pobijedio. Je li ovo najgore vrijeme u povijesti SAD-a?


Smak američke demokracije

Pitanje koje postavljam jest: što povratak Trumpa znači za same temelje američke demokracije?

Trumpova vanjska politika, koja se često oslanjala na izolacionizam, prijeti destabilizaciji globalne sigurnosti. Njegova prošla politika prema saveznicima unutar NATO-a, popustljivost prema autoritarnim liderima, poput ruskog predsjednika Vladimira Putina, i nepredvidljivi stav prema ključnim globalnim pitanjima, poput klimatskih promjena, izazivaju zabrinutost.

Hoće li povratak Trumpa značiti smanjenje podrške SAD-a Ukrajini, čime bi ta zemlja ostala ranjiva usred sukoba s Rusijom? Takav bi se potez mogao shvatiti kao signal globalne nestabilnosti, pri čemu bi Amerika odustala od uloge vodeće sile na svjetskoj sceni.

U Bliskoistočnoj regiji, Trumpov jednostrani pristup i blisko savezništvo s Izraelom ostavilo je dugoročne posljedice, što bi se moglo nastaviti i eskalirati izraelski genocid nad Palestinom. Osim toga, moguće ponovno zaoštravanje odnosa s Iranom predstavlja prijetnju miru u regiji, koja bi mogla imati ozbiljne posljedice za globalnu sigurnost i stabilnost.

Jedan od važnijih aspekata Trumpove politike jest njegovo gledanje na obrazovanje i informiranje javnosti. Tijekom prvog mandata, Republikanska stranka sve je više zagovarala cenzuru unutar obrazovnog sustava, uključujući zabranu knjiga koje obrađuju osjetljive teme, poput rasizma i povijesti Afroamerikanaca. Povratak Trumpa označava nastavak takvih pokušaja, gdje bi se obrazovanje moglo dodatno politizirati i ograničiti, čime bi generacije mladih ostale uskraćene za kvalitetne i nepristrane informacije.


Pročitajte više: VIDEO: Politička analitičarka objasnila zašto su Amerikanci glasali za Trumpa


Ekonomija je važnija stavka od prava na život i slobodu

Uz sve to, ne znam zašto me uvijek začudi koliko duboko ljudi, čitaj muškarci, mrze žene – koliko bi radije imali kriminalca na vlasti nego obrazovanu ženu koja svojim znanjem zaslužuje tu poziciju.

Slična situacija je svuda po svijetu, počeo se uzdizati val mizoginije, val radikalnih desničara koji se ne brinu o situaciji u svijetu već samo žele kontrolu nad drugima, muškarca koji su glasali za kriminalca jer je obećao niže cijene goriva, pritom zanemarujući reproduktivna prava svojih majki, žena, kćeri, prijateljica ili bilo koje druge žene.

U Američkim izborima ekonomija je ljudima bila važnija stavka nego li pravo na život i slobodu, a to su temelji američkog ustava. I sve bi to još mogla podnijeti kada bi ekonomija Donalda Trumpa bila dobra, smislena, ili barem napravljena – ali u njegovim riječima, on ima koncepte planova, a ne stvarne planove.

Povratak Donalda Trumpa predstavlja prijelomni trenutak za američku demokraciju. S jedne strane, on je simbol borbe protiv „političkog establišmenta“, što njegovi pristaše smatraju pozitivnim; s druge strane, on predstavlja prijetnju temeljnim demokratskim principima i ljudskim pravima. Njegova pobjeda otkriva duboke društvene i političke rane, razotkrivajući ne samo krizu američke politike već i krizu samog društvenog sistema.

Autorica: Karla Martinić, doktorandica na FFZG-u

Stavovi i mišljenja izneseni u kolumnama i komentarima autora ne odražavaju nužno stavove ili politike uredništva. Uredništvo snosi odgovornost za omogućavanje pluralizma mišljenja i otvorene rasprave.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -