Problemi sa smećem u Zagrebu postali su konstanta i glavno oružje kritičarima gradske vlasti, a negativni primjeri to samo dodatno raspiruju. Samo, što mogu građani ako postanu žrtve neadekvatne usluge koju redovito plaćaju?
Dogodilo se to ovog ljeta stanovnicima Folnegovićevog naselja, kojima tijekom cijelog srpnja nije odvezen papir. Naravno, to je stvorilo brojne probleme jer se otpad bacao u druge kontejnere, a zbog kiše je natopljeni papir širio neugodan miris. Računi su svejedno pristizali, piše N1. Iz Zagrebačkog Holdinga prvotno su se opravdali činjenicom da je odvozu papira promijenjen raspored.
“Sredinom srpnja došlo je do promjene dana redovnog odvoza papira, koji se prema novom rasporedu odvija srijedom. Korisnicima su uručene obavijest o promjeni dana odvoza sa subote na srijedu, a raspored je svakako moguće provjeriti i na internetskih stranicama Čistoće te unutar aplikacije RazvrstajMojZG”, rekli su za N1, ali papir je stajao netaknut sve do neradnog 5. kolovoza, što je bio ponedjeljak, ne srijeda.
Čistoća prazni oko 400.000 spremnika u Zagrebu
Reagiralo se nakon opetovanih reakcija nezadovoljnih građana koji nisu dobili uslugu odvoza papira dvaput u mjesecu, kako je propisano.
Dakle, jedan od alata koji postoje u ovakvim situacijama jest konzultirati se sa svima koji koriste pune kontejnere i grupno progovoriti o problemu nadležnima putem e-mail adrese [email protected] i [email protected]. U pravilu će to pomoći i otpad bi kroz 24 sata od odgovora na prigovor trebao biti odvezen.
“Napominjemo i da podružnica Čistoća u sklopu javne usluge prazni oko 400.000 spremnika u Zagrebu, u intervalima koji su u slučaju centra grada, ali i višestambenih zgrada, učestaliji od onih koje propisuje zakon. S obzirom na raznovrsne situacije tijekom obavljanja terenskog rada, postoji mogućnost da otpad ne bude odvezen prema zadanom rasporedu. No, pravilo je da se u tim situacijama osigurava naknadni odvoz otpada – odmah unutar 24 sata ukoliko je razlog neodvoza operativne prirode, ili u sljedećem redovnom terminu ako radnici, zbog primjerice krivo parkiranog automobila, nedostupnog spremnika, nisu bili u mogućnosti pristupiti spremniku”, poručili su za N1 iz Holdinga.
Pročitajte više: Tihi odlazak moćne menadžerice koja je ‘drmala’ Holdingom. Gdje je Brenko?
Nada umire posljednja
Upravo takav problem bio je u Folnegovićevom, parkirani automobili onemogućavali su pristup kamionima Čistoće. Nažalost, djelatnici to nisu sami prijavili pa je i iz tog razloga važno da građani komuniciraju s nadležnima ili preko svojih predstavnika za područje gdje žive.
I dok je činjenica da će odgovorni imati razloge zašto građani nisu dobili uslugu, činjenica je i da su računi za nju pristigli te moraju biti plaćeni. Ono što se može po tom pitanju je slati dodatne prigovore, u nadi da će biti riješeni.
“U ovakvim situacijama građane upućujemo da prijavu neodvoza otpada, zajedno s točnom adresom, pošalju na e-mail adresu [email protected], kako bi se svaka prijava mogla usporediti s evidencijama i po potrebi, riješiti navedena neugodnost”, pojašnjavaju u Holdingu.
Pročitajte više: Svi ovo bacamo u smeće, a ne znamo da tamani komarce i mrave
Proces je dugotrajan, može se otegnuti i do 45 dana
Način podnošenja prigovora građana propisan je člankom 17. Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada u Zagrebu. I to malo komplicira stvari…
Pisani prigovor je nužno poslati najkasnije 30 dana od dospijeća računa kako bi se krenulo u eventualni postupak reklamacije. Odgovor na prigovor dobit će se u roku od 15 dana, a on za korisnika nije zadovoljavajući, može podnijeti reklamaciju Povjerenstvu potrošača u kojem se nalaze predstavnici davatelja usluga i udruge potrošača, a koje je dužan osnovati davatelj usluge. Odgovor Povjerenstva mora stići u roku od 30 dana od dana zaprimanja reklamacije. Proces je dugotrajan, može se otegnuti i do 45 dana, a krajnji rezultat ne mora biti po želji korisnika koji nije dobio uslugu. U ovom konkretnom slučaju, djelatnici Čistoće imali su valjan razlog zašto nisu mogli odvoziti otpad i zato reklamacija nije bila moguća.
Također, djelatnici Čistoće nisu dužni prijaviti da je otpad neodvezen zbog nemogućnosti pristupa kontejnerima jer su stanari dužni osloboditi prolaz do kontejnera. Što je pomalo upitno jer nesavjesni vlasnici automobila na taj način ne snose odgovornost za nepropisno parkiranje. Pomalo je upitno i kako se baš taj problem javljao isključivo kad se trebao odvoziti papir, a ne plastika, miješani ili biootpad, no očito se tako poklopilo.
Ipak, sreća u nesreći za stanovnike Folnegovićevog naselja u ovoj priči bila je što se ubrzo nakon ovih problema označio prostor gdje je zabranjeno parkirati pa da se više ne događa situacija u kojoj kamioni Čistoće ne bi imali oslobođen prostor do kontejnera.
Foto: Canva