Srpanj je stigao, ljeto je na velika vrata već ušlo u našu svakodnevicu, a vrhunac nas tek čeka. U medijima slušamo o djeci čiji je život tragično završio zbog toga što su ih roditelji doslovno zaboravili u automobilu. Da, ponekad su djeca u automobilu ostavljena namjerno, dok roditelj „samo nešto na brzinu obavi“, ali ponekad su ostavljena sasvim slučajno. Neki su roditelji „jednostavno“ zaboravili dijete u autu. Kako je to moguće?
Navika prevlada nad planom
Ovaj fenomen naziva se sindrom zaboravljenog djeteta (Forgotten baby syndrome). Iako se može dogoditi tijekom čitave godine, najveće posljedice ostavlja upravo ljeti, kada temperatura zraka u automobilu može doseći 40 i više stupnjeva.
David Diamon, neuroznanstvenik iz SAD-a, istraživao je zašto roditelji ostavljaju djecu u automobilu. Zaključio je da često nije riječ o zanemarivanju ili konzumiranju opojnih sredstava, što bismo mogli pomisliti, već o nesvjesnom i nenamjernom ostavljanju, rekao je za Provjereno, piše Dnevnik.hr.
„Kada se planirate negdje zaustaviti kad idete doma, primjerice u trgovinu ili nešto što je važnije, po lijekove, na početku vožnje imate plan. Kažete si: ‘Želim otići u trgovinu i onda ću nastaviti doma’. I koristite dio mozga koji se skrbi o svjesnoj, činjeničnoj memoriji. To se zove hipokampus u čeonom režnju. Napravite si plan i hipokampus pohrani te informacije. Imate potpuno odvojeni, drugi sustav koji vas vodi od posla do kuće možda i tisuću puta. I taj sustav navike postane aktivan. Kad je aktiviran, može potisnuti vaš svjesni memorijski sustav“, objašnjava.
Stvar je u tome da navika prevlada nad planom i možete se nekoliko puta u danu sjetiti djeteta ili čak reći ljudima da idete u vrtić po njega, ali i dalje nećete biti svjesni da ga uopće niste ostavili u vrtiću. To se dogodilo onima koji su zaboravili dijete u autu.
Pročitajte više: Stres, umor, teško koncentriranje i anksioznost; što je točno pandemijski mozak
‘I ja sam mislila da mi se ne može dogoditi’
Ako želite biti sigurni da ste dijete ostavili u vrtiću, najbolje je da s odgajateljima dogovorite da ćete ih obavijestiti u slučaju da će dijete tog dana kasniti u vrtić ili uopće neće doći, piše Nepopularna psihologija. Tako će vas moći nazvati i provjeriti gdje je dijete ako nije u vrtiću, a niste im se javili. Osim toga, uvijek u prednji dio automobila možete staviti neki vizualni podsjetnik, poput djetetove igračke. Također, stvari koje su vam nužne za posao ili općenito osobne stvari poput torbice, ostavljajte na stražnjem sjedalu, tako da ga uvijek morate pogledati prije izlaska iz automobila.
Lyn Balfour iz američke savezne države Virginija majka je kojoj se dogodilo upravo ovo – izgubila je dijete jer ga je zaboravila u automobilu, a tragičnu priču podijelila je za Provjereno, piše Dnevnik.hr. Svog 9-mjesečnog sina trebala je ostaviti u vrtiću i potom se zaputiti na posao.
Međutim, sina toga dana nije ostavila u vrtiću, iako toga nije bila svjesna. Nekoliko je okolnosti koje su na to mogle utjecati. Sinova prehlada rezultirala je time da oboje nisu mogli spavati, zbog čega se cijeli tjedan osjećala umorno. Inače ga je suprug vozio u vrtić, ali su zbog promjene lokacije vrtića odlučili da će to činiti ona. Ta se promjena dogodila tjedan i pol prije tragedije. Na putu do vrtića primila je nekoliko poziva, što obiteljskih, što poslovnih, zbog kojih se putem zaustavljala. Počela je razmišljati o nečemu što mora učiniti kada dođe na posao. Stigla je i bila je uvjerena da je dijete ostavila u vrtiću.
„Roditelji jednostavno ne vjeruju da se to može njima dogoditi. I ja sam bila jedna od njih“, rekla je za Provjereno.
Pročitajte više: Dijete na poslu?
Što učiniti ako vidite da su zaboravili dijete u autu?
I zato ne smijemo suditi. Ako vam se dogodi da svjedočite djetetu, ili pak životinji zatvorenoj u užarenom automobilu, evo kako možete pomoći.
Za početak, provjerite jesu li vrata zaključana. Ako jesu, nazovite policiju na broj 112 ili 192, objasnite im što se događa, recite lokaciju i napomenite da je riječ o hitnom slučaju, piše Jutarnji.hr. Dok ih čekate, važno je da promatrate ugroženo dijete ili životinju. Ako se njihovo stanje pogorša, možete sami intervenirati.
„Najlakše je razbiti bočno staklo. Omotajte ruku tkaninom, uzmite kamen ili neki drugi tvrdi, šiljasti predmet i udarite u staklo. Pazite da odaberete staklo koje je udaljenije od djeteta ili životinje, da ga krhotine ne bi dodatno ozlijedile. Odmah iznesite ugroženog iz automobila i stavite ga u hlad“, piše Jutarnji.hr.
Važno je napomenuti da vas u ovom slučaju vlasnik automobila može tužiti jer ste prekršili zakon i uništili njegovu „stvar“, za što možete dobiti kaznu zatvora u trajanju do dvije godine. Odluka o tome što ćete učiniti svakako je na vama.
Namjerno ostavljanje djeteta ili životinje u automobilu usred ljeta je nedopustivo, čak i u onim trenucima kad mislimo da se „odmah vraćamo“. Ipak, ne smijemo biti prebrzi u osudama i „bacanju kamenja“ prema ljudima o kojima čitamo da su zaboravili dijete u autu. Struka je dokazala da je to zaista moguće – slučajno, nenamjerno. Najveća je greška za sve, pa tako i za ovo, misliti da se nama ne može dogoditi. A ovim je roditeljima smrt djeteta ionako najveća kazna.
Foto: