Trebate li nove ideje što pisati o vašim proizvodima i uslugama, a da to rezultira većom čitanošću i prodaji, isprobajte neke od ovih ideja content marketinga – pisanje blogova za ljude u različitim fazama kupnje.
Svaki marketinški tim treba svježe ideje. Možda ste jednostavno predugo stvarali sadržaj na istu temu i iscrpili ste ju toliko da pomišljate kako se vrtite u krug. Možda ste razočarani uspjehom tog sadržaja u stvarnoj prodaji.
Obratite se ciljanoj publici na pravom mjestu u pravo vrijeme
U content marketingu nije bitno KOLIKO pišete, nego KAKO I ZA KOGA pišete. A najbitnije je GDJE će ga naći vaši potencijalni kupci. Content marketing je plasiranje sadržaja pravoj publici u pravo vrijeme – a najbolje pravo vrijeme je kad njima treba taj sadržaj. I kad ga potraže na Googleu.
Naučite SEO CONTENT MARKETING i ostvarite bolje rezultate!
Korisnike zanima što oni imaju od vašeg sadržaja
Većina tvrtki i samostalnih profesionalaca na svojim oglasima i web stranicama govori o sebi, odnosno što oni nude korisniku. Primjeri toga su:
„Jednostavno najbolja agencija.“
„Mi smo najbolji stručnjaci za nekretnine.“
„Proizvod x najbolji je na tržištu.“
„Putuj s nama“
Korisnici nemaju ništa od tih rečenica. Pasivno hvalisanje ne ulijeva povjerenje.
Korisnike ne zanimate vi. Korisnike zanimaju oni sami. Što ih muči? Kako mogu riješiti problem?
Sadržaj koji komunicirate nije jednak za svakoga te je dobro da radite specijalizirani sadržaj, i to prema:
- interesima pojedinih ciljanih skupina
- problemima ciljanih skupina
- fazi u kojoj se korisnik nalazi
Faze kroz koje prolazi kupac
Nekoliko je faza kroz koje korisnik prolazi dok ne postane kupac:
- Svijest: korisnik vas otkriva, uči o vama i inspirira se, ali još nije u fazi da vas treba
- Procjena: korisnik procjenjuje tko je bolji – vi ili konkurencija?
- Kupnja: korisnik je odlučio da će kupiti proizvod
- Nakon kupnje: kupac sad odlučuje je li napravio dobru kupnju
U ovom modelu, content marketing pomoći će vam da izgradite ili poboljšate vidljivost, povećate promet prema web stranici, upoznate korisnike s tim što nudite i da potaknete inicijalnu interakciju.
Tipovi sadržaja koji služe ovoj fazi su:
- SEO članci
- social media objave
- video i podcast
- studije slučaja, izvještaji itd
Ako se pak fokusirate na povećanje broja kupnji, obratite pažnju na sljedeće vrste sadržaja u svom content marketing planu:
- zaključan besplatan sadržaj (da bi ga mogli pročitati trebaju npr. ostaviti vam email adresu)
- zaključane studije slučaja
- webinari
- how-to video sadržaj
Za fazu kupnje koristite sljedeće vrste sadržaja:
- preporuke, recenzije i/li iskustva korisnika
- demo sadržaj
- webinar fokusiran samo na jedan problem
- besplatni uzorak/razdoblje
- katalog
Za finalnu fazu nakon kupnje, uključite sljedeće vrste sadržaja:
- tutorijali
- iscrpna dokumentacija
- freebie sadržaj
- FAQ
7 ideja za sadržaj po fazi kupnje
1. Koja pitanja korisnici postavljaju, što ih zanima ili muči?
Osnovna greška koju rade content writeri jest da pišu sadržaj PRETPOSTAVLJAJUĆI što bi ljude mogli zanimati, umjesto da konkretno istraže što to ljude zanima. Kako istražiti? Pomoću SEO alata!
Content marketing se ne vrti oko toga što vi mislite da bi trebalo pisati i jer ste dobri u pisanju. „Što bismo danas mogli napisati“ je put do pisanja beskorisnog sadržaja jer se oslanja na vašu pretpostavku da će se ljudima nešto svidjeti, kao i na sreću da ćete nekog baš pogoditi tim napisanim.
Da se ne gubite, istražite ključne riječi i pišite prema onom što ljudi traže.
Screenshot iz SEO alata SEMrush nam pokazuje primjer pretrage i volumen mjesečne pretrage u Hrvatskoj:
Nekad mjesečni volumeni pretrage neće biti tako veliki, no razmišljajte u smjeru povećanja prometa. Ako se nešto traži 30x mjesečno,to je 360 upita godišnje.
2. Što ih muči?
Sve vaše potencijalne kupce ili klijente ne zanimaju iste stvari.
Odredite 3-5 ciljanih skupina i saznajte što ih muči te stvorite sadržaj samo za njih. Najbolji sadržaj je onaj za kojeg čovjek pomisli “E baš sam ovo trebao, kao da su pisali za mene!”
Screenshot niže pokazuje primjer SEO sadržaja čiji promet samo raste:
Sadržaj koji stvorite kao odgovor na tzv. pain point, odnosno stvari koje muče korisnike, neka bude koristan i nikako s prizvukom prodaje.
3. Kako im možete dodatno olakšati život?
Što muči korisnike, a da je blisko povezano uz ono što nudite? Primjerice, ja podučavam CONTENT MARKETING. Obzirom da se on ne tiče samo tekstualnih objava, već zahtijeva i fotografije te videa, napravila sam nekoliko sadržaja koji se tiču upravo toga, npr. Gdje pronaći besplatne fotografije za web stranice.
4. Znaju li kako koristiti taj proizvod ili uslugu?
How-to video ili tekst kojim pomažete korisnicima da shvate kako se koristi vaš proizvod i usluga odličan je način da pobliže upoznate ciljanu skupinu s onim što nudite.
Pričajte na način da vas razumiju te pokažite kako to nešto funkcionira na nekom stvarnom primjeru.
5. Što korisnici dobivaju od vas i vaših proizvoda /usluga?
Obzirom da svi imaju konkurenciju, treba korisnike upoznati s informacijama koje vama idu u prilog.
Zašto bi kupili nešto od vas ili vas angažirali?
Je li cijena presudna ili pak vrijednost za novac, odnosno ROI koji će dobiti za sebe?
Na primjer, koja je razlika između mene i ostalih content writera?
Dok drugi podučavaju tehnike kreativno pisanja za web, ja podučavam SEO pisanje. Kroz niz članaka, intervjua i studija slučaja podučavam ljude koja je razlika ako angažiraju „običnog“ copywritera i SEO content writera.
Sve podatke obavezno poduprem istraživanjima i podacima trećih strana kako bi dobila na objektivnosti jer ne želim nikog uvjeravati u istinitost onog što pišem i govorim, već želim da korisnici sami dođu do toga.
Tako sam pisala članke koji uspoređuju:
SEO pisanje za web vs. kreativno pisanje
Copywriting vs. content writing-koja je razlika?
6. Sadržaj za testiranje
Možete li ponuditi korisnicima neko besplatno testno razdoblje, tester proizvoda ili sadržaj da im olakšate proces odluke? Ja sam, primjerice, ponudila svojim čitateljima potpuno besplatan SEO predložak za blog.
Pomoću ovog predloška mogu sami pokušati stvoriti SEO sadržaj, upoznati se sa svim potrebnim elementima i dobiti prve SEO pozicije na Googleu- a možda će im trebati moja usluga istraživanja ključnih riječi ako shvate da to ne mogu ili ne žele sami napraviti.
7. Recenzije/ iskustva
Mnogi zanemaruju moć recenzija, odnosno prikupe po nekoliko recenzija koje će objaviti na web stranici dolje negdje u carouselu, a dalje uopće ne razmišljaju o njima.
Ono što se kod dosta brendova pokazalo presudnim jest fokus na recenzije, odnosno iskustva korisnika. Uz gotovo svaki proizvod i uslugu korisnici na internetu pretražuju iskustva jer žele doznati objektivne informacije od prethodnih korisnika.
Možda nije loša taktika da pokušate i vi jednu cijelu zasebnu rubriku nazvati ISKUSTVA i tamo postaviti sadržaj vaših korisnika kako biste lakše iskočili među rezultatima pretrage kad netko ukuca pojam+iskustvo, na primjer „kolonoskopija iskustva”.
Ima mnogo sadržaja online, i većina ih nikada ne dobije niti jedan neplaćeni klik. Jer content marketing mnogi shvaćaju laganim i pišu inspirativne blogove iz glave, umjesto da se fokusiraju na benefite korisnika.
Ako vam se više ne da pisati radi pisanja nego biste htjeli pisati sadržaj koji će prodavati, naučite content marketing i SEO na edukacijama koje će vam uštedjeti na stotine i stotine sati samostalnog testiranja.
Foto: Canva