Roditelji, nije lako pronaći vrijeme za trening – ali gledajte to iz ove perspektive…

Možemo li normalizirati odrađivanje vlastitog treninga dok čekamo da naša djeca obave svoj trening ili neku drugu aktivnost, zapitala se jedna majka na društvenim mrežama. Njezin sin je član lokalnog nogometnog kluba na čijim su treninzima roditelji dužni prisustvovati. Na to im odlazi sedam i pol sati tjedno, kojih Joanne Barrett, kaže, “nema na pretek”. Stoga na treninge dolazi sa svojom prostirkom i nekoliko laganih utega te se smješta u kut terena kako bi i sama vježbala. Jedne je večeri istrčala 4 kilometra, a potom odradila jedan od svojih omiljenih CGX (Caroline Girvan’s fitness app) treninga.

“Sinu je neugodno, a većina roditelja vjerojatno misli da sam luda. Nekolicina je prokomentirala: ‘Kakva sjajna ideja’. Predložila sam im da i oni ponesu prostirku i pridruže mi se ponekad. Možda započnem mali trend”.

Što rade roditelji dok su njihova djeca na aktivnostima?

Povratak u školu znači povratak u rutinu, kako za djecu, tako i za roditelje. S dolaskom jeseni, mnogi roditelji značajan dio svog (slobodnog) vremena provode čekajući da njihova djeca završe s treningom ili nekom drugom aktivnošću. No, kako roditelji zapravo koriste to vrijeme? Je li to prilika za opuštanje, rad, ili možda vlastitu tjelesnu aktivnost? Kako bismo doznali više o tome proveli smo LinkedIn anketu među roditeljima čija djeca sudjeluju u različitim izvannastavnim aktivnostima.

U anketi je sudjelovalo 189 ispitanika. 20 posto ispitanika za vrijeme dječjih aktivnosti “sjedi i gleda”, a isto toliko “koristi vrijeme za shopping”. Očekivano, dio ispitanika, 15 posto, sa sobom nosi laptop te za vrijeme dječjih aktivnosti radi. Ostali ispitanici bave se nekom četvrtom aktivnošću.


Pročitajte više: Dovode li dječje aktivnosti i njih i roditelje do burnouta?


Bit ćeš bolji supružnik i roditelj

Ako ove jeseni želite usvojiti novu dobru naviku, možete poći stopama Joanne Barrett s početka priče i za vrijeme treninga vaših mališana i vi sami trenirati. Na sličnu temu nedavno se osvrnuo i trener Frane Jerčić na svom Instagram profilu @tvornicatransformacija. On nas je podsjetio da svojim ponašanjem mi sami stvaramo primjer za ponašanje naše djece.

On i njegova partnerica postali su roditelji vrlo mladi – ona s 21 godinom, a on s 23. Baka-servis nije im svakodnevno na raspolaganju jer baka s mamine strane živi u Argentini, dok je njegova majka još uvijek zaposlena na puno radno vrijeme, a uz to još i stanuju na različitim krajevima grada. Stoga im je, priznaje, bilo “strašno izazovno pronaći vrijeme za nas dvoje, a kamoli još da svako od nas samostalno vježba”.

“Iako mi je moj trening nekad bio glavna preokupacija, danas mi predstavlja nešto sasvim drugo. Od ganjanja velikih bicepsa, sada tražim zdravlje, dugovječnost, osjećaj snage i well-beinga. Ako si roditelj – razumijem te. Nije lako pronaći vrijeme za sebe i odraditi taj trening. Ali gledaj to iz ove perspektive…“, započeo je Jerčić i istaknuo jako važnu perspektivu: “Djeca čiji roditelji vježbaju imaju manji postotak pretilosti i veću šansu da se bave sportom kroz djetinjstvo, ali i odraslu dob”.

Poručuje da odvajanje vremena za vježbanje nije sebično, već da s njim “direktno pomažeš svom djetetu, pružaš primjer i usađuješ mu zdravu naviku od malih nogu”.

“Osjećat ćeš se bolje. Bit ćeš bolji supružnik i roditelj. Znam da nije lako, ali samo kreni”, zaključio je.

Foto: Canva / Facebook

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -