Odustala od poslovnog rasta da bi dala prednost obitelji: ‘To nije neuspjeh’

Jezičarka u građevinarstvu. Tako samu sebe opisuje Magdalena Mandić, voditeljica projekata u Lorenčić-Croatia d.o.o., tvrtki u kojoj radi cijeli svoj radni vijek, već 22 godine. Izazovno je, kaže, raditi u svijetu kojim dominiraju muškarci i u sektoru o kojem od samih početaka nije znala ništa. Kroz dugogodišnju karijeru prošla je kroz mnogo poslovnih i osobnih kriznih situacija te shvatila koje su stvari ključne za uspjeh.

Mandić je završila germanistiku i fonetiku na Filozofskom fakultetu. Još kao studentica napisala je svoj prvi životopis, javila se na oglas i dobila posao. Još uvijek radi u istoj tvrtki. Posao je dobila zahvaljujući svojim jezičnim sposobnostima, odnosno znanju jezika. Tada se susrela i krenula razvijati u sektorima koji su joj dotad bili sasvim nepoznati.

S vremenom su joj odgovornosti samo rasle

Karijeru je započela u back officeu gdje je radila poslove administracije te kompletnu korespondenciju s inozemnim partnerima i kolegama iz matične tvrtke u Austriji. Tu je shvatila da su njezine jezične sposobnosti i sama komunikacija s ljudima ključ uspjeha. Podrška je kolegama za sve zemlje iz regije – Slovenije, Bosne i Hercegovine te Srbije. S vremenom su njezine odgovornosti i kompetencije samo rasle.

“Naravno, susretala sam se s mnogim predrasudama. Često i dalje moram dokazivati svoje kompetencije, svoja stečena znanja, svoju volju i želju i trud za učenje nečeg novoga, za mene sasvim nepoznatih sektora, kao što su ekonomija, tehnička struka, strojevi i slično”.

U opis njezinog posla ulazi i koordinacija svih procesa, izrada prodajnih izvješća, praćenje prodajnih aktivnosti i još mnogo toga. Naravno, veliki dio njezinih zadataka je i prevođenje. Tu, kaže, jezična točnost nije jedino i isključivo što je bitno i važno, već i tehničko znanje te razumijevanje građevinske terminologije.

Jedan od najvažnijih i prvih velikih projekata u kojem je sudjelovala bio je uvođenje internacionalizacije poslovnica te uvođenje SAP softvera. Tu je Magdić sudjelovala u implementaciji i migraciji podataka iz starog u novi sustav. Nametnula se kao tuzemna i međunarodna podrška za sve zemlje Balkana te stekla zvanje SAP key user.


Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: ‘Ne smijemo postati muškarci u suknjama’


Prednost pri zaposlenju dali muškarcu

Kroz 22 godine rada u istoj branši i istoj tvrtki, normalno je, kaže, da je bilo kriznih situacija, odnosno kriza njezinog identiteta. Žene su vrlo kritične prema sebi, pa je tako u jednom razdoblju bila nezadovoljna svojim statusom i svojim mogućnostima. Prijavila se za novi posao na jednom rukovodećem mjestu, opet u ‘muškoj’ branši.

“Tu sam pokazala i prezentirala svoje sposobnosti, svoja stečena znanja u dosadašnjoj tvrtki. Razgovor su vodile dvije žene koje sam uspjela oduševiti svojim entuzijazmom, svojim znanjem, svojim stečenim kompetencijama i širok raspon svega toga što ja nisam po struci”.

“I kako to već inače biva, ključnu riječ je u konačnici imao muškarac koji nije direktno sa mnom razgovarao. Danas na tom radnom mjestu stoji muškarac”, ističe Mandić.


Pročitajte više: Ako ste jedina žena u izboru kandidata, nećete dobiti posao


Odustajanje ne znači nužno neuspjeh

U najtežoj fazi svog života odustala je od poslovne prilike da postane voditeljica ureda. Odustala je jer je prednost, kako tvrdi, dala svojoj obitelji, odnosno svojoj djeci. Sama je imala prevelika očekivanja za koja je u tom trenutku smatrala da ih nije u stanju ispuniti. To odustajanje, ipak, ne doživljava kao neuspjeh, već snagu svog karaktera. Danas, nakon toliko godina, svjesna je svog doprinosa i značajne uloge u Lorenčiću. Osobno je zadovoljna, a to joj je najvažnije.

Kao žena u građevinarstvu, predrasude je nemoguće izbjeći. Tako se Magdić prisjetila razgovora s majstorima kad je renovirala svoj stan.

“Prvo su me čudno gledali, ‘što ćeš ti kao žena ovdje, mjesto ti u kuhinji’. Onda smo počeli razgovarati, pa sam ja počela o materijalu, a oni me čudno gledaju. U konačnici toliko su bili iznervirani zašto sam se ja uopće pojavila, zašto sudjelujem u tom razgovoru, da su mi doslovce rekli i dali do znanja da će razgovarati samo s gazdom”.


Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: “Employer branding je samo mašna na paketu”


Žene su važan faktor u građevinskoj struci

Njezin otvoreni i zainteresirani pristup, kojeg je imala od samih početaka, te timski duh, uvelike su joj pridonijeli razvoju i u poslovnom i u osobnom smislu. Sva daljnja usavršavanja, ali i svaki dan kad nauči nešto novo daju joj do znanja da je i dalje konkurentna u svim segmentima te da daje veliki doprinos svom timu i tvrtki u kojoj radi.

Život je poput građevinskog materijala, sve se svodi na to kako ga koristite. Protekla dva desetljeća smatram nekom vrstom građevinske avanture koju sam proživjela i koju ću proživljavati još neko vrijeme. Bilo je puno izazova, ali i mogućnosti napredovanja, poslovnog i osobnog razvoja te stjecanja novih kompetencija, iskustava i znanja”.

“Kao žena u građevinskoj industriji, da se građevinski izrazimo, osjećala sam se često kao nekakav kamenčić u betonskom mikseru. Pa dok je on miješao i sa svih strana udarao i prebacivao, to mi je zapravo uvijek davalo snagu da idem dalje i bio je svojevrstan izazov. Ti naši ženski kamenčići zapravo su vrlo bitni u budućim inovacijama i svemu što slijedi u građevinskoj struci”.

Svjesna je da se promjene događaju sporo, ali njezin optimizam ne jenjava. Vjeruje da žene u ovoj industriji neće biti samo sjena, već važan dio mozaika svih inovacija i napretka.

Foto: Domagoj Bregant

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -