Vitaminski suplementi u obliku gumenih bombona ukusan su i pametan način da unesete u organizam preporučenu dnevnu dozu važnih minerala i vitamina. Takvi suplementi za žvakanje omiljeni su zbog mekane teksture i ugodna okusa. Teksturom podsjećaju na žele bombone, a dostupni su u svim mogućim bojama, veličinama, okusima i oblicima. Iako ih najčešće uzimaju djeca, kojoj je to mnogo prihvatljiviji i zabavniji način uzimanja dodataka prehrani, sve su popularniji i među odraslima, naročito među onima koji imaju problema s gutanjem tableta ili sirupa neugodna okusa, a iz nekog razloga nisu u mogućnosti unositi dovoljno minerala i vitamina hranom.
Sadrže brojne vitamine i minerale, kao i izdvojene nutrijente poput kalcija ili, primjerice, vitamina C ili D te mogu biti od velike koristi osobama koje nemaju uravnoteženu prehranu, otežano apsorbiraju određene nutrijente ili imaju povećane potrebe za nutrijentima, poput starijih osoba, osoba s kroničnim bolestima, onih na veganskoj prehrani i trudnica, piše Živim.
Lakši za želudac
Jedan od glavnih razloga zašto mnogi preferiraju vitamine u obliku gumenih bombona je to što se lako žvaču, imaju dobar okus, poput limuna, maline, trešnje ili naranče, te ne izazivaju probleme s gutanjem. Osim toga, vrlo ih je lako uključiti u dnevnu rutinu i djece i odraslih te su ljudi zbog toga obično puno dosljedniji u njihovu uzimanju nego ako uzimaju multivitaminske tablete, kapsule ili sirup.
Odličan su izbor za djecu koja su izbirljiva u jelu i kod koje se teško provodi uravnotežena prehrana i osigurava odgovarajući dnevni unos nutrijenata. Postoje i suplementi u obliku gumenih bombona namijenjeni specifično za kožu i kosu, a uz to mogu pomoći u ublažavanju simptoma manjka vitamina B12. Vitaminski suplementi u obliku gumenih bombona nemaju neugodan miris i ne iritiraju želudac, što je često slučaj s multivitaminskim tabletama i kapsulama, jer nemaju vezivne tvari koje su prisutne u tabletama, a mogu djelovati nadražujuće na želudac.
Naposljetku, treba dodati i da multivitamini u obliku gumenih bombona imaju bolju bioraspoloživost nego oni u obliku kapsula i tableta, odnosno tijelo ih lakše apsorbira, a i praktični su za korištenje jer vam ne treba voda da biste ih konzumirali. Dovoljno je da stavite jedan bombon u usta i žvačete ga, a to možete učiniti bilo gdje i bilo kada.
Pročitajte više: Što su zapravo kolagenski suplementi i koliko su sigurni?
Nepoželjni sastojci su i umjetni okusi i boje
Multivitamini u obliku gumenih bombona uglavnom su sačinjeni od želatine, kukuruznog škroba, vode, šećera te umjetnih boja i dodanih aroma i okusa. Jedan od nedostataka ovakvog oblika suplementa je upravo to što sadrže previše aditiva. Počevši od šećera kojeg u prosjeku ima između 2 i 8 grama po dozi, što vam se možda ne čini mnogo, ali može doprinijeti ukupnom prekomjernom unosu šećera, naročito ako konzumirate i drugu hranu s dodanim šećerima.
Čak i oni s oznakom “sugar free” ili “bez šećera” vrlo vjerojatno sadrže neka druga sladila koja mogu uzrokovati probavne probleme poput proljeva, nadimanja i slično. Nepoželjni sastojci su i umjetni okusi i boje, iako je upravo to mnogima razlog njihove privlačnosti. Treba imati na umu da mnogi nutrijenti, poput željeza, vitamina B ili cinka, imaju ne baš ugodan metalni okus pa proizvođači u gumene bombone dodaju umjetne boje i okuse kako bi ga prikrili i učinili proizvod ukusnijim i poželjnijim.
Pročitajte više: Liječnici tvrde da neke vitamine nema smisla kupovati
Kraći rok trajanja
Znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija u Los Angelesu upozoravaju i na to da takvi suplementi nisu postojani te s vremenom gube dio nutritivnog sadržaja, odnosno imaju kraći rok trajanja od klasičnih oblika suplemenata. Kako bi riješili taj problem, proizvođači često u bombone stave više vitamina i minerala nego što je navedeno na deklaraciji.
To znači da ako kupite nedavno proizvedene bombone, oni mogu sadržavati više nutrijenata nego što vam je potrebno, dok pakiranja starijeg datuma mogu sadržavati i znatno manje od količine nutrijenata navedene na deklaraciji. U svakom slučaju, ne možete biti sigurni koliko kojih nutrijenata sadrži proizvod, je li ih premalo ili možda previše, a ni jedno ni drugo nije dobro. Još jedna stvar na koju valja obratiti pažnju jest da kod suplemenata u obliku gumenih bombona trebate naročito paziti da ih čuvate prema uputi na deklaraciji jer su osjetljiviji na svjetlost i toplinu nego tablete.
Još jedan mogući nedostatak vitaminskih gumenih bombona je to što imaju okus poput slatkiša pa vas lako dovedu u iskušenje da uzmete više od preporučene doze. S tim treba biti vrlo oprezan jer predoziranje nekim vitaminima, primjerice A, D, E i K, nije bezazleno, a i previše željeza i cinka može uzrokovati nuspojave poput proljeva, bolova u želucu i povraćanja. Dugoročno prekomjerno uzimanje vitamina i minerala može pak povećati rizik za zatajenje jetre.
Foto: Canva