Oprez: u Hrvatsku stigao virus Zapadnog Nila. Što treba znati o uzrocima, simptomima i liječenju?

Na Banovini su zabilježeni prvi slučajevi zaraze virusom Zapadnog Nila, izvještava Dnevnik.hr. Oboljele su dvije osobe s područja Siska i Petrinje, a sumnja se da postoje još deseci zaraženih. Epidemiolozi poručuju da razloga za paniku nema, ali ima za oprez, jer ovaj virus može biti vrlo opasan po zdravlje.

Šire ga komarci, ali ne širi se s čovjeka na čovjeka

Riječ je o prenosivoj bolesti, a iako ga znamo kao virus koji šire komarci, ptice su primarni rezervoari i glavni domaćini virusa. Virus Zapadnog Nila se umnožava u pticama koje su glavni izvori infekcije. Na krajnje slučajne domaćine: ljude, kopitare ili druge sisavce, virus se prenosi ubodom zaraženog komarca, piše HZJZ.

Važno je znati da se bolest ne prenosi s čovjeka na čovjeka kontaktom.


Pročitajte više: S kišom stigli i komarci. Kako ih se riješiti?


Najčešće bez simptoma

Infekcija virusom Zapadnog Nila u ljudi nakon inkubacije najčešće prolazi bez simptoma ili asimptomatski, u približno 70-80% slučajeva. U oko 20-30% inficiranih manifestira se kao akutna sistemska febrilna bolest praćena povišenom temperaturom, glavoboljom, bolovima u mišićima, zglobovima, simptomima gastrointestinalnog sustava. Može se pojaviti prolazni makulopapulozni osip. Radi se o relativno blažem obliku bolesti koji se naziva groznicom, a čiji simptomi nalik gripi traju od dva do pet dana.

U manje od 1% inficiranih može se razviti teži oblik bolesti uslijed zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava, sa simptomima meningitisa/upale moždanih ovojnica, encefalitisa i vrlo rijetko akutne mlohave klijenuti. Pod povećanim su rizikom za razvoj težeg oblika bolesti starije osobe koje već imaju postojeću kroničnu bolest kao npr. kroničnu bubrežnu bolest, dijabetes, hipertenziju ili imunosuprimirane osobe.

Oboljeli se liječe simptomatski i većina se dobro oporavi bez trajnih posljedica.

Virus Zapadnog Nila – liječenje

Većina osoba se oporavi od virusa zapadnog Nila bez liječenja. OTC lijekovi protiv bolova mogu olakšati blage glavobolje i bolove u mišićima, piše Kreni zdravo.

Iako nema izravnog lijeka za encefalitis ili meningitis, možda ćete morati boraviti u bolnici, primajući intravensku tekućinu i lijekove koji sprječavaju druge vrste infekcija.

Znanstvenici istražuju interferon terapiju kao tretman za encefalitis uzrokovan virusom zapadnog Nila. Neka istraživanja pokazuju da se osobe koje primaju interferon bolje oporavljaju od onih koji ne primaju lijek, no potrebno je više studija.

Kako se zaštititi?

Komarci koji nose virus ZN najaktivniji su u sumrak ili u zoru, tijekom noći.

Primjenjujte sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente u spreju na kožu. Zaštitite se odjećom dugih rukava i nogavica tijekom boravka na području s puno komaraca (osobito u sumrak). Zaštitite prozore i vrata balkona ili terasa mrežama protiv insekata. Koristite sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente za prostore. Boravite u klimatiziranim prostorima kada je moguće.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -