U vinima Bregovite Hrvatske sve izraženiji ženski potpis

U vinarstvu Središnje bregovite Hrvatske žene imaju sve važniju ulogu. Sve više djevojaka studira enologiju, kćeri preuzimaju vođenje obiteljskih vinarija, a vina sve češće dobivaju ženski potpis.

“Vinarstvo i vinogradarstvo nekada su bili muški poslovi, no to se posljednjih godina mijenja. Iako i dalje postoje neke stvari koje su fizički zahtjevnije, u ovoj je djelatnosti niz poslova u kojima su žene izvrsne – od proizvodnje vina preko marketinga do prodaje. Imamo istančano nepce, a kreiranje vina doživljavamo kao neku vrstu umjetnosti. Svako nam je vino novo umjetničko djelo“, kazala je Ivana Puhelek, predavačica na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i enologinja vinarije Puhelek Purek.

vinarije u okolici zagreba
Ivana Puhelek

Stvorila prvi zagorski pjenušac

Tu je vinariju u Svetom Ivanu Zelini utemeljio njezin otac, a ona i sestra nastavile su obiteljski posao. Obje su nosile titule vinskih kraljica, a svojim vinima nadijevaju i ženska imena.

„I ja sam ljubav prema trsju naslijedila od tate. Kao učenica srednje ekonomske škole osvijestila sam da se u budućnosti ne vidim u papirima, ali da me veseli boravak u vinogradu”, rekla je Jasminka Šaško, enologinja Vuglec Brega.

Zbog toga je školovanje nastavila na Agronomskom fakultetu. Kad se počela baviti enologijom, žena u tom poslu gotovo da nije niti bilo. No početna skepsa muških kolega brzo se rasplinula.

“Na kušanjima i ocjenjivanju vina primjećuje se da žene imaju razvijeniji senzibilitet prema vinima. Njihova su vina profinjenija i mekanija, a kiseline su ublažene“, opisala je Šaško.

Kad se zaposlila u toj vinariji, dobila je priliku raditi i na nekim zahtjevnim vrstama vina. Godine 2008. sudjelovala je u pokretanju proizvodnje pjenušaca Vuglec Brega što se smatra prvom ozbiljnijom proizvodnjom pjenušaca u Hrvatskom zagorju.


Pročitajte više: Hrvatska je zemlja vina! Tri regije prepoznao je Vogue


Ljubav prema vinu kola generacijama

Prema novitetima je otvorena i vinarija Lešćanec iz Vivodine, mjesta na obroncima Plešivice.

„Uskoro ćemo javnosti predstaviti svoj prvi rosé. Dali smo mu ime Emili po djevojčici koja pripada trećoj generaciji žena u našoj obitelji koja se bavi vinarstvom“, otkrila je Andrea Lešćanec iz vinarije Lešćanec.

To posebno vino predstavit će na šesti rođendan svoje nećakinje Emili. Ona je od malih nogu u njihovim vinogradima i vinskom podrumu. Generacijski joj je usađena ljubav prema vinima.

“Nakon moje majke, šogorice i mene ona je četvrta žena u obitelji čiji je život vezan uz našu vinariju. Već sada pjevušeći pomaže u berbama i s točenjem vina“, otkrila je Lešćanec.

Andrea i Carmen Lešćanec

Prvi vinski kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj

Vinarke Bregovite Hrvatske ističu kako one utječu ne samo na okuse vina, nego i na odnos prema njemu.

„Žene su kreativne i inovativne. Naša vinarija slavi 30. godišnjicu postojanja. Tata je krenuo skromno, a ni danas nemamo velike površine vinograda. Kada sam se uključila u obiteljski posao, nisam željela nastaviti raditi kao što se radilo nekada – proizvoditi vino u rinfuzi za gemište. Željela sam da postanemo boutique vinarija, da naglasak stavimo na kvalitetu, a ne na kvantitetu. Ponosna sam da smo u tome uspjeli te da sada sve što proizvedemo, prodajemo na kućnom pragu”, ispričala je Tatjana Hažić iz Vinske kuće Hažić, smještene u Svetom Martinu na Muri u Međimurju.

Izgradili su i prvi vinski kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj te ga povezali s proizvodnjom s OPG-a. Već tri godine u kamp primaju goste i sretni su zbog njihovih pozitivnih reakcija. Kamp okružuje vinova loza, a parcele nose imena sorti vinove loze.

Budući da je studirala turizam i dugo radila u tom području, upravo u turizmu vidi veliki potencijal vinarija Bregovite Hrvatske – njihovih vina, ali i popratne ponude.

Tatjana Hažić

Ugostiteljski objekti koji se naslanjaju na vinarije, s dolaskom sunčanijih dana imaju sve više posla, a u vinskim se podrumima buteljiraju nova vina. Neka od tih vina ovaj će tjedan biti predstavljena na En Primeuru Bregovite Hrvatske.

Na toj manifestaciji u hotelu Esplanade Zagreb u četvrtak 14. ožujka 2024. godine 35 vinarija vinske regije Središnja bregovita Hrvatska predstavit će 150 vina. Uz vina prošlogodišnje berbe, posjetitelji će moći premijerno kušati i vina starijih godišta koja tek izlaze na tržište.

Udruga Bregovita Hrvatska regionalna je organizacija za vinsku regiju Središnja bregovita Hrvatska. Spomenuta vinska regija obuhvaća pet vinogorja: Zagorja i Međimurja, Prigorja i Bilogore, Pokuplja, Moslavine te Plešivice.

Foto: Udruga Bregovita Hrvatska

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

ženski automobil godine

Ovi automobili nominirani su za ‘Ženski auto godine’. Što kažete?

Poznati su modeli automobila koji se natječu za titulu Ženskog automobila godine (WWCOTY). Žiri nagrade sastavljen od 81 autonovinarke objavio je...
- Advertisment -