Koliko vrijedite na današnjem tržištu rada? Odgovara li vaša plaća onome čime doprinosite poslovanju tvrtke? Mnogi su zaposlenici ozbiljno potplaćeni, ali činjenica je da je visina njihove plaće u velikoj mjeri određena pregovorima između njih i poslodavca.
Povezano:
- Kako reći svojim kontaktima da tražite novi posao?
- Karijerna savjetnica otkrila kako pronaći regrutera na LinkedInu i osigurati si razgovor za posao!
- Kako napisati odgovor na odbijenicu za posao?
Ako negdje u svijetu postoji poslovica vezana za ovu tematiku, ona zvuči ovako: “Nećete biti plaćeni onoliko koliko vrijedite, već onoliko koliko možete ispregovarati.” To ilustrira važnost znanja pregovaračkih procesa. Ako ste opremljeni s malo ili s netočnim podacima o vašoj tržišnoj vrijednosti, vjerojatno je da ćete završiti potplaćeni. Prije nego što počnete tražiti posao, morate napraviti introspekciju i shvatiti koje su vaše snage i što ste sve u stanju ponuditi poslodavcu.
Znajte svoju vrijednost
Kako se, dakle, možete zaštititi od male plaće? Odgovor je jednostavan: morate biti svjesni svoje vrijednosti prije nego se upustite u bilo kakvu raspravu o plaći. Naravno, ovo će od vas zahtijevati jedno malo istraživanje. Prije pregovora, bilo bi dobro da znate raspon plaća koje poslodavci obično daju nekome s vašim znanjem, iskustvom i talentom. Jednom kada to utvrdite, pokušajte procijeniti gdje ste, u tom rangu, vi pozicionirani.
Upravo je o ovoj temi na svom LinkedIn profilu pisala Brigette Hyacinth, međunarodna govornica, autorica i jedna od poznatijih influencerica s područja liderstva i razvoja ljudskih potencijala.
“Kada sam jednu kandidatkinju za vrijeme razgovora za posao pitala o plaći koju očekuje rekla je: “Bilo koju.” Primijetila sam da ju je traženje posla iscrpilo, ali savjetovala sam joj da nikada ne pristaje na manje nego što zaslužuje. Rekla sam joj da se uvijek informira o trenutnim tržišnim plaćama u svojoj struci i da zna argumentirati zbog čega je i ona zaslužuje. Svi ljudi koji traže posao moraju se naučiti zauzeti za sebe. Ne bojte se tražiti plaću koju mislite da zaslužujete. Znajte koliko vrijedite i budite svjesni vještina, vrijednosti i iskustva koje imate i kojima možete doprinijeti poslovanju. Možda ste bez posla, ali niste bezvrijedni. Vjerujte u sebe i nastavite pokušavati, prava vrata će vam se naposljetku otvoriti.”
Plaća uvelike ovisi o pregovorima!
Nijedna ponuda nije konačna. Mnoge tvrtke navode raspon plaća prilikom oglašavanja radnog mjesta, ali to ne znači da morate prihvatiti njihovu početnu ponudu. Istražujte. U današnje vrijeme postoji bespuće resursa i izvora koji vam pomažu da naučite koliko zarađuju drugi s vašim vještinama, razinom obrazovanja i na poziciji koju i vi želite. Pregovaranje ponekad može biti stresno, i najbolji način da u njemu budete uspješni je da odvojite svoje vrijeme i dobro se pripremite!
Foto: Instagram, Unsplash