S mobitelom liježemo, s mobitelom se budimo… Kako to utječe na san?

Mobilni telefon, televizor, (prijenosno) računalo… U koliko ekrana gledate prije nego što zaspite? Gotovo svi imamo ovu lošu naviku. Mobitel je zadnje u što gledamo prije spavanja i prvo u što pogledamo kad se probudimo, a utjecaj mobitela na san itekako postoji. Stručnjaci preporučuju da najmanje sat vremena prije odlaska u krevet pogasimo sve ekrane oko sebe. Evo zašto bismo trebali biti oprezniji u korištenju ekrana prije odlaska na spavanje.

Mobiteli povećavaju i mentalnu budnost

Naime, plava svjetlost koju emitiraju ekrani ometa proizvodnju melatonina, hormona koji je ključan za regulaciju sna. Smanjena razina melatonina može otežati uspavljivanje i smanjiti ukupno vrijeme dubokog sna, koji je najvažniji za regeneraciju tijela. Dakle, ekrani usporavaju i dolazak do REM faze sna, koja je najvažniji dio spavanja. Dugoročno može dovesti do manjka sna i umora, čak i ako ste spavali sedam do devet sati, piše Večernji list. Najgori je ekran mobitela jer on emitira najviše plavog svjetla, a i ljudi ga općenito drže jako blizu svome licu. Televizor je inače udaljen od očiju pa nema toliki utjecaj.

Osim ometanja hormona melatonina, korištenje mobitela prije spavanja može povećati mentalnu budnost, što dodatno otežava uspavljivanje. Briga o porukama, e-mailovima ili novostima koje smo pročitali može izazvati anksioznost i otežati opuštanje. Kod osoba koje često koriste mobitele prije spavanja postoji veća mogućnost za razvijanjem problema s nesanicom, poremećajima sna i čestih noćnih buđenja.

Nadalje, dugotrajni poremećaji sna mogu imati ozbiljne posljedice na naše zdravlje. Nedostatak sna povezan je s povećanim rizikom od kroničnih bolesti poput dijabetesa, kardiovaskularnih problema i depresije. Također, nedovoljno odmora može smanjiti kognitivne funkcije, koncentraciju i produktivnost tijekom dana, što može negativno utjecati na našu radnu učinkovitost i opće blagostanje.


Pročitajte više: San i produktivnost: ako san pati, patit će i vaš posao


Utjecaj mobitela na san: Djeci uskraćuju 20-ak minuta sna

Veoma je važno da na izloženost ekranima prije spavanja pripaze odrasli, ali nikako ne smijemo zaboraviti ni djecu. Američka pedijatrijska akademija provela je istraživanje o utjecaju različitih ekrana na trajanje sna, odnosno neispavanost i umor osnovnoškolaca. Ono je pokazalo da djeca koja tijekom noći uz sebe imaju digitalne uređaje spavaju 20,6 minuta kraće i češće se osjećaju umorno i neispavano.

Istraživači su posljedično zaključili da je važno ograničiti korištenje digitalnih uređaja u spavaćoj sobi, jer osim što njihovo korištenje odgađa vrijeme odlaska na spavanje, obavijesti s pametnih telefona tijekom noći također mogu omesti san.

Kako bismo poboljšali kvalitetu sna, stručnjaci preporučuju izbjegavanje korištenja mobitela barem sat vremena prije odlaska na spavanje. Umjesto toga, preporučuje se opuštanje uz knjigu, meditaciju ili topli napitak koji neće stimulirati naš mozak. Također, postavljanje mobitela izvan dosega tijekom noći može pomoći u smanjenju iskušenja da provjeravamo uređaj tijekom noćnih buđenja.

Ako vam se ipak preteško odvojiti od mobitela prije spavanja, podesite ga na noćni program ili upalite filter plavog svjetla. Na tržištu postoje i naočale za plavo svjetlo koje su dizajnirane da blokiraju ili filtriraju plavu svjetlost. Pomažu u smanjenju naprezanja očiju i umora.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -