Prošao je još jedan potrošački Crni petak u Hrvatskoj, kao i Crni mjesec, Crni tjedan, a i Cyber Monday. Očekivano, kupci su u trgovinima potrošili više novca nego prošle godine.
Podaci se, doduše, razlikuju ovisno o izvorima. Prema podacima Porezne uprave, u trgovinama je izdano oko 5,5 milijuna računa, a potrošeno 122,6 milijuna eura, odnosno 7,6 posto više nego lani.
U Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) za Forbes su rekli da je potrošeno 136,8 milijuna eura, što je 7,49 posto više u odnosu na lanjski Crni petak.
Kupci imaju pravo na povrat
Sada kada je potrošačka groznica “crnog” mjeseca, tjedna i petka prošla, a potom i Cyber Monday – ponedjeljak nakon Crnog petka kada se cijene u internetskim trgovinama drastično “režu” – vjerojatno je nemali broj onih koji su shvatili da im kupljeni proizvodi ili usluge ne odgovaraju, da imaju nedostataka ili da im se naprosto ne sviđa ono što su ishitreno kupili pod dojmom reklama. Srećom, kupci imaju zakonsko pravo na povrat.
Potrošačko pravo Europske unije daje im mogućnost da odustanu od kupovine u roku od 14 dana nakon zaprimanja proizvoda. U istom roku i trgovac je dužan vratiti novac za kupljeno. Pritom valja znati da ne podliježe svaka kupovina pravu na povrat novca.
Pročitajte više: ‘Sve se nema’, a Hrvati na Crni petak potrošili oko 123 milijuna eura u trgovinama
Pet uvjeta za povrat proizvoda
Središnji portal za potrošače Ministarstva gospodarstva navodi pet uvjeta za ostvarivanje prava na povrat pozivajući se na Mrežu Europskih potrošačkih centara (ECC-Net):
- Pravo na povrat vrijedi samo za kupnje na daljinu.
Pravo na povrat odnosi se na kupovine obavljene putem interneta, telefona ili pošte. Kupovine u fizičkim trgovinama nisu obuhvaćene ovim pravom, iako neki trgovci mogu dopustiti povrat proizvoda čak i za proizvode kupljene u trgovini.
- Obavijest o povratu u roku od 14 dana.
Da biste iskoristili pravo na povrat, morate obavijestiti trgovca o svojoj odluci o povratu u roku od 14 dana od zaprimanja proizvoda. Ova obavijest može biti jednostavna – često je dovoljna e-mail poruka, a obavezno sačuvajte dokaz o slanju obavijesti.
- Jednostavan postupak povrata.
Obavještavanje trgovca o povratu može biti vrlo jednostavno, ali prije kupovine uvijek provjerite uvjete povrata za svakog trgovca, kako bi izbjegli naknadna neugodna iznenađenja.
- Povrat proizvoda u roku od 14 dana.
Nakon što obavijestite trgovca, imate još 14 dana za povrat proizvoda. Proizvod mora biti u istom stanju u kojem ste ga primili – neotvoren i neiskorišten.
- Mogući troškovi povrata.
Potrošači snose trošak povrata, osim ako trgovac ne odredi drukčije i ponudi besplatan povrat. Prije nego što pošaljete proizvod, provjerite pravila o povratima specifična za dotičnog trgovca.
Kupljeni proizvod moguće je vratiti i nakon isteka roka od 14 dana ako je proizvod neispravan. Jamstvo, naime, vrijedi u cijeloj EU i nakon Crnog petka. Kupac ima pravo na popravak neispravnog proizvoda, njegovu zamjenu ili povrat novca.
Pročitajte više: Kako će povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a utjecati na industriju ljepote?
Što se ne može vratiti nakon kupovine
No, postoji i nekoliko iznimki. Točnije, četiri vrste proizvoda i usluga za koje ne vrijedi pravo na povrat.
Nakon kupovine nije moguće vratiti proizvode personalizirane ili izrađene prema specifikacijama kupca. Primjerice, majice s natpisom otisnutim po narudžbi ili nakit s imenom ugraviranim na zahtjev kupca.
Nije moguće vratiti i zdravstvene ili higijenske proizvode koji su nakon kupovine bili otvarani. To su, primjerice, kozmetički proizvodi, lijekovi i donje rublje čiji povrat nije prihvatljiv iz zdravstvenih i sigurnosnih razloga.
Jednom kada su kupljeni, nije moguć vratiti trgovcu ni digitalne sadržaje poput filmova, glazbe ili televizijskih programa, piše N1.
Na koncu, kupac ne može vratiti ni vremenski ograničene usluge poput ulaznica za koncerte, kazališne i filmske predstave kao i zrakoplovne karte, hotelske rezervacije te najam vozila.
Foto: Canva