Neki od najboljih poduzetničkih pothvata nisu bili planirani već su se jednostavno “dogodili”. A ako su prilikom prerastanja iz ideje ili hobija u posao, uspjeli promijeniti način na koji ljudi doživljavaju svijet oko sebe, onda se zaista može reći da su uspjeli.
Jedan takav poduzetnički pothvat koji je započeo kao hobi i “nešto za dušu” dolazi iz Australije. Ne samo da je ideja oduševila milijune diljem svijeta, već njena autorica besplatno dijeli savjete kako da i sami napravite isto.
Nešto drugačije lutke, za nešto drugačiji svijet
Tasmanijska umjetnica Sonia Singh samozatajna je 34-godišnjakinja, majka jedne djevojčice, koja je, nakon što je ostala bez posla svoju kreativnosti usmjerila prema lutkama.
“Oduvijek sam se voljela igrati lutkama. Čak me je na početku bilo sram reći da imam 34 godine i uživam igrati se lutkama. Tako da sam na početku radila na lutkama samo kad nikoga nije bilo kod kuće. Recimo da sam se skrivala u ormaru”, priča o svojim počecima Sonia Singh.
Njena ljubav prema lutkama odvela ju je na sajmove, u antikvarijate i na odlagališta otpada na kojima pronalazi brojne odbačene i zaboravljene lutke. Sve ih prikuplja, odnosi kući i udahnjuje im novi život.
Na početku je to bio svojevrstan povratak u djetinjstvo jer su se njena sestra i ona kao male igrale s rabljenim lutkama i onima koje je sašila njihova majka. No, nakon što je na nagovor svog partnera Johna fotografirala nekoliko lutki i objavila te fotografije na Facebooku i Tumblru, svijet se zaljubio u njene “obične” lutke.
Kako nastaju Tree Change Dolls?
Naime, kod Sonie lutke gube sva svoja hiperseksualna obilježja. Dobivaju nove cipelice ili stopala koja radi od Fimo mase, kako bi im stopala nalikovala stopalima normalnih djevojčica.
Šljokice i izazovnu odjeću zamijenila je šivana i pletena odjeća koju izrađuje njena majka, a koja nema žarke boje i više podsjeća na odjeću u koju biste odjenuli dijete.
No, najveću transformaciju Sonijine lutke doživljavaju kad im se skine pretjerana šminka s lica. Ispod njenih spretnih ruku nestaju velike usne i istaknute oči. Lice lutke vraća se u “prirodno stanje”.
Potom Sonia uzima u ruke veoma tanke kistove i udahnjuje nov život lutkama. Tako njene lutke imaju male oči, čupave obrve, pjegice i madeže, a nekima nedostaju i prednji zubi. Sve ono što i djevojčice u stvarnom životu imaju.
Na kraju nestaju i posljednji ostaci njihovog “prijašnjeg hiperseksualiziranog života” – frizure. Umjesto savršenih frizura na koje smo navikli na lutkama, Sonijine lutke nose pletenice, kečke, razbarušene šiške ili jednostavno imaju raspuštenu kosu s nekim sitnim ukrasom u njoj.
Od “ormara” do Etsya
Iako je prvih 12 lutki Sonia napravila “sebi za dušu”, nakon što je australska televizija snimila reportažu o njoj, počeli su stizati upiti iz cijelog svijeta. Svi su željeli imati Sonijine “Tree Change Dolls”.
Nakon mnogo razmišljanja, odlučila je okušati se u prodaji svojih lutki putem Etsya. Više kako bi zaradila za nove lutke i materijal, nego kako bi od toga zaista i živjela. Međutim, ostatak svijeta imao je drugačije planove.
Sve lutke koje je postavila za prodaju, rasprodane su u roku od nekoliko minuta. I zvijezda je bila rođena.
“Mislim da se pravi “boom” dogodio kad je netko objavio link na Redditu. Onda su počeli pljuštati upiti sa svih strana svijeta”, prisjeća se Sonia početaka.
Uz to što je odbačenim i zaboravljenim lutkama udahnula novi život, Sonia je s “Tree Change Dolls” pokrenula raspravu o hiperseksualizaciji dječjih lutki u javnosti i zašto proizvođači lutaka djeci nude lutke koje svojim izgledom ne odgovaraju njihovom svijetu.
Djeca koja se imaju prilike igrati s “Tree Change Dolls” vole ih jer ih podsjećaju na njih, njihove prijatelje i mogu zamisliti da je lutka njihove dobi. Upravo zbog prirodnijeg izgleda lutki, djeca se mogu lakše s njima poistovjetiti te su im draže za igru od komercijalnih lutaka.
Iako ju mediji nazivaju “proizvođačicom lutaka”, Sonia od takvog naziva bježi. Ona jednostavno stare i odbačene lutke pretvara u nešto novo i blisko djeci.
“Ako sam svojim lutkama uspjela natjerati velike proizvođače lutaka da se zamisle, pa ne mislim da je to loša stvar”, skromno ističe Sonia.
Ograničene serije i humanitarne akcije
Kako samo Sonia radi na lutkama, a zanimanje je veliko, izrađuje ih u ograničenim serijama i periodički pušta u prodaju. Obično prodaju najavi na društvenim mrežama nekoliko dana ili tjedana unaprijed, a lutke se rasprodaju u nekoliko minuta.
Svaka lutka ima različitu cijenu, a ona ovisi o tome koliko je truda i rada uloženo u “oživljavanje” lutke. Cijene se kreću od 75 do 260 australskih dolara (400 do 1400 kuna).
“Uspjeh me iznenadio. Kažu da bih trebala imati poslovni plan. Ja ni ne znam kako bi trebao izgledati taj poslovni plan”, kroz smijeh ističe Sonia koja je inače po struci znanstvenica i radila je u CSIRO-u prije no što je dobila otkaz.
Iako bi se moglo reći da je Sonijina ideja veoma unosna te da bi mogla od nje živjeti, većinu svoje zarada (80 i više posto), daruje različitim humanitarnim udrugama poput International Women’s Development Agency, Tasmanian Land Conservancy i Global March Against Child Labour.
Umjesto da čuva “tajnu” svog uspjeha, spremno dijeli savjete kako udahnuti novi život starim lutkama.
”Potičem sve da recikliraju i ponovno upotrebljavaju stare lutke i igračke. Napravite to sami, s prijateljima, s djecom i ostalim članovima obitelji. Postoji toliko već napravljenih plastičnih lutaka s kojima bi se moglo igrati i koje bi mogle inspirirati kreativne dječje umove, a potrebno je tek nešto vremena i kreativnosti. Plastične igračke će postojati još barem 100 godina pa je bolje da se s njima igramo nego da leže na otpadu”, poručuje svima na svojim stranicama Sonia.
A da uopće nije teško udahnuti novi život lutkama pokazuju i njene upute na “sam svoj majstor” dijelu stranice. Dovoljno je tek malo vremena, mašte, boja, krpica i jedna stara lutka.
Planovi za budućnost?
Nevjerojatan uspjeh “Tree Change Dolls” u potpunosti je promijenio život ove samozatajne Australke. Kako bi zaštitila svoju ideju, registrirala je ime “Tree Change Dolls”, a na pitanje kakvi su joj planovi za budućnost, obično sliježe ramenima i odgovara da se još navikava na popularnost njenih lutaka.
“Željela bi organizirati radionice i tečajeve na kojima bi učila ljude kako udahnuti novi život lutkama i drugim igračkama. Ali trenutno sam toliko zaposlena da jednostavno ne stignem”, često poručuje Sonia koja ovih dana završava novu seriju lutaka koje će ponuditi na Etsyu 30. svibnja.
Primjer Sonie Singh i “Tree Change Dolls” najbolji je pokazatelj da poduzetnici mogu biti svi, a da je za poduzetnički pothvat i uspjeh dovoljna samo dobra ideja i malo sreće.
Foto: Youtube Screenshot, Tree Change Dolls