Provjerile smo je li ispijanje tople vode dobro za zdravlje

Stari Kinezi imali su razne načine očuvanja zdravlja i mladosti, a jedan od njih je vrlo jednostavan – ispijanje tople vode pomaže u čuvanju organizma i mladolikog izgleda. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, za ljudsko tijelo nije dobro dugoročno piti rashlađena pića.

Drevnom kineskom medicinom protiv bolesti i starenja

Prosječna temperatura zdravog čovjeka iznosi oko 37˚C. Stari Kinezi smatraju da temperatura tekućine koju unosimo u organizam ne bi trebala previše oscilirati. Uspoređuju to s groznicom, pojavom kada ljudsko tijelo zbog poremećaja u temperaturi doživljava neugodnosti. Prema drevnoj kineskoj medicini, tekućina hladnija od 37˚C negativno utječe na metabolizam i probavu, a dugoročno konzumiranje takve tekućine stvara podlogu za razvoj kroničnih bolesti.

Zdravica navodi nekoliko razloga zašto bi trebali umjesto hladne, ujutro piti toplu vodu i koje sve benefite možemo pronaći u ovoj navici.

Usporava starenje

Topla voda pomaže tijelu da izbaci toksine koji se nakupljaju najčešće zbog velikih količina kave, pušenja i nezdravog načina života. Upravo su toksini koje unosimo u organizam razlog bržem starenju, ali i raznim bolestima. Topla voda obnavlja stanice kože i čini ju elastičnijom. Međutim, kava, zeleni i crni čaj se ne uklapaju u ovu kinesku preporuku pošto ove tekućine nemaju hidratizirajući učinak. Vodu bi najbolje bilo piti čistu, s dodatkom limuna i meda.


Pročitajte više: Liječnica donosi plan prehrane koji sprječava starenje!


Pomaže kod mršavljenja

Prema staroj kineskoj medicini, hladna voda nakon obroka čini više štete, nego koristi. Hladna voda čini masti koje unosimo u organizam tvrđima i onemogućava im da se razgrade. To otežava probavu i stvara masne naslage. S druge strane, topla voda povećava tjelesnu temperaturu i ubrzava metabolizam. Kada poraste metabolička aktivnost, tijelo efikasnije vodi borbu protiv viška kilograma. Toplu vodu trebali bi piti i nakon treninga. Konzumiranje hladne vode nakon vježbanja šokira organe pa se tijelo ne može pravilno i zdravo ohladiti.

Ublažava menstrualne bolove

Kinezima je poznato da ispijanje tople vode potiče cirkulaciju koja pak smanjuje grčenje mišića. Osim menstrualnih bolova, dugoročno ispijanje tople vode može pomoći i kod migrena. Ispijanje hladne vode, smatraju, isto je kao da svoje tijelo stavimo u zamrzivač. Tijelo troši dodatnu energiju kako bi se zagrijalo, a to bismo energiju mogli iskoristiti na nešto drugo.


Pročitajte više: Zašto menstruacija kasni i što uzrokuje tu pojavu?


Pomaže kod nesanice

Topla voda pomaže tijelu da se opusti i na taj način potiče san. Sve u svemu, ništa ne košta probati. Ljeto je iza nas pa nam neće biti tako teško promijeniti svoje navike i odreći se osvježavajućih hladnih napitaka. Do toplijih dana trebamo isprobati drevne kineske savjete i možda učiniti uslugu svome organizmu.

“Voda je voda i ona nam je nužna za život”

Nutricionistica Ivana Župić smatra da ljudi danas piju premalo vode. Ništa u životu ne treba konzumirati u pretjeranim količinama pa tako ni hladnu vodu. Naravno da je problem ako netko popije litru hladne vode odjednom.

“Voda se pije u gutljajima kroz cijeli dan, ovisno o aktivnostima od 1,5 l do 2 l, i na taj način se hidratiziramo i održavamo održavamo optimalnu razinu u tijelu za razmjenu elekrtolita, putovanje hranjivih tvari do organa, kisika do stanica, pomažemo probavi itd. Da li je voda hladna ili mlaka nije toliko važno, važno je da ju redovito pijemo i da smo hidratizirani. Ono što može utjecati blagotvorno na organizam ovisno o našem stanju je neki dodatak vodi. Npr, ujutro to može biti limun, đumbir, krastavac, čaj od komorača, kompot od šljiva i jabuka…a koji se mogu piti i kroz dan” – zaključila je nutricionistica Župić.

Foto: Pinterest

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -