Mnogi vozači upoznati su sa zvukom škljocanja koji proizvodi njihov automobil kada je spremnik pun, no poneki ipak još malo stisnu pištolj za točenje goriva u pokušaju da izvuku i posljednju kap, piše Net.hr. No to baš i nije dobro.
Neće završiti u vašem spremniku
“Stiskanje pištolja za točenje goriva nakon prvog klika, poznato i kao ‘dolijevanje’, moglo bi se činiti kao ispravna stvar, ali zapravo nije”, rekao je Graham Conway, direktor britanske leasing tvrtke Select Car Leasing.
“To je zato što će vjerojatno ipak ispustiti nešto goriva koje neće završiti u vašem spremniku. Ako zanemarite prvi klik, mogli biste točiti preko vrha otvora spremnika za gorivo, a to dodatno gorivo završit će u malom odvodu ispod ulaza i na tlu ispod vašeg vozila”, objasnio je stručnjak.
Pročitajte više: Rad od kuće pozitivno je utjecao na okoliš? Emisija CO2 u padu
Popravak može biti vrlo skup, i više od 500 eura
Na nekim crpkama višak goriva može biti usisan natrag u cijev.
“To znači da plaćate benzinskoj postaji gorivo koje ste im vratili. Ozbiljniji problem, onaj koji bi mogao oštetiti vaš automobil i koštati vas puno novca, povezan je sa sustavom za povrat para. On sprječava isparavanje benzina ili dizela kada otvorite čep da biste napunili auto. Umjesto toga pare završavaju u posebnom filtru s aktivnim ugljenom”, dodao je.
Višak goriva u cijevi spremnika može dovesti do curenja goriva u taj filtar i oštetiti sustav povrata para što može dovesti do nepravilnog rada motora. Popravak ovog sustava može biti vrlo skup, kod nekih automobila i više od 500 eura“, istaknuo je Conway.
Foto: Canva