Dok se mnogi tek spremaju na sunčanje, drugi su se već vratili sa zavidnom dozom preplanulosti. Kako tu dozu sačuvati do povratka ‘konkurencije’ možda je i mrvicu važnije znati kako pravilno preplanuti.
Sunčanje traje i nakon povratka s godišnjeg
Iako njega poslije sunčanja zapravo ponajviše ovisi o tome kako smo se njegovali na plaži. No čak i uz pretpostavku da smo tijelu i licu za cijelo vrijeme morskog odmora i sunčanja osigurali dovoljnu dozu vlage i masnoće, sunce, sol i vjetar koži su posve sigurno oduzeli previše dragocjene vode.
Uostalom, stanice (ne samo) na površini kože prirodnim procesom neprestano odumiru, pa je piling i nakon povratka s plaže neizbježni dio tretmana. Ali ne bilo kakav – sitna zrnca soli, obilno okupana biljnim i eteričnim uljima (avokado, maslinovo, divlja ruža, riža, marelica, noćurak…) koji kožu ostavljaju nahranjenom i baršunasto mekanom.
Iako tijekom godine nakon bogatog uljnog pilinga kožu nije potrebno dodatno hraniti, snaga sunca, soli i vjetra traži dodatni ‘angažman’. Recimo mlijeka za tijelo bogatog ovlaživačima poput kolagena, hijaluronske kiseline, ekstrakta algi, svile, aloe vere (koji osim što vlaže djelotvorno brišu i bore!) i ‘popravljačima’ UV oštećenja kao što su ceramidi ili glycoderm. Piling je dovoljno nanositi jednom tjedno, a mlijeko, treba li reći, svakoga dana.
Kod težih slučajeva mlijeko treba zamijeniti uljem za tijelo jer je hranjivije i duže ‘drži’. Biljna ulja prvog izbora bez sumnje su noćurak, pšenične klice, avokado, divlja ruža, marelica, boražina.
U slučaju da nova boja prilično zateže kožu (jer je stečena ‘na naglo, a ne postupnim privikanjem) prije mazanja mlijekom dobro je pošpricati se ljekovitom cvjetnom vodicom koja će koži pružiti dodatnu vlagu. Vodicom sastavljenom od nekoliko hidrolata (primjerice ruže, lavande, ružmarina, sjemena mrkve, matičnjaka….), gela aloe vere i raznih vlažećih biljnih ekstrakata preporučljivo je ohladiti i lice.
Nakon cvjetne vodice licu izloženom UV zrakama, najvećem krivcu prvih znakova starenja, treba podariti kremu za hidrataciju, također bogatu ovlaživačima poput algi, hijalurona, ceramida. No da bi se eventualna, pa i mikro oštećenja posve sanirala krema bi trebala sadržavati i provitamin B5 koji dubinski oporavlja i iscjeljuje kožu.
Isušena koža vapi za lipidima, pa bi bilo poželjno da su u kremi primjerice dragocjeni sastojci koži srodnih lipida kakvim obiluje shea i mango maslac, arganovo ulja, makadamija, slatki badem ili avokado koji obnavljaju hidrolipidni sloj i pomažu u jačanju kožne barijere. Štoviše, ta su biljna ulja (u kombinaciji ili samostalno) odlična dopunska njega svakoj hidratantnoj kremi.
>>CC krema- multitasking njege i prekrivanja
Gordana Gelenčer pogonska je snaga prirodne, potpuno individualizirane kozmetike Diva by GG. Čvrsto vjeruje da će organska biljna i eterična ulja u kombinaciji s ljekovitim, mirisnim cvjetnim vodicama u jedinstvenim kremastim i uljnim recepturama preporoditi kožu i svijetu otkriti vaše novo lice.