Zoran Pejović, stručnjak za turizam, nedavno je izazvao veliku buru svojom objavom na LinkedInu o prevelikom rastu privatnog smještaja koji je doveo do toga da su mnoge vile ovog ljeta prazne. Danas je objavio novi status u kojem je objasnio što je pošlo po zlu u privatnom smještaju i prenosimo ga u cijelosti:
Privatni smještaj je bio oslonac turizma na Mediteranu
“Privatni smještaj je bio oslonac turizma u velikom dijelu Mediterana posljednjih 60 ili 70 godina, a isto vrijedi i za hrvatski Jadran. Međutim, karakteristike ove vrste smještaja bile su potpuno drugačije:
- Često su domaćini živjeli u istoj kući ili na istoj parceli gdje su se nalazile sobe ili apartmani za iznajmljivanje.
- Vlasnici su često dočekivali goste, bili im dostupni tijekom njihovog boravka i ponašali se kao domaćini na svaki mogući način, uključujući čišćenje između boravaka gostiju.
- Mnogi gosti bi često postali prijatelji s domaćinima i vraćali bi se iz godine u godinu.
- Domaćini bi često dijelili barem jedan obrok s gostima.
- Domaćini bi redovito iznenađivali goste svježim voćem, posebno smokvama, grožđem, šipkom i trešnjama, ovisno o sezoni, a gosti bi često odlazili s poklon vrećicom lokalnih delicija.
Više nema osobne interakcije između domaćina i gosta
Većina od gotovo 100.000 kreveta dodanih u privatni smještaj od 2019. godine, s mojim brojem ažuriranim s najnovijim porastom od gotovo 55.000 novih kreveta samo od 2023. godine, imaju potpuno suprotne karakteristike od gore navedenih. Neću ulaziti u detalje, ali vrlo često sobe, apartmani i vile iznajmljuju treće strane, čiste ih treće strane, i dočekuju ih treće strane, a postoji malo ili nimalo osobne interakcije između domaćina i gostiju. Možda postoji povremena boca lokalnog vina, ali nema one iskrene, direktne razmjene koja bi karakterizirala i još uvijek karakterizira dio privatnog smještaja, a koja je nadoknađivala mnogo toga što je nedostajalo u smislu infrastrukture i opreme.
Privatni smještaj je postao komercijalni posao koji plaća minimalne poreze
Zašto je ovo važno? Važno je napraviti razliku jer ako je netko uzeo kredit za izgradnju kuće s 10 apartmana, koristi treće strane za sve i ostvaruje oko 50% profita na kraju, to je tipičan komercijalni posao koji se ne bi trebao smatrati privatnim smještajem u tradicionalnom smislu. Ovo dodaje malo ili ništa segmentu osim povećanja ponude. Pod krinkom privatnog smještaja, ovi poslovi ne plaćaju PDV ili poreze osim jedva primjetnih godišnjih paušalnih poreza po krevetu.”