Što možete reći umjesto “oprosti”?

Sjećate li se lekcija o lijepom ponašanju koje su nas učili u školi? Tada su nam govorili kako četiri lijepe riječi otvaraju sva vrata – izvoli, hvala, molim i oprosti.

Iako je lijepo ponašanje i bonton uvijek poželjan, problem je što se ženama riječ “oprosti” toliko uvukla pod kožu da se njome nesvjesno služe u gotovo svim situacijama.

Zbog toga se dovode u podčinjeni položaj jer ostavljaju dojam da se stalno zbog nečega ispričavaju. Može li se to promijeniti?

Što možete reći umjesto “oprosti”?

Nije rijetkost da žene koje su zapravo proaktivne, kako bi skrenule pozornost na sebe i izbjegle označavanje riječima “kučka”, “nepristojna” ili “neodgojena”, koriste riječ “oprosti” kao prividno ublažavanje svog nastupa.

No, prečesta upotreba riječi “oprosti”, pogotovo na radnom mjestu, može ostaviti negativan dojam na suradnike i šefove i zapravo dodatno poniziti ženu u njihovim očima. Pa što onda napraviti i kada koristiti “oprosti”?

Upravo su se to pitali i u Pantenu kad su osmislili kampanju “Not sorry” ili “Nije mi žao” u kojoj su prikazali uobičajene situacije u kojima žene najčešće reagiraju riječju “oprosti”. No, pokazali su i alternativne načine reagiranja koji ne dovode žene u podčinjeni položaj.

Prestanite se ispričavati

Prije svega, probajte osvijestiti koliko puta dnevno kažete “oprostite” (ili sorry ili pardon ili koju drugu inačicu). Često “oprostite” govorimo nesvjesno i u situacijama u kojima to zaista nije potrebno, jer imamo potrebu nešto reći.

Dakle, izbrojite koliko puta ste se ispričali i razmislite da li je zaista bilo potrebno da se baš svaki put ispričate ili ste mogli upotrijebiti neku drugu riječ.

Skretanje pozornosti

Samo se prisjetite koliko ste puta željeli nekome skrenuti pozornost i krenuli riječima “oprostite…”.

Djevojčice se od malih nogu uči da uvijek budu pristojne pa čak i onda kad žele privući pozornost ili ulaze u prostoriju. No, zaista nije nužno svaki se put ispričavati. Da, treba voditi računa o kulturnom ponašanju prema drugima, ali to ne znači da se morate dovoditi u podčinjeni položaj.

Želite li doći do riječi ili privući pozornost na sastanku obratite pozornost na to kako to rade drugi oko vas. Ako se i vaši kolege ispričavaju, onda ne bi trebalo biti problema. Ali, u većini slučajeva samo će upasti u riječ.

Stoga, sljedeći put umjesto “oprostite, mogu li razgovarati s vama”, krenite se “nadam se da ne smetam, ali imate li minutu vremena?”. Također, umjesto da kažete “oprosti, ali ne bi li to trebalo ovako?”, svoje mišljenje iznesite riječima “vidim što želiš postići, ali mislim da bi to trebalo…”.

Isprike kod kašnjenja

Još su nas u školi učili da se ispričamo ako kasnimo. No, umjesto da zbog gužve u prometu provedete prvih nekoliko minuta na sastanku ispričavajući se i opravdavajući, jednostavno ponudite direktnu informaciju.

Umjesto da trčite u sobu za sastanke zapuhani i u panici, uzmite si nekoliko sekundi da otpuhnete, smirite se i nabacite osmjeh na lice.

Recite “koja gužva u gradu, zar su baš svi na cesti? Što sam propustila?”. Ključno je da ne budete u grču i da pokažete samopouzdanje. Da, kasnite, ali to ne možete promijeniti. Prihvatite tu činjenicu i krenite dalje.

Zaboravili ste nešto

Bez obzira radi li se o nekom zadatku na poslu ili kupovini mlijeka na povratku s posla, umjesto da se ispričavate, radije smislite rezervni plan.

Preuzmite kontrolu nad situacijom i prihvatite činjenicu da neće svijet propasti jer ste nešto zaboravili.

Tako umjesto “joj, oprosti, zaboravila sam kupiti mlijeko”, recite “a da napravimo popis i odemo zajedno u trgovinu?”. Ili nemojte reći “oprosti, potpuno sam zaboravila na to izvješće”, već radije recite “izvješće? Da, trebat će mi još malo da ga doradim i provjerim neke podatke”, a za dodatne bodove dodajte i “hvala što si me podsjetio na rokove”.

Zaista se ispričati zbog nečega

Postoje situacije u kojima je prikladno ispričati se i reći “oprosti”, no umjesto da samo promrmljate ispriku, pokušajte i objasniti zašto se ispričavate. Shvatit ćete da postoje situacije u kojima se ispričavate bez potrebe, jer kad objasnite zašto ste rekli “oprostite”, vidjet ćete da bi se zapravo trebala ispričati druga strana.

Najbolji primjer možete vidjeti u Pantenovom videu, kad jedan od sudionika sastanka kasni i pokušava pronaći mjesto za stolom, a drugi mu se miču i ispričavaju zbog činjenice da se moraju pomaknuti. Da su žene u videu objasnile, “žao mi je što ste kasnili i što se ja sad moram pomaknuti kako biste vi imali mjesto za sjesti”. Ima li vam to smisla?

Pogledajte Pantenov video s još nekoliko situacija u kojima je zaista suvišno ispričavati se.

https://www.youtube.com/watch?v=rzL-vdQ3ObA

Foto: 123rf

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

1 KOMENTAR

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -