Sad kad smo ‘riješili’ Posljednju večeru, možemo li o tome da silovatelj nastupa na OI-ju?

Voli me, ne voli me, voli me, ne voli me… Tako smo u djetinjstvu rješavali neka pitanja – čupajući latice. Čini se da Nizozemski olimpijski odbor na isti način odlučuje o tome je li netko silovatelj ili nije. “Silovatelj je, nije silovatelj, silovatelj je…”. I izgleda da je “nije silovatelj” bila posljednja latica kad je riječ o Stevenu van de Veldeu, nizozemskom odbojkašu na pijesku koji se natječe na Olimpijskim igrama u Parizu, a 2016. je osuđen zbog silovanja 12-godišnje djevojčice iz Velike Britanije. Sad ga pod svjetlima Pariza čuvaju tri tjelohranitelja.

Osuđen na četiri, odslužio jednu

Van de Velde i sam je priznao krivnju, nakon čega je 2016. osuđen na četiri godine zatvora. Naime, 2014. godine odletio je u engleski grad Milton Keynes kako bi upoznao tada 12-godišnju djevojčicu s kojom se povezao putem Facebooka. Pritom je znao koliko djevojčica ima godina. U britanskom zatvoru odslužio je 12 mjeseci, a potom je prebačen u Nizozemsku. Nakon mjesec dana pušten je na slobodu.

Danas mu je 29 godina. Osim toga, danas se natječe na najprestižnijem sportskom natjecanju na svijetu – Olimpijskim igrama. Na adresu Međunarodnog olimpijskog odbora zbog toga su se slili mnogi upiti. Ipak, oni su lopticu prebacili na pojedinačne odbore. Izgleda da bi “prebacivanje loptice” moglo postati nova olimpijska disciplina.

Britanac koji u Nizozemskoj živi već više od deset godina, a koji je želio ostati anoniman, uputio je stoga Nizozemskom olimpijskom odboru upit oko cijele situacije, prenosi The Guardian. Van de Veldea opisao je “mrljom nizozemske reprezentacije”. Odgovor glasnogovornika ga je šokirao.

Steven NIJE pedofil; zaista mislite da bi Nizozemski olimpijski odbor u Pariz poslao nekoga tko JE zaista riskantan? Pa on nije riskantan”.


Pročitajte više: Škari kazna za silovanje 2,5 godine zatvora. Što da nije ‘samo prst’?


Prema Odboru je sportska prošlost važnija od zatvorske

Nisu zadovoljni time što se ne govori o sportskoj prošlosti ovog odbojkaša na pijesku. Kako kažu, od 2018. igrao je na svim međunarodnim turnirima. Znači li to da je sportska prošlost važnija od one ljudske, moralne…?

Osim toga, u službenom priopćenju naveli su da je Van de Velde u potpunosti ispunio sve zahtjeve, sve stroge pragove procjene rizika, provjere i dubinsku analizu. Stručnjaci kažu da nema opasnosti od recidivizma. Čak i da zaista nema, trebamo li sportaše koji su osuđeni zbog pedofilije nagraditi sudjelovanjem na OI-ju? Navijati za njih, podržavati ih, a na kraju dana im potencijalno staviti i medalju oko vrata?

Ipak, kad je riječ o navijanju i podršci, dio gledatelja ipak je ostavio tračak nade u moralne vrijednosti u ljudima. Publika ga je na jučerašnjoj utakmici izviždala. S druge strane, Van de Velde ne bježi od svoje prošlosti. Cijeli slučaj nazvao je najvećom pogreškom u životu i navodno žali zbog svojih posljedica. Nakon svega je, kaže, doživio osobnu transformaciju. Je li se on ili bilo tko iz Olimpijskog odbora zapitao kako se danas osjeća djevojčica s početka priče?


Pročitajte više: Kampanja 1236 dana: Kakva se to beskrupulozna pitanja postavljaju žrtvama silovanja?


Vole jeftine političke poene. Zato neće pričati o silovanju

Ipak, više od toga što osuđeni silovatelj nastupa na OI-ju mnoge je taknuo prizor s otvorenja Igara, u kojemu je navodno rekreirana slika Leonarda da Vincija “Posljednja večera”. Ova je slika često rekreirana u popularnoj kulturi. Serije i filmovi – The Simpsons, Doctor Who, Da Vinci Code… Glazbeni spotovi Lady Gage i Kanye Westa, stripovi, videoigrice, reklame… “Posljednje večere” nema gdje nije bilo.

Zašto nas je onda toliko “zagolicala” na otvorenju OI-ja u Parizu? Jer su na sceni bile LGBTIQ+ osobe. Na noge se stoga digla i nekolicina hrvatskih političara. Pogađate, Marijana Petir, Nikola Grmoja, Marin Miletić… Na tragu navedenog i vijesti o bivšem silovatelju koji se slobodno natječe na OI-ju, admini Instagram profila pod nazivom Grof Darkula postavili su dobro pitanje:

Marijana, Nikola, Marine – čujemo li se? Gdje su statusi, analize i postovi? Nema ih jer pričanje o rodno uvjetovanom nasilju, seksualnom nasilju, femicidu i općenitoj brutalizaciji nasilja nad ženama ne donosi jeftine političke poene. Tu nema nikakve moralne opasnosti za hrvatske obitelji”.

I, čujemo li se?

Foto: Canva / Instagram screenshot @glamouruk

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

prava gosta u restoranu

Koja su prava gosta u restoranu? Slučajevi u kojima se treba...

Francuski chef Paul Bocuse zauvijek će se pamtiti kao jedan od velikana zbog kojeg su ljudi počeli drukčije razmišljati o restoranima, fine diningu...
- Advertisment -