Mnogi liječnici se slažu da je redovita upotreba fermentiranih mliječnih proizvoda, koji sadrže bakterije korisna za crijevnu mikrofloru i osnova zdravog načina života i pravilne prehrane. Međutim, nemaju svi oni blagotvorno djelovanje na ljudski organizam, a neki fermentirani mliječni proizvodi imaju i svoju opasnu stranu, piše N1.
Jogurti sa aditivima
Jogurti s raznim dodacima nisu prirodno “mlijeko”, jer sadrže mnogo više ugljikohidrata nego bilo koji drugi fermentirani mliječni proizvod. Zbog neprirodnih dodataka i velike količine šećera, koji remeti apsorpciju kalcija, prije spadaju među slatkiše nego mliječne proizvode.
Pročitajte više: Tko bi trebao piti kozje mlijeko i po čemu se razlikuje od kravljeg?
Mliječni proizvodi bez masti
Iako ih većina uzima jer misli da su niskokalorični i zdravi, nemasni mliječni proizvodi su zapravo sve samo ne zdravi. Činjenica je da se u sastav takvih jogurta dodaje škrob kako bi se postigla potrebna konzistencija, koja je kalorična kao i ugljikohidrati. Problem je u tome što bezmasno “mlijeko” ne zasićuje organizam, već, naprotiv, potiče apetit povećanjem razine šećera u krvi.
Vrhnje
Vrhnje sa udjelom masti od 25-30% jedna je od najtežih probavljivih namirnica, a i ometa rad gušterače i jetre. Međutim, to ne znači da se ove namirnice treba potpuno odreći. Da biste izbjegli probleme s probavom i rizik od razvoja gastrointestinalnih bolesti, dovoljno je samo uzeti onaj sa manjim sadržajem masti, 10-15%.
Foto: Canva