Dvadeset polaznika iz zemalja izvan Europske unije učit će od hrvatskih mentora, poduzetnika i profesionalaca, kako pokrenuti vlastiti posao, a najbolji će dobiti pristup financiranju vlastite ideje.
Hilal i Zeynep znaju koliko je teško pronaći posao izvan domovine
Novi jedinstveni start up inkubator pokrenut je u Zagrebu. Migranti, izbjeglice, stranci u Hrvatskoj, svi oni iz zemalja van Europske unije, imaju mjesto na kojem mogu razviti svoju poduzetničku ideju i pokrenuti posao. Hrvatski poduzetnici i profesionalci podijelit će svoje znanje s dvadeset polaznika iz Turske, Sirije, Egipta, ali i Velike Britanije te Bosne i Hercegovine.
Pročitajte više: Stiže Zagreb Connect – Veliko finale Startup Factoryja
Jedan od timova u inkubatoru jučer je predstavio svoju ideju nazvanu Migrapreneurs. Iza nje stoje dvije mlade žene iz Turske , Hilal Numanoğlu i Zeynep Balay. Hilal je diplomirala ekonomiju u Zagrebu, i suočila se s problemom pronalaska posla. Tako je krenula ideja za njihov NGO projekt u kojem žele educirati migrante, s njima prevladati pravne prepreke, poreze, radne dozvole te naravno, kulturološke razlike. Planiraju izraditi vodič koji će pomoći svima onima koji dođu u Hrvatsku da se lakše snađu te uputiti ih u korake traženja zaposlenja. Žele pokrenuti i edukacijsku platformu, konferencije i festivale međukulturalne suradnje. ”Želimo biti spona između poduzetnika, poslodavaca, zaposlenih i nezaposlenih, i onih iz Hrvatske, ali i onih iz drugih zemalja.”, rekla je Hilal Numanoğlu iz start up-a Migrapreneurs.
Na predstavljanju su govorili mentori Petra Stojanov, voditeljica edukacijskog programa u Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva – ZIP, Marijana Šarolić Robić, odvjetnica i start up mentorica te Ivo Špigel, poduzetnik te suosnivač ZIP-a koji je istaknuo da je jedan od važnih elemenata programa međusobno povezivanje poduzetnika koji u njemu sudjeluju.
Pročitajte više: Startup Mikrotvornica koristi najnovije aditivne tehnologije, a njihova snaga leži u izvrsnim odnosima u timu
Poduzetništvo je posao prepun prepreka i izazova, a praksa je pokazala da je međusobna podrška, povezivanje i suradnja za svakog poduzetnika neobično važna i vrijedna. Tim više to vrijedi za migrante koji se nalaze u stranoj zemlji gdje u pravilu nemaju onu vrst društvene podrške kakvu svi dobivamo u svojim matičnim državama od obitelji, prijatelja i iz naših “društvenih mreža”, ne digitalnih već onih u stvarnom životu. “Obzirom da je MTG međunarodni projekt, sudionicima programa se otvaraju mogućnosti povezivanja, dijeljenja iskustva i znanja i sa svim ostalim sudionicima MTG projekta u tim državama. Naravno, kao i uvijek, koliko će aktivni biti u takvom povezivanju ovisi prije svega o samim sudionicima, mi kao organizatori smo tu da im pružimo priliku i mogućnosti.”, naglašava Ivo Špigel.
Foto: Unsplash