Hladnije vrijeme označava početak blagdanske sezone – okuplja ljude, sve je više obiteljskih okupljanja i izaziva osjećaj topline i zahvalnosti. Kad udari prvi zimski povjetarac, u zraku se osjeti neka čarolija; ali uz taj osjećaj čarolije bi trebao doći i vrlo važan podsjetnik – vrijeme je za zimsku skincare rutinu!
Važno je znati da s promjenama temperature i vremena dolaze i promjene u potrebama vaše kože. Zimi, kombinacije hladnog, suhog zraka, vrućih tuševa i umjetne topline odvlače vlagu s kože i mogu izazvati kaos na vašoj koži, što dovodi do suhe, ljuskave ili ispucale kože, dehidrirane kože, iritacije i crvenila, zatezanja, pa čak i ispucalih usnica. Ove vrste klimatskih promjena također mogu pogoršati neka stanja kože poput ekcema i psorijaze. Srećom, imamo 9 jednostavnih savjeta koji će vam pomoći u prevenciji i borbi protiv zimske suhe kože.
Koristite hidratantnu kremu adekvantu za vaš tip kože
Hidratacija je bitan korak u svakoj skincare rutini, bez obzira na godišnje doba, a važno je i poznavanje vašeg tipa kože kako biste pronašli pravu vrstu hidratantne kreme baš za nju. U toplijim mjesecima možda bi bilo važnije za one s aknama sklonom ili masnom kožom da se bore s lakšim gel hidratantnim kremama ili losionima kako bi izbjegli osjećaj “težine” na koži. Međutim, u hladnim i vjetrovitim zimskim mjesecima, ono što je jednako važno kao i pronalaženje prave vrste dnevne hidratantne kreme, je osigurati da ona sadrži ključne sastojke koji djeluju na učinkovitu hidrataciju kože i pomažu u sprječavanju daljnjih oštećenja od vanjskih agresora. Neki od sastojaka koje treba tražiti su:
Ceramidi: ovi lipidi pomažu u sprječavanju gubitka hidratacije i štite barijeru kože
Humektansi: ove molekule privlače hidratantne sastojke u kožu i važne su za nadopunu kože hidratacijom koju gubi tijekom dana
Okluzivi: to su sastojci poput dimetikona koji stvaraju zaštitnu barijeru na koži i sprječavaju gubitak hidratacije
Hijaluronska kiselina: ovaj moćni sastojak pomaže u održavanju razine vlažnosti i elastičnosti kože; također sprječava da hidratacija napusti kožu.
Koristite nježnije proizvode za njegu kože
Hladan zrak, vjetar, umjetna, pa čak i prirodna toplina (recimo, iz kamina ili logorske vatre) doprinose gubitku hidratacije kože i potencijalno mogu ukloniti prirodna ulja s kože. U takvim uvjetima, kožna barijera može biti narušena i koža je manje sposobna da se zaštiti. Narušena kožna barijera može dovesti do suhoće, kože koja se ljušti, pukotina u vanjskom sloju kože i u konačnici do akni, prištića, mitesera i upala. Kako biste spriječili suhoću kože, odlučite se za nježnije proizvode za njegu kože ili proizvode koji pomažu u zaštiti ili promicanju obnavljanja barijere kože. Na primjer, odaberite hidratantni čistač umjesto pilinga ili pjene za lice. Odlučite se za hranljiviju hidratantnu kremu u odnosu na laganu hidratantnu kremu. Odaberite mineralnu kremu za sunčanje umjesto kemijske – da, krema za sunčanje vam je i dalje potrebna zimi!
Pročitajte više: Osam znakova da vam je koža pod stresom
Koristite ovlaživač zraka
Zamislite kožu kao svoj zaštitni oklop – to je ono što zadržava vodu u vašem tijelu i zauzvrat vas održava hidratiziranima. Kada je koža izložena pretjeranoj suhoći ili hladnoći, brže i lakše gubi vodu. Kako biste se suprotstavili utjecajima okoline, uložite u ovlaživač zraka – vaša koža će vam biti zahvalna. Ovlaživači zraka su mali, obično električni uređaji koji dodaju vlagu u zrak i povećavaju vlažnost u jednoj prostoriji. Izvrstan su način da topliji zrak u vašem domu ne bude previše suh.
Izbjegavajte tople kupke i tuširanje
Ništa ne zvuči više opuštajuće od vrućeg tuša ili kupke nakon napornog dana. Zimi, to je nešto čemu se posebno veselimo i vjerojatno ćemo se prepustiti uživanju pod tušem ili u kadi malo dulje nego inače. Iako bi topla kupka mogla biti dobra za dušu, svojoj koži činite više štete nego koristi. Prevruća voda zapravo može dehidrirati vašu kožu. Vruća voda također uklanja sebum s kože, zdrave masti i ulja koja su neophodna za zdravlje kože. Ako smatrate da je potrebno da voda u tušu ili kadi bude toplija, pokušajte ograničiti vrijeme koje provodite tamo – ne više od 10 minuta.
Smanjite korištenje pilinga
Budući da je koža obično suha u hladnijim, zimskim mjesecima, smanjite uporabu pilinga. To ne znači da biste trebali potpuno prestati s pilingom; ako ste navikli koristiti piling 2-3 puta tjedno, dajte svojoj koži duže pauze između i smanjite na jednom tjedno. Ako je koža pretjerano suha, osjetljiva ili nadražena, razmislite o tome da je vratite u zdravije stanje prije nego uključite piling u svoju rutinu kako biste pravilno njegovali kožu. Ako vaša koža dobro reagira na pilinge jednom tjedno, budite dosljedni kako biste pomogli u procesu obnove kože i pomogli ostalim proizvodima za njegu da bolje prodiru u kožu.
Pročitajte više: 6 zlatnih pravila za savršeni ljetni skin care!
Sprječite suhu kožu ruku i stopala
Obično kada govorimo o njezi koži, intuitivno je misliti samo na svoje lice. Uobičajeno je zaboraviti na njegu ruku i stopala jer ih je lakše zaštititi od hladnoće nego lice. Čarape i čizme na nogama, a rukavice na rukama štite kožu od hladnoće, često pranje ruku kako biste spriječili širenje bakterija, svakodnevni poslovi poput pranja suđa i toplih tuševa mogu dovesti do crvenih, ispucalih ruku i stopala. Suha koža na rukama i stopalima se ne razlikuje od problema sa suhom kožom na licu, suhe ruke i stopala rezultat su nedostatka vlage, stoga je ključno da koža na rukama i stopalima bude hidratizirana. Osim toga, kako biste spriječili daljnju nelagodu, pokušajte izbjegavati grube sapune za ruke, nosite rukavice kako biste zaštitili ruke od deterdženata/sredstava za čišćenje kada obavljate poslove i odlučite se za čarape i rukavice od pamuka umjesto vune.
Iskoristite dobar čistač za lice
Pronalaženje pravog čistača za lice jednako je važno kao i pronalaženje prave hidratantne kreme koja će vašu kožu održati mekom i sjajnom tijekom zime. Uobičajena je zabluda misliti da možete koristiti isti čistač za lice tijekom cijele godine, pa ako vaša koža nakon skincare rutine zimi postaje suha i zategnuta, to je znak da ćete možda morati pronaći sezonsku alternativu. U ovom slučaju, bilo bi korisno zamijeniti trenutni čistač za hidratantniji kako biste izbjegli skidanje vlage i prirodnih ulja s kože. Za posebno osjetljivu kožu, pronađite kremu i čistač na bazi ulja koja će zaštititi barijeru vaše kože.
Pročitajte više: Što je kolagen i kako ga uvesti u svoju njegu kože?
U skincare rutinu uvedite kvalitetan serum
Bez obzira jeste li skincare početnik ili se smatrate skincare profesionalcem, gotovo je sigurno da ste naišli na proizvod koji tvrdi da ‘štiti kožu od slobodnih radikala. Ako ne znate što su slobodni radikali ili kako djeluju, evo jednostavnog objašnjenja koji će vam pomoći da shvatite što su: slobodni radikali su čestice koje se ponašaju kao magneti i lutaju po koži. Oni žele ukrasti zdrave, stabilne molekule na koži kako bi se stabilizirali, stvarajući tako ono što znate kao oštećenje slobodnih radikala. Iako se slobodni radikali prirodno proizvode u našim tijelima, oni se također nalaze gotovo posvuda oko nas i potaknuti su stvarima poput sunčevih zraka, toksina, dima i ekoloških agresora. Oštećenja slobodnim radikalima mogu se očitovati na koži kao preuranjene bore i starenje, sivi ten i neravnomjerne pigmentacije i teksture kože.
Najbolji način zaštite kože od slobodnih radikala i štete koju oni uzrokuju jest uključivanje antioksidansa u svoju svakodnevnu rutinu njege kože, pa čak i u prehranu. Bez obzira na godišnje doba, preporuča se uključiti antioksidativni serum za lice u svoju svakodnevnu skincare rutinu. To je zato što su serumi obično najsnažniji proizvodi za njegu kože, s manjim molekulama koje prodiru dublje u kožu u usporedbi s drugim vrstama skincare proizvoda.
Zaštitite svoje usne
Posljednje, ali ne i najmanje važno, pokažite svojim usnama malo ljubavi. Koža na vašim usnama je mnogo tanja i nježnija od kože na ostatku tijela. Dodajte tome činjenicu da je naša lica (i usne) najteže pokriti na hladnoći, a hladnoća i suhi zrak su savršen recept za suhe, ispucale i osjetljive usne.
U nastojanju da pokušate umiriti usne, prirodno je poželjeti polizati usne ili nanijeti balzame koji sadrže eukaliptus ili mentol u sebi, ali oboje su veliki NE ako patite od suhih i ispucalih usana.
Umjesto ovih tehnika, koristite balzam za usne ili proizvod za njegu usana koji ima ljekovita i zaštitna svojstva. Ako možete pronaći balzam za usne sa SPF zaštitom, još bolje. Nanesite balzam za usne prije izlaska van i prema potrebi ponovno nanesite, ali i prije spavanja kako biste potaknuli zacjeljivanje tijekom noći i spriječili daljnje isušivanje.
Foto: PR
Naslovna fotografija: Pexels