Parlament Sijera Leonea odobrio je Zakon o zabrani dječjih brakova. Novi prijedlog zakona uključuje odredbe za provođenje kazni za prijestupnike, zaštitu prava žrtava i osiguranje pristupa obrazovanju i uslugama podrške za mlade djevojke koje su u dječjem braku. Ovakav zakon revolucionaran je za zemlju u kojoj se 9 posto djevojaka uda prije 15. godine života, a 30 posto prije 18.
Roditelji vide malu vrijednost ulaganja u kćerkino obrazovanje
Prethodno je prema Zakonu o pravima djeteta iz 2007. minimalna zakonska dob za stupanje u brak bila 18 godina. To je bilo u suprotnosti sa Zakonom o brakovima i razvodima iz 2009., koji dopušta da se malodobna djeca udaju uz pristanak roditelja i ne propisuje minimalnu dob dob stupanja u brak, piše Girls not Brides.
Usvajanje Nacrta zakona o zabrani dječjih brakova 2024. predstavlja harmonizaciju ovih zakona, osiguravajući 18 godina kao minimalnu zakonsku dob za brak. U Sijera Leoneu djevojčicama je u većini slučajeva uskraćeno obrazovanje. Upravo je tim djevojčicama veća šansa za dječji brak. Djevojke se često doživljavaju kao osobe koje će svejedno napustiti obitelj i kroz brak otići u drugu. Zbog toga roditelji vide malu vrijednost ulaganja u njihovo obrazovanje.
Ova je zemlja i jedna od najsiromašnijih u svijetu. Zbog toga obitelji udaju svoje kćeri kako bi dobili miraz, smanjili ekonomski teret ili ponudili kćerima bolji život kroz brak, ili bar misle da im time nude bolji život.
Pročitajte više: 200 milijuna djevojaka živi s posljedicama genitalnog sakaćenja
Genitalno sakaćenje kao “zaštita djevojčinog djevičanstva”
Sijera Leone zemlja je u kojoj 86 posto žena i dalje prolazi kroz genitalno sakaćanje. Ta se praksa kod njih smatra znakom djevojčine spremnosti za udaju. Genitalno sakaćenje, prema njima, pomaže u zaštiti djevojčinog djevičanstva i osigurava da će ostati vjerne svom mužu. Smatra se to neophodnom pripremom za brak.
Dječji brakovi su još i pogoršani otkad je upravo Sijera Leone bila zemlja najviše pogođena ebolom. Taj je virus tamo harao od 2014. do 2016. godine. Izbijanje epidemije stvaralo je pritisak na pružanje javnih usluga. Zatvaranje škola te nedostatak zaštite za djevojčice stvorili su povoljnije okruženje za dječju trudnoću, brakove i seksualne odnose između mladih djevojaka i starijih muškaraca kao sredstvo ekonomskog preživljavanja obitelji.
Tijekom građanskog rata od 1991. do 2002. otprilike četvrtina djece vojnika bile su djevojčice. Ta je činjenica promijenila dobne i spolne norme te neizravno utjecala na percepciju da je djevojka dovoljno stara za udaju kad uđe u pubertet.
Foto: Canva