Kada su 1992. Milica i Dragutin Janković odlučili krenuti u poduzetničke vode, osim jasnih ciljeva i odlučnosti trebalo je imati i mnogo hrabrosti. Osnivačka vizija bila je pokrenuti tvrtku specijaliziranu za radijske komunikacije, što je ujedno bila i pokretačka energija ovog obiteljskog poduzetničkog projekta zahvaljujući kojoj se rodila tvrtka MICRO-LINK.
Danas, nakon gotovo četvrt stoljeća uspješnog poslovanja, tvrtku kroz turbulentno poduzetničko okruženje vode dvije žene, sestre Ivana i Lana. Ivana Janković Šafarić kao mag. elektrotehnike, smjer telekomunikacija, članica je Uprave MICRO-LINKA te preko sebe vodi sve poslove vezane uz razvoj strategija te marketing. Lana Janković Darapi je pak kao mag. ekonomije, smjer organizacija i management, direktorica tvrtke, zadužena za ekonomske poslove, financijski dio poslovanja i organizaciju.
Razlikama u stavovima se nadopunjuju
Obje sestre imaju radno iskustvo u MICRO-LINKU od prvog dana osnutka tvrtke kao start-upa, uz razvojni put kroz različite uloge i funkcije u tvrtci, pa sve do upravljačkih funkcija koje obnašaju danas.
“Sjajno se slažemo i međusobno upotpunjujemo. Naučile smo iskoristiti neke razlike u osobinama, pristupu poslu i procesiranju informacija kao svoje prednosti, a ne izvor polemike, na način da se međusobno nadopunjujemo različitim individualnim talentima i sklonostima. Iz uvažavanje različitih pogleda i heterogenosti tima, proizlazi prava snaga uspješnih organizacija”, otkriva nam na početku razgovora Ivana Janković Šafarić.
U prilično neizvjesnim vremenima tvrtka je krenula u svojevrsni pionirski pothvat bavljenja tehnologijama za koje je tada u ovom dijelu svijeta rijetko tko čuo. Obitelj Janković je započela od razvoja vlastitog mikrovalnog komunikacijskog linka, da bi se s vremenom tvrtka profilirala prema razvoju i integraciji cjelovitih bežičnih komunikacijskih rješenja prilagođenim potrebama njihovih krajnjih korisnika.
“Danas je MICRO-LINK specijalizirana ICT tvrtka koja se bavi sistem integracijom u području komunikacija, s iskustvom od uskoro 25 godina uspješnog poslovanja. Djelatnost zasniva na konceptu pružanja cjelovitih rješenja korisnicima, objedinjujući široku paletu tehnološki naprednih proizvoda i komunikacijskih rješenja kao i svih profesionalnih usluga potrebnih za implementaciju takvih sustava. Poslovna orijentacija tvrtke je primjena najnovijih tehnoloških rješenja iz područja ICT-a”, kaže Lana Janković Darapi.
Tvrtka se razvijala postepeno i u malim koracima. Prvih pet godina u njoj je radila cijela obitelj te još jedan zaposlenik, da bi se već u sljedećem petogodišnjem razdoblju ta brojka udvostručila. Danas tvrtka broji 21 zaposlenog, a bitno je istaknuti i da je prosjek starosti zaposlenika 33 godine te da je udio žena u organizaciji gotovo 40 posto, što je vrlo visok prosjek za ICT sektor.
“Veliki skok bilježimo od 2004. godine. U tom periodu tvrtka se razvijala ubrzano do razine da je bilo potencijala za znatno više zapošljavanja i ulaganja u razvoj novih rješenja, ali se nakon toga dogodila kriza zbog koje su zaustavljeni svi veliki i ključni projekti na kojima smo godinama radili. Uslijedile su za nas vrlo izazovne godine u smislu kreiranja zadovoljavajuće razine poslovanja i profitabilnosti, osiguravanja radnih mjesta za naše kvalitetne i stručne zaposlenike koje doživljavamo dijelom naše obitelji, te upravljanja prilikama i rizicima koje je donijela nova situacija na tržištu”, pojašnjava situaciju I. Janković Šafarić.
Kriza na tržištu donijela je i borbu s novim oblicima konkurentskih aktivnosti koje su proizlazile iz znatno smanjenog opsega poslovanja i prilika svim poslovnim subjektima u ICT branši na hrvatskom tržištu. Srećom, kormilarenje tvrtkom u ta burna vremena pokazalo se uspješnim i posljednjih nekoliko godina poslovanje je u ponovnom porastu.
“Prije sedam godina uspješno smo prošli kroz proces prijenosa poslovanja tvrtke na novu generaciju, što je isto tako jedna od ključnih faza u životnom ciklusu obiteljskih tvrtki kao što je naša. Ponosni smo na roditelje i dobru suradnju svih članova obitelji što nam je omogućilo da transfer provedemo kvalitetno te time očuvamo stabilnost tvrtke i otvorimo mogućnosti za daljnji rast”, zadovoljno je ustvrdila L. Janković Darapi.
MICRO-LINK svoju najveću prednost u odnosu na konkurenciju vidi u usredotočenosti i dugoročnoj perspektivi poslovanja, fleksibilnosti organizacije koja im omogućava brzu adaptaciju tržišnim uvjetima i novim potrebama korisnika, kreativnosti i sposobnosti generiranja novih ideja, te ustrajanju na visokoj razini kvalitete isporučenih rješenja i podrške svojim korisnicima.
Poslovanje s državnim tvrtkama kao izazov
Kako bi zadržali korak s trendovima i odgovorili svim izazovima tržišta, sestre Ivana i Lana zajedno sa svojim kolegama kontinuirano rade na poboljšanjima i optimizaciji organizacijske strukture, a ujedno se trude zadržati fleksibilnost.
“Zbog toga je većina našeg tima multifunkcionalna i međusobno se podržavaju, što nam olakšava zadržavanje istih zaposlenika u organizaciji dugi niz godina. Jedna od bitnih formula uspješnosti za nas je i konstantno ulaganje u edukaciju i razvoj poslovanja, što je ključno za rad s najnovijim tehnološkom rješenjima i implementaciju vodećih trendova u ICT-u sektoru”, dodaje Ivana.
Put prema uspjehu često je popločan brojnim problemima i izazovima. Niti MICRO-LINK nije bio imun na poteškoće. Jedan od najvećih problema proizašao je iz činjenice da poslovanje tvrtke u većoj mjeri ovisi o državnim tvrtkama i njihovim budžetima, a kako se mijenja strategija državne politike, tako se mijenjanju i planovi, pa često budu zaustavljeni projekti na čijem se razvoju se radilo godinama.
“Zbog toga nekad nismo u mogućnosti zaposliti više ljudi za neki budući projekt, obzirom da moramo stalno balansirati i biti spremni neutralizirati potencijalne negativne utjecaje na poslovanje u slučaju stopiranja planiranih projekata. Znatno bi nam olakšalo poslovanje i upravljanje tvrtkom postojanje jasnije i dosljednije dugoročne državne strategije, prema kojoj bi tvrtke poput naše mogle planirati razvoj, ulaganje i tehnološki razvitak, uz precizniju sliku usmjerenja i strateških investicija”, mišljenja je Ivana.
Potrebna je detaljna analiza i stalno praćenje potencijalnih faktora rizika
Male i srednje tvrtke poput MICRO-LINKA otvaraju velik broj novih radnih mjesta i karakterizira ih znatno brži rast od prosjeka, no s druge strane njihovo poslovanje mnogo je osjetljivije na vanjske utjecaje iz poslovnog i gospodarskog okružja koji im generiraju brojna ograničenja rasta izvan njihova direktnog utjecaja. Iste ideje i prilike koje bi u nekom drugom poticajnom okružju proizvele poslovni uzlet i inicirale znatne investicije, ovakve tvrtke prisiljene su detaljno analizirati i provoditi s dozom opreza i uz stalno praćenje potencijalnih faktora rizika.
“To se posebice odnosi na sektor ICT-a, za koji je karakteristična još intenzivnija dinamika promjena i potreba za usklađenjem s trendovima tehnološkog razvoja kod planiranja investicija”, dodaje Lana.
ICT uvijek je bila dinamična industrija, no u zadnje vrijeme promjene su doslovce galopirajuće i tehnološki trendovi sve značajnije utječu na sve aspekte poslovanja, odnosno pokreću i određuju razvoj svih ostalih industrijskih segmenata.
“Ključne riječi oko kojih se vrte razvojni procesi su digitalna transformacija svega što se može digitalizirati, mobilnost, Interet of Things (IoT), Big data, poslovanje u oblaku i virtualizacija, umjetna inteligencija. To su sve tehnološki trendovi koji ne samo da već sada pokreću rapidne promjene u poslovanju, nego će u budućnosti znatno izmijeniti načine kako živimo i radimo.”
Iz kratkoročne perspektive MICRO-LINK u sljedećem razdoblju očekuje razvoj i realizacija ključnih strateških projekata u koje su uključeni. Prepoznati su kao pouzdan partner i aktivno uključeni u projekte izgradnje radiokomunikacijskog sustava i modernizacije komunikacijsko-informacijskog sustava u segmentu javne sigurnosti.
“Vjerujemo da ćemo stručnošću i profesionalnim pristupom učvrstiti vodeći položaj u ovom segmentu te sudjelovati i u budućim projektima strateških komunikacijskih sustava RH u segmentu javne sigurnosti. Drugi ključni segment u kojem vidimo velik potencijal rasta i razvoja projekata u budućnosti jest energetski i industrijski sektor, te komunalna infrastruktura”, otkriva Ivana.
Mnogo planova i jasnih ciljeva za bližu i dalju budućnost, koje će ove uspješne poduzetnice zasigurno položiti sa čistom peticom. Njihovi poslovni rezultati tim su veći, ako se zna da s jednakim uspjehom rade i na privatnom planu. Naime, obje sestre su mlade mame – Lana je majke djevojčice Tije od tri godine, dok je Ivana majka male Dore od dvije i pol godine, pa zbog toga trenutno rade i na usavršavanju vještina uspješnog balansiranja između privatnog i poslovnog života.
Foto: privatna arhiva