Je li 7. godina presudna? Otkriveno kada je najveća vjerojatnost za preljub

Nakon sedam godina veze parovi počinju osjećati nezadovoljstvo, rutinu i udaljenost, što često uzrokuje raskid ili nevjeru. Ovaj se koncept provlači kroz mnoga objašnjenja raznih kriza u vezama, no trebamo li se doista plašiti sedme godine odnosa?

Kriza sedme godine

Odnosi, odnosi i odnosi… Možda jedna od najintrigantnijih tema, o kojoj bi svatko od nas imao štogod reći. Odnosi su komplicirani, ljudi su različiti, a uspjeti u održavanju kvalitetnih veza zahtijeva emocionalnu zrelost, samosvijest, empatiju, ali i dobro poznavanje vlastitih granica, kao i poštivanje tuđih. I kada napokon sretnete osobu za koju ćete tvrditi da je “ona prava” i uđete u fazu medenog mjeseca, ignorirate parove sa starijim stažom koji vas uvjeravaju da ste zaljubljeni zapravo u svoju iluziju i sliku osobe koju ste sami izgradili i da će doći trenutak micanja ružičastih naočala.

Netko će vam spomenuti i onaj test ljubavi, od kojeg mnogi strahuju – “krizna sedma godina veze” ili kako ga još u popularnoj kulturi nazivaju “seven-year itch”. Ako tada preživite, uvjeravaju vas, onda ćete vjerojatno trajati još sljedećih sedam, piše Večernji list.

“Kriza sedme godine” koncept je nastao na uvjerenju da je za opstanak partnerske veze presudna sedma godina odnosa, da tada dolaze nesuglasice, partneri “otvaraju” oči i vide jedno u drugome nedostatke, međusobna je tolerancija sve niža i dolazi do zasićenja u odnosu.

Uvjerenje da je “sedma godina veze krizna”, navodi nas na to da ljubav i odnose doživljavamo s ograničenjem vremena te da imamo unutarnji emotivni mehanizam koji radi na tajmer. No odakle uopće dolazi ovaj koncept “krizne sedme godine”, jesu li ga potvrdile statistike, ili je to samo opravdanje kako bismo izbjegli onaj najteži dio izgradnje odnosa – rad na sebi, ulaganje u vezu i stvaranje međusobnog povjerenja i poštovanja, opraštanje i pokazivanje empatije?


Pročitajte više: Kako pronaći pravog?


Za sve je kriv film s Marilyn Monroe

Pokojna Marilyn Monroe, 1955. godine u filmu “The Seven Year Itch” utjelovila je zanosnu mladu ženu o kojoj fantazira oženjeni muškarac Richard Sherman. Osjećajući uzbuđenje, ali i krivnju, Richard ulazi u kontakt s njom i ujedno strahuje da će supruga doznati za njihovu aferu. I upravo Richard u jednoj sceni iz filma čita rukopis psihijatra koji tvrdi da je gotovo svaki muškarac sklon ulasku u izvanbračnu aferu, i to baš u svojoj sedmoj godini braka.

Je li sedmogodišnja kriza samo zaplet u nekom starom filmu, “babaroga” kojom se plaše osobe u ozbiljnim vezama ili je samo tužan izgovor za aferu? Je li obiteljski čovjek, Richard Sherman, bio ohrabren studijom jednog psihijatra, ili su njegovi postupci bili posljedica biološkog nagona? Ili, doista, sedma godina braka može donijeti nemir, dosadu, pa čak i pomisao kako ćete nevjerom “osvježiti” svoj učmali romantični život?

Ne baš. Ne postoje studije koje snažno podupiru ideju da partneri prolaze kroz veće probleme točno u sedmoj godini, ali svakako postoje studije koje pokazuju sličnosti u promjenama partnerskih odnosa tijekom godina.

Dva uobičajena ‘pada u odnosu’

U studiji koju je napisao Lawrence A. Kurdek, doktor psihologije na Sveučilištu Wright State u Daytonu, Ohio, na temelju razgovora sa 93 para, utvrđeno je da tijekom dugogodišnjih veza dva normalna razdoblja “pada u odnosu” (manji intenzitet strasti, nezadovoljstvo s vezom, manjak zajedničkih aktivnosti i pojačano neslaganje između partnera).

Studija je zaključila da, iako većina veza započinje zaljubljenošću, fazi koja traje dvije do tri godine, intenzitet emocija prirodno počinje opadati kako se partneri navikavaju na zajednički život. No to ne znači da više nisu sretni, već da se njihovi hormoni reguliraju jer njihova zajednica postaje za njih dio svakodnevice. Ovdje dolazi do prvog razdoblja pada, koje se pojavljuje nakon četiri godine veze.

Drugo razdoblje pada kvalitete odnosa dolazi nakon osam godina ozbiljne veze. No ova je studija pokazala da ako par preživi oba ova teška razdoblja odnosa, opasnost od prekida smanjuje se sa svakom sljedećom godinom. Dakle, iako sedma godina veze nije ona “ukleta” niti najizazovnija, ipak je moguće da se partneri suoče s problemima u odnosu.


Pročitajte više: Postoji li dobar razvod? Za dobrobit djece – mora


Što uzrokuje ‘sedmogodišnju krizu’?

Studija koju smo naveli objašnjava kako bi prvi pad, oko četvrte godine veze, mogao biti rezultat prilagodbe para njihovim ulogama unutar odnosa i prirodnog sukoba koji može nastati iz pokušaja da usklade svoje živote. Svatko tko je ikad bio u ozbiljnoj vezi može potvrditi da je za suživot potrebna prilagodba.

Drugi pad, oko osme godine odnosa, obično ima veze s rođenjem djece. Većina parova ima prvo dijete unutar prvih šest godina braka, što znači da do osme godine postoji velika šansa da imaju barem jedno, ako ne i dvoje (ili više) djece koja trče okolo, što uvelike mijenja dinamiku u odnosu i zahtijeva novu prilagodbu.

Foto: Canva / imdb

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

nejednakost plaća u hrvatskoj

Trećina radno sposobnih žena ne radi, većina izvan izvršnih funkcija unatoč...

Iako Hrvatska bilježi manju razliku u plaćama između muškaraca i žena (11,2%) u usporedbi s prosjekom EU-a (13%), manja razlika u...
- Advertisment -