Mnogim je zaposlenicima putovanje na posao najstresniji dio dana. Prenatrpani tramvaji, vlakovi, autobusi bez sjedećih mjesta i prometne gužve samo su neki od problema s kojima se susreću svakog dana na putu do posla, ali i kad se vraćaju doma.
Prema istraživanju Anne Barreck sa Sveučilišta u Montrealu, duža putovanja na posao mogu vas dovesti i do burnouta, a jedno je švedsko istraživanje pokazalo da dugo putovanje ima utjecaj i na zajednički život. Osim što je takvo putovanje opasno za zdravlje, parovima koji putuju na posao duže od 45 minuta dnevno, povećava se vjerojatnost za razvod za 40 posto, a najveći je rizik prvih 5 godina veze.
Vrijeme provedeno na putovanje na posao i s posla je radno vrijeme
No, odlična vijest stiže za zaposlenike koji nemaju fiksni ured, kao što su prodajni predstavnici, trgovački putnici, medicinske sestre, razni serviseri i slično. Europski je sud pravde donio presudu u kojoj glasi kako se vrijeme putovanja na posao i s posla uračunava u radno vrijeme.
Ovakva je odluka donesena kako bi očuvala zdravlje i sigurnost djelatnika. A osim toga, nijedan zaposlenik ne bi trebao biti prisiljen raditi više od 48 sati tjedno, piše portal Quartz.
Priča je pokrenuta u Španjolskoj, gdje je tvrtka Tyco koja se bavi instaliranjem sigurnosnih sustava, 2011. godine odlučila zatvoriti svoje regionalne urede, nakon čega su radnici morali putovati do klijenta iz svojih domova, što im nije bilo uračunato u njihovo radno vrijeme.
Sud je tako zatražio da troškove prijevoza snosi poslodavac, jer je ta odluka o ukidanju regionalnih ureda došla s njegove strane, a ne iz želje samih radnika.
Foto: Pixabay