6 točaka koje će postaviti temelje uspješnog poslovanja svakog poduzetnika

Za poduzetnike je razumijevanje osnovnih zakonskih i financijskih obaveza ključno za uspješno vođenje poslovanja. U prošlogodišnjem gostovanju na Eduza showu, Kornela Paunović podijelila je ključne aspekte koje svaki poduzetnik treba znati kako bi se lakše snašao u poslovnom okruženju. Nedavno ih se prisjetila u objavi na svom LinkedIn profilu, a evo šest najvažnijih točaka koje će pomoći postaviti čvrste temelje za vaše poslovanje:

Što je ključno?

  1. Što traži Porezna? Na početku poslovanja potrebno je Poreznoj upravi dostaviti ugovor o najmu, odluku o tome tko će voditi knjigovodstvo i odluku o načinu oporezivanja.
  2. Koji način oporezivanja odabrati? Izbor između paušalnog oporezivanja, oporezivanja na dohodak ili dobit ovisi o vrsti djelatnosti kojom se mislite baviti, vrsti kupaca i potrebnim inicijalnim investicijama.
  3. Koji porezni sustavi postoje: Postoje tri glavna porezna sustava; porez na dohodak za plaće i obrtnike, porez na dobit za poduzeća i PDV (porez na dodanu vrijednost) koji se plaća na prodaju proizvoda ili usluga.
  4. Kako se izdaje račun, što moram znati? Izdavanje računa prema Zakonu o PDV-u; račun se izdaje na temelju onoga što se prvo dogodi – primanje novca ili isporuka usluge/robe. U slučaju avansa, izdaje se račun za avans.
  5. Koji su obavezni elementi računa: račun mora sadržavati naziv i adresu tvrtke, OIB, broj računa, datum izdavanja, opis proizvoda/usluge, iznos s PDV-om i druge relevantne informacije prema zakonu.
  6. Treba li mi VAT i PDV identifikacijski broj? Ako poslujete unutar EU, prodajete ili nabavljate proizvode/usluge, morate imati VAT broj i PDV identifikacijski broj.

    Poznavanje ovih ključnih elemenata poslovanja može značajno utjecati na uspjeh vašeg poduzeća.

Pročitajte više: Kućna radinost – bez poreza, poslovnih knjiga, čak i PDV-a. Nedostaci?


Načini oporezivanja

Paušalno oporezivanje može biti idealno za male obrte i poduzetnike koji nemaju visoke prihode ili koji ne očekuju značajne fluktuacije u prihodima. Prednost paušalnog oporezivanja je jednostavnost administriranja i manja količina papirologije. Umjesto da se porez izračunava na temelju stvarnog prihoda ili dobiti, plaća se fiksni iznos poreza bez obzira na ostvareni prihod. To može biti korisno za poduzetnike koji žele predvidjeti svoje porezne obveze i izbjeći komplikacije s vođenjem detaljnih financijskih evidencija.

Oporezivanje na dohodak prikladno je za individualne poduzetnike i slobodne profesije. Ako se bavite djelatnošću gdje su prihodi veći i varijabilniji, oporezivanje na dohodak može biti povoljnije jer se porez plaća na temelju stvarnog ostvarenog prihoda. Ovo omogućuje prilagodbu poreznih obveza prema stvarnim financijskim rezultatima. Također, moguće je iskoristiti razne porezne olakšice i odbitke koji mogu smanjiti ukupnu poreznu obvezu.

Oporezivanje na dobit najčešće se koristi za pravne osobe poput društava s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) i drugih oblika poduzeća. Ako planirate veće investicije i imate složenije poslovanje, oporezivanje na dobit može biti najbolji izbor. Porez se plaća na ostvarenu dobit, što znači da se nakon odbitka svih troškova i rashoda iz prihoda dobiva osnovica za oporezivanje. Ovo je korisno za poduzeća koja ostvaruju značajnu dobit i žele reinvestirati u poslovanje, jer se porez plaća samo na neto dobit.


Pročitajte više: Je li zajednički paušalni obrt dobar izbor za vas?


Što je VAT i PDV identifikacijski broj?

VAT je porez na dodanu vrijednost, koji se primjenjuje na gotovo sve proizvode i usluge koje se kupuju i prodaju za upotrebu ili potrošnju unutar Europske unije (EU). U Hrvatskoj, ovaj porez je poznat kao PDV (porez na dodanu vrijednost). VAT je indirektni porez, što znači da ga krajnji potrošači plaćaju kroz cijenu proizvoda i usluga koje kupuju, dok ga poduzeća prikupljaju i uplaćuju državi. VAT se dodaje na cijenu proizvoda ili usluge tijekom svake faze proizvodnje i distribucije, no krajnji teret snosi potrošač.

Identifikacijski broj za VAT, poznat i kao VAT ID ili PDV ID broj u Hrvatskoj, je jedinstveni broj koji se dodjeljuje poduzećima koja su registrirana za obračunavanje i uplatu VAT-a. Ovaj broj omogućava poduzećima da naplaćuju VAT (PDV) na svoje proizvode i usluge, prijavljuju i plaćaju prikupljeni VAT (PDV) poreznim tijelima te povrate VAT (PDV) koji su platili na svoje ulazne troškove (ulazni PDV). VAT identifikacijski broj koristi se u poslovanju s drugim poduzećima unutar EU. Ako poduzeće izvozi robu ili usluge u druge zemlje članice EU, VAT ID broj omogućava poduzećima da izbjegnu dvostruko oporezivanje i pravilno obračunaju porez. Primjer VAT identifikacijskog broja u Hrvatskoj je u formatu: HR12345678901, gdje “HR” označava Hrvatsku, a ostatak broja je jedinstveni broj dodijeljen poduzeću.

Da bi dobili VAT identifikacijski broj, poduzeća se moraju registrirati kod poreznih tijela svoje zemlje. U Hrvatskoj, to je Porezna uprava. Postupak registracije uključuje dostavljanje određenih informacija o poduzeću, kao što su poslovni podaci, financijski izvještaji i druge relevantne informacije.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

prava gosta u restoranu

Koja su prava gosta u restoranu? Slučajevi u kojima se treba...

Francuski chef Paul Bocuse zauvijek će se pamtiti kao jedan od velikana zbog kojeg su ljudi počeli drukčije razmišljati o restoranima, fine diningu...
- Advertisment -