Sanja Hrvojević Beganović, zastupnica je i direktorica tvrtke Saab u Hrvatskoj i direktorica marketinga i prodaje za Centralnu i Jugoistočnu Europu.
Po struci je magistra novinarstva i u tvrtku Saab prelazi nakon 15 godina rada na rukovodećim pozicijama u gotovo svim većim elektronskim i pisanim medijima u Hrvatskoj te na međunarodnim projektima i projektima Europske Unije.
S nama je podijelila kako se iz medija probila na jedno od čelnih pozicija švedske tvrtke koja se bavi oružjem i najpoznatija je po borbenim Gripen zrakoplovima.
Sanja Hrvojević Beganović – od novinarskih početaka do posla u Saabu
„U novinarstvu sam prošla apsolutno sve, od placa do Sabora. Počela sam se vrlo rano time baviti, sa 16 ili 17 godina. I to je zanimanje o kojem ili postaneš potpuno ovisan ili poludiš. Moj medij je bila televizija, iako sam potkraj svoje novinarske karijere radila kao urednica za Business.hr.” ispričala nam je Sanja kojoj je inače pojam novinarstva Mirjana Rakić, dok na današnje stanje struke, samo odmahuje rukom. Nezadovoljna situacijom u zemlji, planirala je čak i odseliti s mužem, no tada ju headhunterica zove da se prijavi na natječaj za tvrtku Saab, i tamo prolazi na natječaju i biva izabrana između 300 drugih kandidata.
Za svojom starom karijerom nije se previše osvrtala, jer dodala je, kada jednom odeš iz novinarstva, teško se, pa gotovo i nemoguće ponovno vratiti. Usto, saznajemo, sada napokon zna što znači vikend i godišnji odmor, jer u novinarstvu nikada doista ne možeš prestati raditi i opustiti se do kraja. Da ne govorimo o tome kako radno vrijeme ne postoji.
No, čini se da se u novom poslu dobro i brzo snašla, pogotovo ako gledamo na činjenicu da se u industriji oružja ne kreće previše žena: u SAD-u žene drže 3 od 6 ceo pozicija najvećih kompanija, što je vjerojatno rezultat restrukturiranja tamošnje industrije zbog smanjenih ulaganja Pentagona u oružje, dok žena u toj industriji u drugoj svjetskoj vojnoj sili u svijetu, Rusiji – nema.
No, u Švedskoj se jako drži do jednakosti i do toga da žene popunjavaju određenu kvotu na liderskim pozicijama, pa iako su muškarci dominantniji na ceo pozicijama, na njima ima i žena. U samoj upravi Saaba, od 12 članova su tako i četiri žene.
I sama Sanja komentira kako je gotovo uvijek na sastancima s visoko odlikovanim časnicima jedina žena. Uz to veže i jednu anegdotu, gdje su je muškarci za stolom zamijenili za konobaricu i redom od nje naručivali kave, (slučajno je imala na sebi bijelu košulju i crnu suknju) jer jednostavno nisu povezali da je ona jedna od osoba koja sjedi s njima za stolom. Na kraju je Sanja prihvatila ‘šalu’, sjela za svoje mjesto i sama također naručila piće.
Da, mnogima je bilo čudno kada bi ispred sebe imali ženu kao sugovornika i predstavnika tvrtke te kada bi s njom trebali pregovarati o nimalo ženskoj temi, kao na primjer raketama, ali najbitnije je da se tvoji sugovornici i klijenti uvjere da vrhunski poznaješ svoj posao i itekako znaš sve o materiji o kojoj pričaš, pojasnila nam je Sanja. Ono što joj je pak eventualno nedostajalo, poput tehničkog znanja, jer nije inženjerske struke, nadoknađivala je raznim edukacijama i kontaktima te se tako izborila za ‘respect’ ljudi s kojima je surađuje.
Neke stvari koje je doživjela, nepojmljive su za naše podneblje. A to je da se rad i trud isplate, i budu nagrađeni. Šefovi je nisu potkopavali, strepeći za svoje pozicije, nego su je poticali da radi više i bolje i govorili joj kako je vide kao svoju nasljednicu. U Hrvatskoj, u kojoj smo svi naučili da se znanje na žalost ne cijeni jednako kao poznanstva i veze, ovo zvuči kao pravo osvježenje.
U Švedskoj si nagrađen prema zaslugama
„Posao u Saabu me jako promijenio. Naučio me među ostalim da cijenim nečije vrijeme i jako sam promijenila svoj način ponašanja. U Hrvatskoj je sve vrlo ležerno, puno se obećava, a malo radi, ne mari se previše jesi li nekome rekao da ćeš obaviti nešto što možda i nećeš. Ovo je potpuno drugačiji mentalitet i način poslovanja“, kazala je Sanja.
Njen sam tranzicijski put od novinarke (koja je i inače pratila politiku i vojsku i pokazivala interes za tu granu i zahtjevnije teme) u zastupnicu i direktoricu Saaba, nije bio tako bolan i kompliciran kako bismo svi pomislili. Jednostavno, tekao je prirodno, a zasluge su donosile svoje.
Posao osim konstantnog učenja i rada, uključuje i puno putovanja i upoznavanja različitih država i kultura. Ponekad, rekla nam je Sanja, zna se dogoditi da se probudi u hotelskoj sobi i da niti sama točno ne zna gdje se nalazi i kojim jezikom treba pričati. Surađuje i posluje s mnogim zemljama, Češkom, Poljskom, Turskom, Bugarskom, ali hrvatsko tržište i Hrvatska su joj ipak poslovni prioritet. Zanimljivo je da na nekim tržištima nije preuzimala projekte, kao primjerice na turskom, i to zbog kulture poslovanja u vojnoj industriji u tom dijelu svijeta, pa su to odrađivali njezini muški kolege.
Fleksibilno radno vrijeme olakšati će obiteljske obaveze
Odnedavno, postala je i majka dječaka koji trenutno ima četiri mjeseca i na rodiljnom je dopustu, pa su posao i obveze stavljene sa strane, barem na neko vrijeme. Nakon šest mjeseci namjerava se vratiti na posao i nastaviti raditi, kako zbog projekata koje mora pozavršavati, tako i zbog financijske komponente. No, iza sebe ima cijeli sustav podrške, pa se nada da će sve to nekako funkcionirati.
“Muž će iskoristiti drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta, a tu su i bake, a usto, moj je posao fleksibilan, pa će sve biti pod kontrolom. Posla je puno, ali to nije uredski posao, i mogu sama donekle kreirati što ću, kada i kako obaviti, pa mogu reći da imam ‘klizno’ radno vrijeme u kojem nisu bitni dnevni rezultati, već se gledaju tromjesečna izvješća“, pojasnila je Sanja.
S obzirom na klimu koja trenutno vlada u Hrvatskoj, još do nedavno je razmišljala o preseljenju u Prag, no kako je ostala trudna, to se ipak promijenilo, iako ne isključuje mogućnost preseljenja zbog posla ili nekog drugog razloga.
foto: privatna arhiva Sanje Hrvojević Beganović