Dosta je neplaćenog rada majki – Od Rihanninog nastupa do globalne svijesti

Neplaćeni rad majki, nažalost, nije ništa novo niti neobično, ali je nešto na što se redovito zaboravlja dok se ne dogodi nekome koga ‘znamo.’ Kad govorimo o neplaćenom radu majki, prvenstveno o njemu govorimo u kontekstu patrijarhalnog društvenog poretka prema kojemu je žena primarna skrbnica djeteta, kao i ona koja je zadužena za skuhani ručak i red u kući. Na muškarcima je da zarade, pojedu taj ručak i odmore, eventualno da dignu noge dok žena usisava.

Reklama bolja od plaće?

Neplaćeni rad nije samo kućanski, već se odvija i na radnom mjestu. Tako je odjeknula vijest kako je Rihanna svoj Super Bowl nastup odradila – besplatno. Da stvar bude gora, trenutno je trudna. S njezinim smo imenom svi upoznati, te je jasno kako je u pitanju osoba koja je zaista u poziciji da postavlja uvjete svojeg rada.

Sportski i poslovni analitičar Joe Pompliano smatra kako je to sasvim u redu jer je njihov 15 minuta dug nastup svim tim zvijezdama zapravo jako dobra reklama, a poziva se na porast broja pratitelja poznatih osoba na društvenim mrežama, kao i na povećanje broja prodanih albuma.

„Ovo je toliko vrjednije nego da ih platimo,“ rekao je i dodao kako glazbenici dobiju određeni budžet koji troše na produkciju, promociju i drugo. „Neki glazbenici potroše milijune vlastitog novca na nastup. The Weeknd je potrošio 7 milijuna dolara na svoj nastup na Super Bowlu 55.“

No, Rihanna ne djeluje oduševljeno. Svoj je nastup započela pjesmom „Bitch better have my money,“ piše Women’s Agenda. Nije isključeno da joj je svejedno i da previše čitamo između redaka, ali svejedno ostavlja dojam poruke. Inače je ovo njezin prvi nastup nakon prvog poroda prošle godine.

Na Super Bowl je bila pozvana još 2019. kad je odbila nastupiti iz potpore Colinu Kaepernicku koji je odbio ustati tijekom američke himne iz solidarnosti s crncima ubijenima od strane policije. Ove je godine pristala.

„Kad su me zvali ove godine nisam bila sigurna žele li to doista jer sam rodila prije tri mjeseca. Je li ovo vrijeme da odlučujem o tako velikim stvarima? Mogla bih požaliti. Ali važno je za mene da to učinim baš ove godine, važno je za vidljivost, važno je da moj sin to vidi,“ rekla je Rihanna i priznala kako je fizički ovaj pothvat bio jako naporan.


Pročitajte više: Pandemija teže financijski pogodila žene i ostavila trag na psihi; neke prijavile i suicidalne misli


Besramno obeshrabrivanje ženskog rada

Iako je izbor promišljen i njezin, svejedno je pokrenuo rasprave na temu ženskog neplaćenog rada. Nije riječ o Super Bowlu, nije riječ o tome da, kako bi mnogi rekli, bogatima ne treba davati još više novca, nije riječ čak ni o samoj Rihanni. Riječ je o implikacijama koje uz sebe nosi trudnica koja radi bez plaće.

Kad govorimo o tradicionalnom, patrijarhalnom obiteljskom poretku, riječ je o nuklearnim obiteljima koje čine muškarac (‘glava kuće,’ otac), žena (majka) i djeca. Nuklearna obitelj smatra se osnovnom jedinicom društva, a u svojoj je suštini heteronormativna i opresivna. Uloge su jasno podijeljene, a prostora za odstupanje je malo.

Iako se ovako stroga podjela nalazi pred izazovima suvremenog društva, a uvelike to duguje i istospolnim parovima, u većini se obitelji osjete barem ostatci ovog poretka. Koliko su snažni, pokazuju klečavci koje već mjesecima gledamo na trgu. Takva nuklearna obitelj osigurava ženinu besplatnu skrb za članova obitelji i rad u kućanstvu, piše Vox Feminae. Na primitivnoj razini, ženin besplatan rad zapravo je rad u zamjenu za skrovište, hranu i zaštitu. Antropološki gledano, mi nismo primitivno društvo. No, i dalje ženski rad vrednujemo manje.

I dalje postoji predrasuda da žene s djecom rade manje, nisu dovoljno dostupne i, prema tome, zaslužuju manje. Japan je prije nekoliko godina potresao skandal kad se doznalo da ženama neki fakulteti ženama uskraćuju upis jer će ‘i tako ostati doma s djecom umjesto da rade.’ Sve kako bi se žene odvratilo od ekonomske neovisnosti, sve kako se ne bi ugrozio patrijarhat.


Pročitajte više: Nevidljivi rad – kad žene vode ured poput kućanstva


Sve je žensko pitanje jer mora biti

U svojoj smo nedavnoj anketi ustanovile da je preko 60% naših čitateljica bilo doslovce kažnjeno jer su se odlučile na roditeljstvo i korištenje porodiljnog dopusta. Dočekalo ih je novo radno mjesto, uskraćeno im je napredovanje ili su bile degradirane na neki drugi način. Istovremeno, očevi ne mogu uzeti očinski dopust duži od 10 dana. Dok je situacija takva da oba roditelja nemaju priliku biti s djecom, sve će padati na teret majke. I ona će snositi kaznu svoje odluke.

Dok god društvo ženu primarno smatra majkom, nećemo biti ravnopravne pri zapošljavanju i napredovanju, nećemo biti pravedno plaćene i nećemo imati pravedne mirovine. Dok god smo primarno majke, bit ćemo primarno kućanice. Besplatne radnice, uvijek dostupne, s radnim vremenom koje ne staje i koje prekida san. Dok god je tako, morat ćemo donositi različite kvote kako bismo barem dobile šansu da se dokažemo. Dokle god nije prihvatljivo da otac kupi dijete iz vrtića, to će morati raditi majka. Dokle god nije normalno da otac mijenja pelene i pere pod, to će raditi majka.

Koliko god bismo voljele boriti se za svačija prava jednako, to nije moguće jer to nije stvarnost u kojoj živimo. Upravo su zato nedavnim podizanjem direktorskog minimalca primarno nezadovoljne i pogođene žene. Konkretno, poduzetnice i majke male djece koje nemaju ‘luksuz’ uzimanja porodiljnog dopusta, koje ne mogu ostvariti adekvatnu pomoć očeva djece i koje zbog toga ostvaruju manju zaradu. Surovo i grozno za reći, ali tako je.

I neka tako bude što kraće.

Foto: Canva / Rihanna Instagram

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -