Dodjela MAMFORCE standarda u sklopu završne konferencije EU projekta

U Hrvatskom saboru održana je završna konferencija EU financiranog projekta „Prema stvarnoj ravnopravnosti muškaraca i žena: usklađivanje profesionalnog i obiteljskog života“. Tom prigodom predstavljene su i organizacije nositeljice osnovnog i naprednog MAMFORCE© standarda za provođenje obiteljski odgovorne i rodno osviještene politike upravljanja ljudskim potencijalima.

Priznanja organizacijama koje potiču ravnopravnost spolova

Osnovni standard, koji znači da je organizacija prošla sustav procjene i da joj tek predstoji daljnji rad na poboljšanjima u domeni obiteljske odgovornosti i rodne ravnopravnosti, u okviru projekta su dobili: Agencija za znanost i visoko obrazovanje, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Hrvatska elektroprivreda, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, Hrvatska udruga poslodavaca, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, Poslovna inteligencija i Verso Altima.

Među njima su i one koje su u napravile određene pomake sukladno dobivenim preporukama te su temeljem toga zaslužile napredni MAMFORCE standard u kategoriji CHANGE. To su Agencija za znanost i visoko obrazovanje, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti i Poslovna inteligencija. Posebno priznanje DADFORCE za podršku zaposlenim očevima u osnaživanju njihove roditeljske uloge dobili su HAKOM, HUP i Poslovna inteligencija.

ravnopravnost muškaraca i žena

Priznanja su uručile Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i Diana Kobas Dešković, autorica metode procjene MAMFORCE©. Konferenciji su prisustvovali izaslanici predsjednice Republike Hrvatske, Sabora i Vlade, saborski zastupnici i predstavnici veleposlanstava.

Mr.sc. Diana Kobas Dešković, kreatorica MAMFORCE metode tom prigodom je izjavila:

„Žene često same odustaju od ostvarenja svog punog profesionalnog potencijala zbog nemogućnosti usklađenja svih životnih uloga, prvenstveno posla i majčinstva. Nužno je po uzoru na najbolje prakse europskih zemalja zakonski omogućiti korištenje fleksibilnog radnog vremena i mjesta koje je danas za većinu poslova moguće. Paralelno je potrebno raditi s poslodavcima na osvještavanju prikrivenih prepreka razvoju ženskih karijera i odgovornosti prema obiteljskim potrebama zaposlenih. Time će se uz druge državne mjere, kojima je nužno poticati i aktivnu radnu i odgovornu roditeljsku ulogu moći utjecati na poboljšanje demografske slike.”

Projekt su podržali Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta.

Foto: Mamforce

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

poduzetništvo u Hrvatskoj

Hrvati poduzetniji od ostatka EU: Unatoč izazovima, postoje pokazatelji rasta

Prema najnovijim rezultatima istraživanja Global Entrepreneurship Monitor (GEM) za 2023. godinu, poduzetnička okolina u Hrvatskoj zabilježila je određeni napredak, ali se...