Danas je započeo Ramazan, devetu mjesec lunarnog muslimanskog kalendara. Velik dio ovog svetog mjeseca odnosi se na post. Tijekom njega, odrasli, zdravi muslimani ne konzumiraju hranu, piće, ali i izbjegavaju ljutnju te nemoralne činove. Svakog dana od zore do sumraka, apstiniraju od jela i tekućine.
Ramazan ima veliku duhovnu važnost
Uz tu fizičku, Ramazan ima veliku vjersku i duhovnu važnost. Kako muslimani vjeruju da je Ku’ran obznanjen tijekom ramazana, potiče ih se na molitvu i čitanje svetog pisma, kao i činjenje dobrih djela. Ovaj sveti mjesec prilika je muslimanima za duhovno čišćenje.
Dva obroka dnevno
Sehur je naziv obroka koji se jede u zoru, te nakon njega nastupa post, koji traje do sumraka. Iftar je obrok kojim se prekida post, a nakon njega slijedi molitva. Obitelji se tijekom Ramazana okupljaju i zajedno blaguju, prekidajući post. To su često prave male gozbe, koje žene pripremaju satima. To je jedna od obaveza žena – uz vlastiti post, tu su i da hrane one koji poste.
Ramazan završava Bajramom, blagdanom kojim se slavi kraj posta. Ramazanski Bajram traje tri dana, a pada na prvi dan lunarnog desetog mjeseca Islamskog kalendara.
Kako život u ovom svetom mjesecu za pripadnike Islama izgleda za jednu zaposlenu ženu?
Pročitajte više: Beauty blogerica u hidžabu postala zaštitno lice branda Cover Girl
Oslobođene posta dok traje menstruacija
„Najveća briga mi je biti u mogućnosti postiti dok obavljam dnevne obaveze na poslu koje uključuju mnogo intervjua i telefonskih razgovora. Mnogo sam godina većinu svojeg godišnjeg odmora koristila tijekom Ramazana.“ S godinama, luksuz uzimanja godišnjeg odmora tijekom Ramazana nije više bio realistična opcija, piše Samirah Majeed za Muslim Women Connect.
Žene su tijekom menstruacije oslobođene dužnosti posta, što nerijetko ne koriste, ili čak potajice jedu i piju tijekom dana. Razlog tome je što je menstruacija tabu tema i ne smije se znati da žena menstruira.
Pročitajte više: Istraživanje povodom Dana žena: Više od 60% djevojaka osjeća sram tijekom menstruacije
Mijenjanje naučenih ponašanja
„Odrasla sam u zajednici gdje su mjesečnice bile tabu i nismo smjeli o njima pričati niti su muškarci smjeli znati kad je imamo, stoga su se tijekom mjeseca Ramazana žene pretvarale da ne poste ili pazile da ih nitko ne gleda dok jedu,“ kaže Ash Ahmad koja se potrudila educirati druge o Ramazanu na svojem LinkedIn profilu.
Dodala je da tek sad uči da ta ‘naučena ponašanja’ oko mjesečnica nisu u redu, te da se nje ne treba sramiti, jer je ona prirodan dio svake žene.
Sve propuštene dane posta žena je dužna nadoknaditi postom u neko drugo doba.
Ahmad napominje i kako nema potrebe da se muslimane sažalijeva dok prolaze kroz post.
„Ramazan je sveti mjesec za sve nas i ponosni smo što možemo u njemu sudjelovati. Kad nam kolege kažu da im je žao što moramo postiti, osjećamo kao da se moramo opravdavati jer ne želimo da misle nešto loše o našoj vjeri,“ napisala je Ahmad.
Foto: Canva