Potres koji je donio brojne posljedice na fizičko, ali i psihičko stanje ljudi. U ovim situacijama potrebna je psihološka pomoć mnogima. Nemojte se ustručavati tražiti je. Hrabri telefon je otvorio svoje linije za djecu i roditelje, a Hrvatsko psihološko društvo i Hrvatska psihološka komora objavili su brojeve telefona na koje se možete javiti.
S obzirom na da su to neočekivane situacije i neke naše reakcije su neočekivane. Izuzetno je važno znati da su sve emocije normalne te da nema dobrih i loših osjećaja.
“Dragi roditelji i djeco, danas se mnogo vas susrelo s veoma stresnom i životno ugrožavajućom situacijom. Važno nam je da znate da je sve što trenutno osjećate u redu i da osjećaje ne trebate ublažavati niti potiskivati. Razgovarajte o tome kako ste vi doživjeli današnji dan i koje vam se misli i osjećaji javljaju. Nastojte izbjegavati preplavljivanje informacijama iz medija i pokušajte večer učiniti što mirnijom i ugodnijom, u društvu najbližih. Ako vam je potrebna podrška ili imate brige koje biste voljeli podijeliti, pišite nam na e-mail adresu [email protected]. Tu smo za vas”, stoji u objavi Hrabrog telefona.
U ovoj situaciji mnogima je potrebna pomoć stručnjaka ili jednostavno samo razgovor. Ne ustručavajte se nazvati neke od ovih brojeva.
Pročitajte više: Kako s djecom razgovarati o potresu i korona virusu?
Psihološka pomoć za Sisačko-moslavačke županiju
U situaciji katastrofalnog potresa u Petrinji i Sisačko-moslavačkoj županiji, Društvo psihologa Sisačko-moslavačke stavilo je na raspolaganje svoje resurse i organiziralo psihološko pomoć stradalima.
Stradalnicima koji osjećaju potrebu razgovarati s nekim, na raspolaganju su im psihologinje cijelo vrijeme na broju 0912065930 i na broju 0922023479 (od 16 do 18). Također su dostupni stručnjaci u Zavodu za javno zdravstvo, Odsjek za mentalno zdravlje. Možete ih dobiti na broj telefona 044 567 161, od 7 do 15.
Ukoliko se želite javiti anonimno to možete učiniti porukom u inbox ili na mail [email protected]
Pokušat će vam odgovoriti u najkraćem mogućem roku.
Hrvatsko psihološko društvo je u stalnom kontaktu s kolegicama iz DP SMŽ te je po potrebi spremno pomoći svojim ljudskim resursima.
Pročitajte više: Kako pomoći Petrinji, Sisku i Banovini?
Isto tako, ako se ne osjećate dobro, otiđite u bolnicu i ondje potražiti pomoć liječnika, odnosno psihijatara.
Foto: Facebook (Psihološka pomoć), Unsplash/Külli Kittus